4 yaşında öğle uykusu uyumuyor

neyse soruyor: 9

Merhabalar,


Oğlum şimdiye kadar öğle uykusu uyuyan bir çocuktu. 2. bebeğime hamile olduğum dönemde de biraz zor uyuyordu ama uyuyordu sakinleşince. Bebek olduktan sonra uyumamaya başladı. Tuhaf hareketler yapıyor. Eli durmuyor, bacağı durmuyor bir türlü uyku haline geçemiyor. Yorgun olduğunu da biliyorum. Gözlerinin altı çöküyor ama uyumuyor. İşin kötüsü uyumayınca yemek de yemiyor doğru dürüst. Önceden öğle uykusundan sonra bir öğün yemeği vardı şimdi o da yok. Yemek yemiyor ve hiç takmıyormuş gibi bir hali var.

Bütün bunlar kardeşe duyduğu tepki mi acaba? ve ben bu uyku sorunu için ne yapabilirim? Kaç yaşına kadar öğle uykusu uyuması gerekir?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


neyse

asna,


küçük bebiş henüz bir uyku düzenine girmediğinden ve gündüzleri az uyuduğundan oğluma fazla vakit ayıramıyorum:( keşke uyumadığı vakti yazdığın gibi değerlendirebilseydim.


seres_esra

zaten öğlen uykusu uyumadıklarında yorgunluktan uykusuzluktan erkenden sızıp kalıyorlar ama bende en az 5 yaşına kadar uyusun isterim uyumak istemediğinde zorlamıyorum hiç o zaman akşam erken yatıyor


asna

ama bir düzene girecek nihayetinde ve kisa da olsa uyudugu vakitler de vardir. siz simdi söyle dusunuyorsunuz (ben öyle dusunuyordum en azindan :) ) öglen uyusun, dinleneyim. ama aslinda ufaklik oldugu icin dinlenemiyorsunuz ve öglen uyuyan 4 yasindaki bir cocuk aksam gec bir saatte yaiagi icin aksam da dinlenemeyeceksiniz, ki zaten malumunuzdur büyüme hormonlari cocuklarda karanlikla birlikte calismaya basladigi icin cocuklarin o saatte uykuda olmasi en ideali.

sizin aile düzeninize en uygun sekli bulup ona göre bir düzen kurmaniz en ideali aslinda. tr'de cocuklar uzun süre ögle uykusu uyuyorlar cünkü genelde cok gec gece uykusuna geciyorlar. calisan ailelerde anne babanin eve gelmesi gec bir saat olunca, cocukla da biraz vakit gecirmek isteyince anlasilir bir durum tabii. ama 4 yasina gelmis bir cocugu uyumaya zorlayamazsiniz, hele hele o saatlerde kardesi uyaniksa 'eyvah, simdi ben uyuyacagim ve annemle bebek basbasa kalacak' teoriler bile kuruyor olabilir kafasinda. ben 'erken yatip erken kalksinlari' tercih ettigim icin uyutmamaktan yanayim ama dedigim gibi, sizin aile yapiniza en uygun olani bulup o minvalde hareket etmeniz en dogrusu olacaktir.

kolay gelsin


asna

seres,

iki yasindaki cocugun uykusuzluga tahammülü ile dört yasindakinin farkli oluyor. cocuklar büyüdükce uyku ihtiyaclari azaliyor ve ögle uykulari gece uykularindan caliyor. dört yasindaki ortalama bir cocuk tüm bir günü uykusuz ve mizirtisiz gecirebilirken, iki yasindaki cocuk 6-7 sonra huysuzlasabiliyor.CokBilmis

3 yaşına kadar çocukların 12-14 saat, 3-6 yaş arasında ise 11-13 saat arasında uyumaları gerekiyor.Günde toplam uyku süresidir tabii bu.

asna'nın kızları mesela 11 saat uyuyorlarmış. Onlar için belli ki bu süre yeterli. Benim kızım da geceleri 11 saat uyuyor ama gündüz de eğer uyursa 13 saati buluyor uyuması. Ben de bu nedenle kızımın gündüz uykusuna da ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Zira bu çocuk günde 13 saat uyuyabiliyor ama bu uykunun hepsini gece uyuması imkansız.

Siz de böyle düşünün. Eğer oğlunuz 11-13 saat arasında uyuyorsa öğlen uykusunu fazla kafanıza takmayın. Ama daha kısa süreli uyuyorsa (kısa süreyle de idare edebilir, ama sağlıklı değil) ne yapın edin, uyumaya ikna etmeye çalışın.

Bebeğiniz uyurken vaktinizi oğlunuza sarılıp uyuyarak geçirebilirsiniz. Hem ikiniz de dinlenmiş ve keyifli bir uyku uyumuş olursunuz.


sunny

benim kızım akşam 9.00 da yatıyor, sabah 8-9 civarı kalkıyor. öğlenleri de 2 saate yakın uyuyor. zaten uyumazsa acayip huysuzlanıyor. öğlenleri uyuması bana aman uyusun da dinleneyim gibi olmuyor tam tersi eğer biryerlere gitmişsek apar topar eve dönerek planlarımızı bölüyoruz. Yani çocuğun uykusu için fedakarlık söz konusu. Bir kez aksatınca ertesi gün uyumuyorlar. Birçok çocuğun da ben bu şekilde uykuyu kesmiş olabileceğini düşünüyorum. Aksi durumda birçok çocuk 4-5 yaşına kadar( istisnalar dışında) öğle uykusu uyumak isteyecektır - yarım saat bile olsa.


neyse

asna,


doğrusu haklısın. uyusa da dinlensem modundaydım. ya bir de akşamları erken yatırmam yine sorun oluyor. ama artık zorlamıyorum. öğlenleri her zamanki gibi süt içiyoruz ve kitap okuyoruz. sakin zaman geçirtmeye çalışıyorum. akşamları da erken yatması için elimden geleni yapıyorum. 


neyse

cokbilmis,

ona sarılıp ben uyuyakalıyorum ama o uyumuyor:) ama mesela öğlen arabayla bir yerlere gitsek, arabada uyuyup kalıyor. evde bir direniş sözkonusu. 
10-11 saat uyuyor. zannediyorum kendisine yetiyor. yalnız çocuk öğlen uyusa yüzüne renk geliyor. anne yüreği işte dayanmıyor.


neyse

sunny,

haklısın. öğlen uykusu uyurken ben de çoğu planımı ona göre ayarlardım. ya uyumadan dışarı çıkılmalı ya da öğlen uykusundan sonra.. şimdi o yönden rahatız ama şimdi de akşam geç saate kalmamalıyız yoksa sapıtıyor.Cevaplamak için Üye ol