5 aylık kızım neden kilo almadı:(?

mrloyku soruyor: 10

merhabalar...kızım yarın 5.ayını dolduracak.2 gün önce aylık kontrolleri için doktora gittik.geçen ay 6.100 gr olan kilosu 6.150 olmuş.yani bir ayda sadece 50 gr almış:( boyu da geçen ay 63 cm idi, bu ay 1 cm uzamış ve 64 cm olmuş.baş çevresi normal 1 cm genişlemiş.doktorumuz idrar, dışkı ve kan tahlili istedi.sonuçlar süper,hepsi normal.kızım sadece anne sütüyle besleniyor.doyduğuna inanıyorum, çünkü bir huzursuzluğu yok, ağlamıyor.aksine çok hareketli.doktor da 5-10 dk görmesine rağmen çok hareketli olduğunu fark etti.acaba neden kilo alamadı?6.ayı doldurana kadar ek gıdaya geçmek de istemiyorum.lütfen deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


monchichi

Bizim de az kilo alıyordu ama en azından boyu uzuyordu. 5. ayda yine az kilo almış, boy neredeyse hiç uzamamış. Doktorumuzun dediğine göre bu aylarda besin ihtiyacı arttığından gelişim yavaşlayabilirmiş. Ek gıdaya başladık. Sanırım hareketlilik arttığı için daha çok kalori yakıyorlar.


Sanemm

İlk üç aydan sonra kilo alımı azalır ayda 250 - 500 arası kilo alımı gözlenir. Fakat bebeğiniz gerçekten az almış, bazı bebeklerde gizli açlık görülür, açlıktan ağlamaz yada açlık ibaresi göstermez ama açtır bu ihtimali göz önüne alarak her üç saatte bir emzirmeye özen gösterin. Eğer günlük idrar miktarı iyiyse doyuyordur.

Annelerin gözardı ettikleri diğer önemli nokta da uyku ve büyüme hormonu ilişkisi. Bebeğinizin gün içinde en az 3 saat, gece ise en az 12 saat uyumasına özen gösterin. Akşam uyku saatini de 20 saatlerine alın ki büyüme hormonu 20-22 saatleri arasında daha aktiftir. Bunun yanısıra gece karanlıkta uyuması da büyüme hormonu açısından önemli bir nokta, bebeğinizi karanlıkta uyutun.

Tüm bunların ardından, ek gıda meselesi en son çözüm olsun umarım, elinizden geldiğince emzirin, iyi beslenin ki süt kaliteniz artsın.

Sağlıcakla büyütün...


omereren

ben oglumda tam 5 ci ayında.. söylediklerin biraz tuhaf ancak bazı bebeklerde genetik olarak minyon oluyor.. belki sadece bundandır.. benim fikrim çok sık emzir.. bende sadece anne sütü weriyorum .. dr um her agladıgında ilk önce emzir demişti.. ..bu arada sende sütünün bol olması için helwa bakla bamya ye işe yarayacaktır..özellikle tahin helwası..


mrloyku

çok teşekkürler cevaplarınız için.


sanemmcim uyanıkken 2 saatte bir emziriyorum,5-10 dk emiyor.çok hızlı içtiğini nefes alıp verişinden anlıyorum.hatta çoğu zaman yutmayı yetiştiremeyip öksürüyor.emzirirken odada sessizliği sağlıyorum, çünkü en ufak bir seste dikkati dağılıyor ve emmeyi bırakıp sesin geldiği yöne bakıyor.hava kararmışsa ışığı da kapatıp tvnin sesini kısıyorum.günlük 8 bez dolduruyor.3-4'ü dışkı diğerleri idrar oluyor genelde.idrarlı bezleri epey ağır oluyor.gün içerisinde 2 saat öğleden önce 3-4 saat öğleden sonra mutlaka uyuyor.geceleri ise 21.00-21.30 gibi uyuyor ve sabah 07.00'ye kadar yalnızca emmek için 2-3 saatte bir uyanıyor.odası loş ışıklı...sütümün miktarı iyi çok şükür.emmesinin dışında her gün iki göğüs pedi de doluyor ama içeriğini bilemem tabiki.acaba miktarı çok olsa da içeriği yetersiz olabilir mi?

sevgili omereren, evet dediğin doğru olabilir.hatta cuma günü doktorun hemşiresi 'ay ne kadar minyon bir bebek,şuna bakın'falan diye sevdi.ama büyümediğinden minyon görünüyor olabilir de:(yukardıda da yazdığım gibi sütüm bol çok şükür.her sabah kahvaltıda rezene çağı ve tahin helvası tüketiyorum.gün içerisinde 2 litre kadar su içiyorum.miktar iyi ama içerisinde yeteri kadar vitamin var mı bilmiyorum:( 'sütün yaramıyordur' diye bir tabir var ya hani acaba o doğru mudur? yoksa her annenin var olan sütü vitaminli midir?


mmmmm

mrloyku bebeginizi com guzel takip ediyorsunuz masallah. bu anlattiklarinizdan cok guzel baktiginiz belli. ek gidaya henuz baslamak istememenizi anliyorum, ben de bir yerde "ek gidayla erken tanisan bebeklerde alerji riski daha fazla" diye birsey okumustum onun icin 6. aydan once ben de baslatmak istemiyorum. bazen kendimiz meyve yerken ona da azicik tatmasina izin veriyorum, elmalari falan oyle istahla isirmaya/emmeye calisiyor ki hemen pure yapip veresim geliyor. dun greyfrut yalamasina izin verdim yuzunu burusturdu yine de devam etti yalamaya. o kadar tatli oluyorkar ki!

ben her gun perinatal vitamin iciyorum(balik yagi+vitamin 2 tablet olarak). Doktorum sutumun besleyici olmasi icin almami tavsiye etti. belki sutunuzun vitamin+mineral degerini artirir.ftm0258

benim bebeğimdede 2 aydır kilo alımı yavaşladı, anlattıklarınız bizde de var yani düzenimiz normal, artık 6. ayımız doluyor ek gıdaya başlıycaz yavaş yavaş, annelik işte hemen tedirgin oluyoruz, drumuz doğum kilosuna bakarak  son kilosunu hesapladı normal dedi. diğer arkadaşa katılıyorum hem bebeğin hemde kendin için vitamin al ben hamileliğimde kullandığım elevit pronatalı kullanıyorum


mrloyku

ilginize teşekkürler bsen ve ftm0258. az önce sağlık ocağından geldik.bir de bebek hemşiremiz görsün istedim.'boyu ve kilosunda artış yok.baş büyümüş.hemen meyve püresiyle başla.doktorun önereceği mama ile de destekle.önümüzdeki ay içinde 1 kilo aldır.'dedi.yarın öğleden sonra doktorumuz tahlil sonuçlarını yorumlayacak (bu arada sonuçları bugün  hemşireye gösterdim,tüm değerler normal dedi)bakalım doktor ne önerecek.


sevgili bsen, kızım öykü de akşamları biz meyve yerken ağzını kıpırdatarak bizi izliyor.biz de elma ve armutu tutuyoruz ağzına emmesi için.o anlarda ben de çok hevesleniyorum, bir an önce yemeğe başlasa diye.ama şimdi kilo almadığı için mecburiyetten başlamak zorunda olmak üzüyor beni.keşke bir ay daha sadece sütümle beslenebilseydi.on gün önce falan babası portakal damlattı ağzına hem de epeyce 10 damla falan.bunu komşuya söylediğimde 'sakın ha,portakal gaz yapar.1 yaşına kadar verme'dedi.ama ben o gün öykü de bir değişiklik sezmedim.yeni bir şeyler tattırınca daha dikkatli izliyorum bebeğimi, hareketlerini,idrarını,dışkısını falan kontrol ediyorum her zamanki gibi mi diye.o gün de gayet normaldi.gaz sorunu yaşamdı yani.diyeceğim o ki greyfurtta portakal gibi asitli olduğu için aynı risk onun için de olabilir.ama bizimki gibi olmayabilir de.bilgilendireyim istedim.bir yerde okumuştum 'eğer bebekler siz yerken saldırıyor, istekli görünüyorsa ek gıda çağı gelmiştir'yazıyordu.bizimkinin yanında bir şey yiyip içemiyoruz artık, elimizdekine doğru eğilip sadece ona bakıyor:(

bakalım yarın ola hayır ola...


pertuni

Benim oğlum da aynı sizin yavrunuzun durumundaydı.5. ayında sadece 70 gr. almıştı. Ama ben yinede devamlı  (yarım saatte bir nerdeyse) emzirdim ve doktorumuzda emme taraftarıydı. Katı gıdaya gerçi 5. ayda havuçla ve yoğurtla başlamak zorunda kaldık çünkü bizimki masada birşeyler yemek için can atıyordu hala da öyle:)) Ayrıca çok ama çok hareketli bir bebekti ve kilo almamasını buna bağlamıştık. Daha sonra normale döndü. Fakat boyunun artmaması normal mi bilmiyorum o konuda yorum yapamıyorum, fakat 1 cm uzamış şimdi tekrar okudum bizim de aynıydı 1 cm uzamıştı, öbür ay 3cm birden uzamıştı. Ama bence kilo için endişe etmeyin aynı durumu bende yaşamıştım çünkü. Ayrıca her annenin sütü yarar, benim su gibiydi yani bana öyle geliyordu fakat yavrum gayet sağlıklı çok şükür.En mükemmel mamadan bile daha mükemmeldir anne sütü. ZeynepYenice

mrloyku, aynen bizi anlatmışsın sanki, özellikle son 1 aydır emzirebilmek için savaşıyorum resmen.. emziriken etrafımızda kimse olmuycak hiç ses vs. dikkati çekecek başa biişi olmayacak akşam olduğunda ışık loş olcak vs.. gibi.. üstüne üstlük ablamızdan hastalıkta geçti öksürüğü var, şurup kullanıyoruz..  

ayrıca bizimde en son 18 ocakta tartılmıştı o günden bugüne hiç kg almamış:( gerçi tartı farklı, doktor da hep aynı tratıda tartılmasında fayda var dedi ama içim hiç rahat değil, yarın bende sağlık ocağına gitmeyi düşünüyorum..  umarım sadece tartı farkındandır..


fistikcik

Sütün yaramaması diye bir durum yoktur, her annenin sütü gerekli tüm vitaminleri ve besin değerlerini içerir. Bu açıdan endişelenmeyin. Ancak bebeğinizin az kilo alması belki fark edilemeyen bir sağlık problemine bağlı olabilir (reflü ya da idrar yolları enfeksiyonu gibi..). Meyve püresine doktorunuz önerirse başlayabilirsiniz, ama kilo almada bir etkisi olmaz. Bu ayda yiyeceği meyve püresi bir çay kaşığıdır, bu da kiloya fazla etki etmez. Siz emzirmeye devam edin ve doktorunuzdan başka sebepleri araştırmasını isteyin.Cevaplamak için Üye ol