göğüs çatlağı

dusirer soruyor: 10

arkadaşlar 3 gün önce doğum yaptım ama sağ göğsüm acaib çatlamış durumda ağlayarak emziriyorum, kanıyor,krem olarakta lansinoh ve lanomere kullanıyorum banamısın demiyor ne olur bu aşamadan sonra ne yapıb kurtulabilirim acilllll:(((((

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


fistikcik

Geçmiş olsun. Göğüs ucu yaraları çoğunlukla bebeğin memeyi doğru bir şekilde almamasından kaynaklanır. İmkanınız varsa doğum yaptığınız hastanenin hemşirelerinden emzirme konusunda yardım isteyin. Bebek sadece meme ucunu ağzına alırsa hem etkin bir şekilde ememez, hem de göğüs ucu yara olur. Göğsün tüm kahverengi halkasını ağzına almalıdır.

Yara olan göğsünüzün hem daha çabuk iyileşmesi, hem de giysilerinize temas ederek tahriş olmaması için mümkün olduğunca havalandırın, göğüsünüzü açık bırakın. Eğer açık bırakma imkanınız yoksa göğüs kalkanı kullanın, böylece giysiye sürtünmeyi engellersiniz.

Lansinoh iyi gelir, bepanten de sürebilirsiniz, ancak bepanten sürerseniz bebeğe vermeden önce göğsü silmeniz gerekir. Bazı anneler kendi sütlerini sürmenin iyi geldiğini söylerler. Ayva çekirdeğinden yapılan bir jel de meme ucu yaralarına iyi geliyormuş, internette tarifini bulabilirsiniz.

Yarada enfeksiyon olursa kolay iyileşmez, doktorunuza danışın bu konuda. Çok zorlanırsanız ve bu emzirmenizi engelleyecek noktaya gelirse yara olan göğsünüzü bir emzirme boyunca dinlendirerebilirsiniz. Eğer yara bir göğsünüzde ise yara olmayan göğüsten elektrikli bir sağma makinesiyle süt sağarak bebeğe verebilirsiniz. Bu mümkün olmazsa sadece bir emzirme zamanında mama vermeyi de düşünebilirsiniz. Her halükarda mamayı ya da sağdığınız sütü biberonla değil, kaşıkla verin ki yaşadığınız sorunlara bir de bebeğin biberona alışması eklenmesin.


baisy

benim yaralar 6 aydan sonra oldu, lansinoh rahatlatıyordu ama tedavi etmiyrodu, bepantenplus ın cok faydasını gördüm, tabi emzirmeden önce yıkamak kaydıyla.. bir de sabunla yıkamayın daha çok kurutur.. her emzirmenin öncesinde ve sonrasında elinizle bi kaç damla sağıp memeye sürün faydasını görürsünüz umarım kolay gelsin..


gmzalp

doktora veya sağlık ocağına sorup merhem kullanmalısınız, o kremler iyileştirmez malesef


rukish

Ben  silikon meme ucu kullanmistim epey ise yaramisti. Dezavantajlari arasinda sut uretimini azaltmak vardi ama hic emzirememekten iyidir dedim 2 ay kullandim sonra bir gun cikardim normal bir sekilde emzirmeye devam ettim. Hangi gogsum acirsa ona takardim bir sonraki emzirmede.


gulden_elifsu

ben bebeğimi düzgün tutamadığım için memeyi tam kavrayamıyormuş,bu yüzden bende çok uğraştım göğüs ucu yaralarımla..bebeğinizi gerçekten rahat emebileceği şekilde tuttuğunuzdan emin olun..ancak o zaman göğsün kahverengi bölümünü de kavrayabiliyor.ben doktorumun tavsiyesiyle hametan+garmastan+trosyd sürmüştüm.her emzirmeden sonra üçünden de eşit birer parça alıp karıştırıp göğüs ucunuza sürebilirsiniz.her emzirmeden önce ılık suyla iyice yıkamak gerekiyor.ama çok çok yararını gördüm.geçmiş olsun...dusirer

çok tşk ederim arkadaşlar dr gittim ve bebeğiml yanlıs emzırdığim için yara olmuş ama tarif etti ama göğsümün kahverengi yeri cok büyük nasıl verecem o kadarını anlayaadım denedım beceremedimde fikri olan varsa sevinirlm...


gulden_elifsu

ben göğsümün ucunu dudaklarına değdirip ağzını iyice açmasını sağlıyordum,sonra kahverengi kısımla itiyordum ağzına.umarım doğru ifade edebilmişimdir:)zaten bir süre sonra sende o da alışıyosunuz,kendiliğinden kavrıyor,çünkü sadece ucu emmek çocuk için de çok rahat olmuyor aslında..


umukum

arkadaşlar ben 25 gün önce doğum yaptım ve ilk 10 gün bebeğimi emzirmek ızdırap oldu bir ebe arkadaşımın tavsiyesi üzerine lahana yaprağı derdime çare oldu tarifi lahana yaprağını kayatıyorsun ve dayana bileceğin sıcaklığa gelince göğsüne koyuyorsun bidahaki emzirmeye kadar kalıyor emzirceğin zaman çıkartıp yıkıyosun harika bişey 3 günde kurtardı beni tavsiye ederimkatre_06

eczaneden e vitamini kapsülleri var iğne ile delip iki göğsünüzede masaj yaparak sürün kurumasını bekleyin emzirmeden önce göğsünüzü yıkayın yıkamaya gerek yok deniyor ama ben yıkamıştım 3 günde toparlamıştı çatlaklar ...e vitamininin dokuları yenilemede etkisi var...


monchichi

Göğüs ucunuzu, kahverengi bölgenin az gerisinden işaret ve orta parmaklarınızın iç tarafıyla hafif sıkıştırarak yassı bir şekil almasını sağlarsanız, bebeğin ağzına daha rahat girer. Böylece bebeğin burnunu da rahat nefes alacak şekilde açık tutabilirsiniz. Kahverengi bölgenin alabildiği kadarını alsa yeter. Eğer göğüsleriniz fazla şiş ve sertse (ki ilk günlerde genellikle öyle olur), yine bebek göğüs ucunu almakta zorlanabilir. Emzirmeden önce basit bir el pompasıyla veya elinizle sağarak sütün fazlasını akıtıp göğüs ucunuzun yumuşamasını sağlayabilirsiniz.


Ben her emzirmeden sonra göğüs ucuma kendi sütümden bir kaç damla sürüp açık olarak kurumasını beklerdim. Tahriş olursa da yaraya dönüşmesin diye E vitamini kapsüllerini kullanır ve iyileşene kadar emzirirken silikon göğüs koruyucu kullanırdım. Çok zorlanırsam bir seferliğine o göğüsten emzirmez ve göğüs ucunu dinlendirirdim.

Geçmiş olsun.Cevaplamak için Üye ol