4 aylık bebek mızmızlanma ve dışarıda huzursuzlanma

Smryna06 soruyor: 6

Kizim 4 aylik oldu. Basindan beri hep zor bebekti zaten ( uykusu, oyalanmasi vs. ) Uyumadan once hep cok aglardi, son 15 gundur yavas yavas uyku oncesi aglamalari azalmisti, uyku saatleri duzene girmeye baslamisti, tam duzeldi derken birkac gundur yine ayni zorluklari yasamaya basladik. Gun icinde daha cok mizmizlanmaya basladi.

Baska bir sikinti da disari cikarma mevzuunda yasaniyor. Disarida cok kalamiyor yeni yeni 30, 40 dk durmaya basladi. Oyle baska bebekler gibi disarida arabasinda uyumuyor maalesef. Herkes alistir diyor ama zaten alistirmaya calisiyorum. Soyledigim dakikanin sonunda ciyak ciyak aglamaya basliyor. Hele farkli bir eve gidince 15 dakika sonra, deli gibi aglamaya basliyor, eve dar atiyoruz kendimizi. Oyle bebegini alip tatile giden annelere cok ozeniyorum.

Evde genellikle benimle cok keyifli, yine evde baska insanlara da alisabiliyor bir sure sonra. Ama disarida geriliyor.

Ayni seyleri yasayaniniz var miydi, ne yapmaliyim?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Bazı bebeklerde yabancılama daha yoğun yaşanabiliyor. 4 aylık bir bebek zaten çok uzun süre uyanık kalamaz, sanırım 1,5 saat (90 dakika) maksimum uyanık kalabilir. Uyandı, sütünü içti, altı değişti derken sizin evden çıkmanız belirli bir zaman alıyordur. 40 dakika dışarıda dolaşsanız zaten o uyanık kalma süresini doldurmuş demektir. Bunun için huysuzlanıyordur.

Nasıl uyuyor ? Emziriyor musunuz ? Emzirmek ve memede uyutmak (bazı uzmanların görüşlerinin aksine) dışarıda olunan zamanlarda büyük kolaylık sağlıyor. Yanınıza bir eşarp ya da şal almanız yeterli. Kıyafetinizi de üst kısmı kolay açılabilen şekilde seçerseniz her yerde kolayca emzirebilirsiniz. Böylece bebeğiniz emer ve uyur.

Emzirmiyorsanız da yanınıza beslenmek için gerekli malzemeleri alıyorsunuzdur mutlaka. Eğer sadece yatağında uyumaya alışmışsa bunun için mutlaka eve dönmek istiyordur. Biliyor musunuz, bebeğime kendi kendine uyumayı öğretmeli miyim diye düşündüğüm dönemlerde bu konu benim için önemli bir kaygı olmuştu. Kendi kendine uyumayı öğretirsem ve yatağından başka bir yerde uyuyamazsa dışarıda ne yaparım demiştim. (Daha sonra memede uyumaya devam ettik, ama sadece belirtt,iğim sebepten değil, başka yönlerden de tercihim bu oldu).

Başka evlerde huysuzlandığı zaman evin boş ve sakin bir odasına geçin. Sadece ikiniz olun o odada. Emzirmeyi ya da biberonla besliyorsanız o şekilde beslemeyi deneyin. Bebeğinizi omzunuza alarak, sanki uyutacakmış gibi pışpışlayarak, şarkı söyleyerek dolaşın. Bu arada bebeğinize "Biliyorum canım, ev sana yabancı geldi, biraz huzursuz oldun. Ama anne burada. Bak herşey yolunda. Yine de istersen sakinleşmek için biraz ağlayabilirsin" deyin. Ağlamasına müsade edin, ama hep kollarınızda olsun. Anlamadığını düşünmeyin, her şeyi anlıyorlar. İşe yarayacaktır.


fistikcik

Unutmuşum, şimdi hatırladım. Bu aylarda biz pusetle çok dolaşmazdık. Kızım kucak ve memeyi sık sık istediği için kanguru ya da sling daha rahat gelirdi. Kızım kanguruyu çok yakın zamana kadar kullandı. Siz de kanguruyla dolaşın, kucağınızda olma hissiyle dışarda daha rahat eder, hatta kanguruda uyuyabilir.


becanim

iki farklı kızım vardı bu konuda, büyük kızım arabada dolaşarak uyurdu, hatta o kadar çok uyurdu ki sırf uyusun diye nereleri dolaşmazdım ki, minik öyle değil, arabada karnı tok, altı temiz, uykusu yoksa duruyor ve ben onunla hiç dışarı çıkamıyordum, alışverişte falan bayağı sorun yapıyordu, çözümü fıstıkçık'ın da dediği gibi slingde buldum, karnıma bağlayarak her yere gidiyordum, orada uyuyor, uyanıyor, emmek istediğinde mola verip emzirip yola devam, hatta bu sene büyük kızımın bir sürü gösterisi vardı, gösterilere bile o şekilde gittik beraber, slingde uyudu, gürültü bile duymadı


Smryna06

Merhaba Fistikcik, evet emziriyorum, onceleri sadece emerek uyurdu simdi bazen emerek bazen de sallanan sandalyemizde omzuma basini yasliyarak uyuyor. Emzirme sali cogu zaman kurtaricim oldu ama artik aglarken emmek de istemeyebiliyor dolayisi ile emzirerek sakinlestiremiyorum disarida, slingi dusunup halkali olanlardan almistim, onu kullanamadik pek ama belki kanguru ise yarayabilir,tavsiye ettiginiz bir marka var mi? Bu arada cevabiniz icin cok tesekkurler.

Becanim soyledigin gibi gercekten biraz da huy meselesi sanirirm daha sonra duzeldi mi kizinizin bu huyu ( ne zaman ) Kanguruyu dusunmemistik, kucakta kalmayi pek sevmez ama disarida ise yarayabilir, cevabiniz icin cok tesekkurler.


fistikcik

Merhaba,
Çok belirli bir yerde (örneğin sallanan sandalyenizde) uyumaya alıştırmamanızı öneririm. Bu sefer gittiği yerde onu arayacaktır.
Huzursuzken emmeyi reddettiği durumlarda ayakta ve hafifçe sallanarak emzirmeyi deneyin. Önce omuzunuzda pışpışlanırken biraz sakinleşsin, sonra siz ayakta kalmaya devam ederek memeye yaklaştırın.
Halkalı sling bebeğin ilk ayları için çok rahat değildir. Wrap slingle daha rahat ederdiniz. Ama şimdi zaten 4 aylık olmuş. Bir kanguru alabilirsiniz. Bir arkadaşımızın hediyesi olan Babybjörn kanguruyla çok rahat ettik, hala bile kullanabiliyoruz (ama artık kızım 10 kilo civarı olduğu için benim omuzlarım ağrıyor). Kullanma imkanım olmadı, ama Ergo Baby'den herkes övgüyle bahsediyor. 1 yaşından büyük bebeklerin bile Ergo baby'le rahatlıkla taşındığına ben de şahit oldum. Eğer imkanınız varsa almayı düşünebilirsiniz.


Smryna06

Cok tesekkurler, arastiracagim ergo baby i.Cevaplamak için Üye ol