İzin günleri nedir

sinemoz0 soruyor: 6

Selamlar ben 5 aydır ev işlerinde yatılı olarak çalışıyorum 1.750 maaş alıyorum haftada bir gün iznim var onuda çogu zaman kullanmıyorum evde kalıyorum ilk defa bu işte çalıştıgım için ücret konusunu bilmiyorum bu ücretin dışında tek kuruş fazla almıyorum bayram geliyor memleketime gitmek istiyorum ama bayramlarda izin hakkımız varmı burda sizlerde eleman çalıştırıyotsunuz bu konuda hiç bi şey bilmiyorum ayrıca sigortamda yok ekstra izin parası demişsiziz haftalık o ne oluyor bilgi verirmisiniz acil olarak bu bilgilere ihtiyacım var .. ben türküm ayrıca işveren de benden çok memnum 4 katlı villayı çok güzel idare ediyorum yeri geliyor gece saat birde yatıyorum .. gelen misafirler hepsi bu evi bu kadar temiz görmediklerini söylüyorlar .. içli köfteler açma börekler sarmalar her türlü yemeklerim çok süper oluyor .. şimdi yazıları okuyunca çok şaşırdım herkes şikayetçi .. hiçmi işini iyi yapan birine denk gelmediniz .. ha bide şu var yanında çalıştıgım bayan bana karşı çok iyi insanca muamele görüyorum evin bi üyesi gibiyim kendimi hiç yabancı hissetmedim .. bana bi kez bile kırıcı konuşmadı çok şanslıyım bu konuda yeri gelir oturup birlikte kahve sigara içeriz .. karşılıklı saygı olduktan sonra bence herkes insandır birazda kendinizi o çalışan kişinin yerine koyun bence .. siz de gün gelir bu duruma düşebilirsiniz  Rabbim kimseyi düşürmesin inş ama kolay degil sürekli ayakta dolanıp iş yapmak pskolojisi kaldırmayabiliyor bazen insanların .. lütfen eleştirilerinizi biraz bunları düşünerek yapın bence :( 

izin konusunda acil bilgi alabilirsem çok teşekkür ederim şimdiden hepinize

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Gizemli2001

Sigortasız çalışmanız çok üzücü.  Ev elemanlarını yasa gereği sigortalı yapmak zorundalar. Yıllık izninin ilk yıl için 7 gün. Bayram izninizi kullanabilirsiniz bayramlarda çalışma mesaii sayılır. Bence siz sigorta hakkınızı isteyin.Fazla bir ücrette tutmuyor. İşverenizi uyarın.


ilknur

Yabancılar için durumu söyleyebilirim. Haftada 6 gün çalışır, 1 gün kesin izni vardır. Eğer o hafta izne çıkmıyorsa bir sonraki hafta iki gün izne çıkar yardımcımız. Fiyat olarak yatılı ve Türk olduğunuz için fiyatlar sizin çalıştığınızdan biraz daha yüksek ama gördüğünüz muameleyi de her yerde göremeyebilirsiniz. Yatılı yabancılarda izin günü harcamaları için izin parası olur 30-50 TL arası bir şey oluyor genelde. Fiyatlarda yeni gelenlerde 500 dolardan başlıyor, tecrübe yaptığı işe göre 700 dolara kadar çıkıyor. Genelde de 6 ayda bir zam artışı olur. Bu tamamen sizin tecrübenize göre şekillenir. Dil bilmesi, Türk yemeklerini bilmesi gibi şeyler artı oluyor. Tatiller bir yılınızı tamamladıktan sonra alabilirsiniz ama ben tatile gittiğim için Ramazan bayramında 4 gün izin kullanabildi yardımcımız daha 3 ay önce işe başlamasına rağmen. Kurban bayramında böyle bir izin veremeyeceğim kendisine evin işlerinin yoğunluğundan ve kendisi ikiz bebeklerime baktığı için. Sadece bayramın ilk günü eşi ile bayramlaşmaya gidip gelecek normal haftalık iznini kullanır gibi. 

Diğer yandan da şimdiye kadar çalıştığım tüm temizlik için gelen yardımcılar (gündüzlü) benim izinli olduğum tüm resmi/dini tatillerde izin kullandılar. Bu tarz konuların en baştan net bir şekilde konuşulması aslında sıkıntıları kökünden çözer. Siz de bugüne kadar konuşmadıysanız şimdi bile konuşup netleştirebilirsiniz. Böylece hem siz hem de işvereniniz bilir hangi durumda ne yapılması gerektiğini.


sinemoz0

Teşekkür ediyorum verdiğiniz yanıtlar için ,aslında en baştan konuşmuştuk işte uygulamaya gelince sıkıntılar olabiliyor , tekrardan konuşup netleştirmem lazım , bide yatılı çalışan kişilerin belirli çalışma saatleri varmı ? Ve izin kullanmadıgı durumlarda yine aynı şekilde çalışma saatlerine uyarak normal bi gün gibimi çalışıyor bununda bilgisini verebilirmisiniz acaba ? Sigorta yaptıgınız kişilere aylık ne kadar ödeme yapıyorsunuz? Bunları net bi şekilde bilmem lazım . Çalıştıgım kişiler çünkü sigorta yapmıyoruz dedi. 


ilknur

Belirli çalışma saatleriniz tabi ki olmalı. Sizin de dinlenip kendinize vakit ayıracağınız zaman olmalı. Biz yardımcımız ile çocuklar kalktığında mesain başlar, onlar yattığında biter diye konuştuk. Genelde de çocuklar 9-9.30 civari uyudukları için bu saatten sonra odasına çekilir. Ama bazen bir sıkıntı olur gece geç saate kadar kalması gerekir o zaman da ertesi gün üstünden yükünü alıp dinlenmesine yardımcı oluyoruz. Bunlar biraz karşılıklı anlaşma ile sağlanan şeyler aslına bakarsanız. Aynı evde yaşayınca ev de bir nevi canlı varlık olduğundan dinamik bir işleyişi var. Sigorta konusunu hiç bilmiyorum Türk yardımcılarda nasıl oluyor. Daha önce sigortanız yatırılmadı ise sanırım Türk çalışanlarda teşvik var.

İzin konusu dediğim gibi bizde. O hafta kullanmazsa bir sonraki hafta toplu kullanır. İzin gününü evde geçirmiyor. Evde ise çalışıyor, bir sonraki hafta tüm haftasonu kullanıyor iznini.sinemoz0

Teşekkür ederim ilknur hanım 🙏��


Asozen

Sanirim sadece ev isleri konusunda destek oluyorsunuz, cocuk bakimi yok degil mi? Cocuk bakimi söz konusu oldugunda calisan anne baba daha esnek saatlerde destek bekleyebiliyor,mesela gece gec gelecekleri vakitlerde sizin cocuklara bakmaniz gerekebiliyor, ya da cocuk hasta olursa gece calismaniz gerekebiliyor vs. Eger ev isleri konusunda calisiyor iseniz de, belli saatler araliginda mesai saatinizi belirleyebilmelisiniz, mesela aksam 9 dan sonra artik odama cekilmek istiyorum diyebilmelisiniz. Her iki durumda da yani ev isi ya da cocuk bakimi olsun, hafta tatili sarttir. Izin gununuzu ailenin sartlarina gore ayarlamaniz gerekir, pazar olmasi şart degildir. Ancak bir gun izin hakkinizi muhakkak talep edin, sizin de sosyal hayata, dinlenmeye, gezmeye, alisverise ihtiyaciniz var tabiki. 

Bunlari karsilikli konusun bence, madem aileden biri gibisiniz, iyi bir aile bulmussunuz, calisanlar her zaman bu kadar sansli olamayabiliyorlar. Cevaplamak için Üye ol