bebeğim gündüzleri huzursuz

elif_mami soruyor: 7

oğlum 2 gündür gündüzleri çok huzursuz, sürekli emmek istiyor ve emerken de arada gaz çıkartıp tekrar devam etmek istiyor, gün içinde 2-2,5 saat anca uyuyor,benim için oldukça yorucu ama onun için de öyle gözüküyor, acaba sütüm mü az geliyor diye düşünüyorum ama yutkunmasına bakılırsa gayet iyi gibi... ne yapacağımı şaşırdım. bunlar normal mi acaba???

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


gurbettebiranne

uykusu baya az gorunuyor

evin sicakligi giydigi elbiseler sizin yediklerinizi tekrar gozden gecirin isterseniz
sufuf diyebir toz varmis turkiyede
annem gelrken gazli bebek icin getirmisti
azicik parmak ucuyla agzina koyunca yarim saatte gazini gideriyordu


deniss

benimde kızım 6. haftadan sonra öyle olmuştu. sebepsiz yere ağlamalara başlıyor, ağlıyor emmek istemiyordu. hatta memeyi almadığı için birkaç gün  hep sağıp biberonla vermiştim sütümü. 6. haftadan sonra bebeklerin ağlamaları huysuzlukları en üst noktalara çıkar sonra düşüşe geçer yazıyordu okuduğum bir kitapta. eğer herşey yolundaysa bırakın kollarınızda ağlasın ve stresini boşaltsın, buna izin verirseniz sonra rahat rahat uyur diyor kitapta. bende işe yaramıştı. çünkü karnı tok, altı temiz ve gazı yokken huysuzluk yapıyordu. bence eğer gazı yoksa ( eğer varsa ayaklarını çeker ve biliyorsun daha değişik ağlıyorlar gaz olunca) ilaç verme derim ben. ne kadar zararı yok derlersede verme ilaç eğer eminsen gaz olmadığına. bence serbest bırak ve ağlamasına içini boşaltmasına izin ver. rahatlasın ve uyusun sonra. bazen duygularını bastırmak için emmek istiyor bebekler. okuduğum kitabın adı bilinçli bebek. yazarı, Aletha J. Solter,  doğan kitaptan yayınlanmış. ben çok faydalanıyorum bu kitaptan bence sanada yararı olabilir. 


ruyanin_annesi

Ayni sorun bir haftadir bizde de var. Hatta Ruya gunduz 15-20 dklik kisa 2-3 sekerleme disinda hic uyumuyor. Sadece evde kanguruda gezerken susuyor onun disinda hep mizirdaniyor agliyor ya da dediginiz gibi surekli emmek istiyor. Boyle durumlarda doktorumuz bize rezene cayi ya da humana iyi geceler cayi onerdi. Bizde cok farketmedi ama belki sizde ise yarar...


oyabes

Bizde de aynı sorun var, gündüz 2-3 kez 15'er dakikalık şekerlemeler dışında akşama kadar hiç uyumuyor. akşam uykusu iyi çok şükür. ev çok aydınlık, ışık uyarıyor diye düşünüyorum. doktorumuzsa 2. ayda ilk aydaki kadar çok uyumazlar zaten diyor ama ben yine de huzursuzum.


elif_mami

teşekkürler arkadaşlar, içim rahatladı doğrusu, tek benim bebeğim değil diye,tabii hiç biri böyle olmasa keşke!!  sanırım dediğiniz gibi 2. ayda yaşanan sıkıntılar bunlar, biraz sabır gerekiyor anlaşılan :))
gurbettebiranne, evimizin sıcaklığı iyi ama biraz fazla giydiriyor olabilirim, uyarın için sağol..
catsea, önerdiğin kitabı mutlaka alacağım, çünkü gaz problemi değil sanırım, ben de ilaç verme taraftarı değilim gerçi doktorumuz sab simplex önerdi ve bir süre düzenli kullandım 1 haftadır vermiyorum, klasik yöntemlerle halletmeye çalışıyoruz.. 
oyabes, ışık gerçekten uyarıcı olabiliyor, ben bizim yatak odamızla bebişin odasına karartma perde yaptırdım ve çok memnunum,tavsiye ederim... 


deniss

sab simplexi bende bir ara kullandım ama yinede ilaçsız daha iyi olur. ışık konusunda bence çok karanlığa alıştırmayın. eğer her zaman karanlıkta uyutursanız bu sefer siz dışarı çıktığınızda, misafirliğe gittiğinizde, yani ev dışındaki her yerde karanlık ortamı arar. biraz sabırlı olun ve sizin düzeninize alışması için bebeğinize zaman tanıyın derim. mesela ben kızımı doğduğundan beri salondaki koltuğun üzerinde yatırıyorum. sonra yatağına koyuyorum. böylece seste uyumaya alıştı. ve dışarı çıktığım zaman sessiz bir yer aramıyorum onu uyutmak için. yani yeni bir anneden öneriler olarak yazdım. ama tabiki her çocuk farklı oluyor. deneme-yanılma yapıyoruz hep :)


elif_mami

catsea, çok haklısınız, ben de önce farklı bir ortamda uyutup yatağına öyle yatırıyorum hem ses hem de ışık açısından ancak derin uykuda karanlıkta yatmasının daha sağlıklı olduğunu okumuştum, ayrıntılarını tekrar okuyup yazarım size de, şimdi yanlış birşey yazmak itemiyorum, sevgiler...Cevaplamak için Üye ol