Ateş, gözde kanlanma, döküntü, çilek dil - dikkat kawasaki mi?

Windy soruyor: 7

Merhabalar,

Bilgilendirme amacıyla yazıyorum. İki hafta önce oğlumda ateş, kızıl benzeri döküntülerle beraber pamukçuklu dil (sonradan çilek dile dönüştü) ve gözlerde kanlanmayla doktora gittik.
Önce kızıl hastalığı olduğu düşünüldü. Antibiyotiğe başladılar. Bir gece yatırıp 2 gün sonra kontrole gelin denilerek çıkarttılar hastaneden. Kontrole gittiğimizde ateşin hala sürüyor olması ve gözlerdeki kızarıklık neticesinde kawasaki şüphesiyle tekrar yatırdılar. 1 hafta hastanede kaldık çok şükür şimdi iyi fakat kontrolleri devam edecek ve iyi bakılacak.
Bu konuyu açmamın nedeni bazen bu hastalık anlaşılmayabiliyor ve geç tedavide kalbi tutan etkileri var hastalığın. Gözünüz kormasın ama, tehlikeli bir hastalık olmasına karşın tedaviyle çok iyi sonuçlar alınıyor. Bir tanıdığımızın kızına haftalar sonra teşhis konmuş. Bir kaç hafta da hastanede yatmış ama çok şükür komplikasyon geliştirmemiş. Yine de ilk 10 gün içinde tedaviye başlamak önemli.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


TATLI_CADI

Çok geçmiş olsun.neyse ki erken farkedilmiş


Windy

Çok teşekkür ederim, çabuk farkedildi gerçekten.


maviboncukk

Kesin tani nasil konuyor?


Windy

Kawasakiye özgü kan tahlili yok bildiğim kadarıyla. Bu nedenle fiziksel bulgulara göre tahmin edilip tedaviye başlanmasına karar veriliyor. Ama doktorların kendi aralarında konuştuklarından anladığım kadarıyla kan değerleri gün geçtikçe yükselmiş. En sonunda daha fazla beklemeye gerek yok dediler ve ivig denilen serumdan 12 saat boyunca toplamda 3 şişe verdiler. Yanında yüksek dozda *** tedavisi verildi. Şimdi eve çıktık ama daha düşük doz ***i 1-1,5 ay boyunca kullanmaya devam edecek.

En son çıkış yapmadan önce doktorlardan biri kawasaki olduğunu düşünüyoruz gibi bir şey dedi. Hala emin değil misiniz diye sorunca da eminiz dedi. Ama işte elde somut veri olmayınca çocuktaki belirtilere göre biraz tahmini gidiyorlar sanırım. Mesela bulgulardan birisi olan deride soyulmaları doktorlar göremedi şimdi eve çıkınca başladı. 

*** diye yazdım ilaç ismi vermemek için :)


bitlipapatya

Büyük geçmiş olsun; size ve oğlunuza sağlıklı günler dilerim. Ayrıca bilgilendirme için de çok teşekkürler.


kle

çok geçmiş olsun


Windy

Ben teşekkür ederim. Çocuklarımızla sağlıklı günler seneler bizimle olsun :)


Bu arada asprin verdiğimizi yazmışım. Bilmeyen varsa diye belirteyim çocuklara asprin aslında önerilmiyor ama bu hastalığın başka tedavisi yok (illa asprin verecekseniz bir doktora sorun mutlaka)
Bize söylenen asprin kullandığı müddetçe çocuğun hasta olmaması gerektiği (özellikle su çiçeği ve gripten korunması lazım).  Bir ateş, öksürük, burun akması vs gibi grip belirtileri gösterdiğinde asprini kesmemiz gerektiği aksi taktirde yan etkileri  olacağı söylendi.Cevaplamak için Üye ol