Hamilelikte primolut-n

hediyemveumudum soruyor: 1

hamilelikte primolut-n kullandım konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


asklepios

Primalut-N etken madde olarak noretisteron içerir ve gebelik kategorisi X'tir. Gebelik kategorisi, bir ilacın gebe kadın tarafından kullanıldığında fetüste (doğmamış bebek) anomali oluşma riskini belirtir. A, B, C, D ve X olarak 5 kategori vardır. Kategori X; "yapılan çalışmalarda ilacın gebe kadın tarafından kullanılması halinde fetüste anomali oluşma riski olduğu gösterilmiştir" anlamına gelir. 


İlacı kaç gün ve hangi dozda kullandınız bilmiyorum. Kategori X olan bir ilacı kullanmak, her zaman bebekte anomali olacağı anlamına gelmez,, lütfen yanlış anlamayın, risk olduğu anlamına gelir. Fakat primalut-N kullanmış olmanın, tıbben gebeliği sonlandırma endikasyonu yoktur. Yani gebelik sonlandırılmaz, olası riskler açısından yakın takip edilir. Eğer İstanbul'da iseniz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne bağlı GETAM isimli merkeze başvurabilirsiniz , burada kullandığınız ilacın fetüs üzerine olası etkileri nelerdir ve ne kadar risklidir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Şunu da eklemeliyim ki; primalut-N kullanmış bir kadının sağlıklı bir bebek doğurma olasılığı, anomalili bir bebekten çok daha fazladır.Cevaplamak için Üye ol