emziği ne zaman ve nasıl bıraktınız???

denizirmak soruyor: 4

merhabalar,kızım 18 aylık ve emziği bıraktırmak istiyorum.aynı zamanda meme de emiyor ama memeyi 2 yaşında bıraktırmayı düşünüyorum.bu aralar emzik bıraktırmak istiyorum ama nasıl olacağını düşünmek stres yaratıyor.ayrıca doğru zaman mı diye de düşünmüyor değilim hani.sizler ne yapmıştınız bu konuda yardımcı olurmusunuz...sevgiler

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


nisa06

büyük kıza bıraktırmak için ucunu kesmiştim 1-2 istedi baktı emilmiyor.1 hafta mızmızlandı sonra unuttupeyibal

2 yaşına girmeden önce bıraktık.O zamana kadar da sadece uyurken emzik kullanıyordu,bu açıdan işimiz biraz daha kolaydı:))

Emzikler eskiyince yenilerini almadık, eskilerin çıkatrdığı ses uykuya dalarken kendisini rahatsız etmeye başladı.Bununla beraber ;önce öğlen uykusunda sonra da gece uykusunda emziği yatağa getirmeyi kasıtlı olarak unuttum ve bulamıyorum ,kaybolmuş emziğin dedim.15 - 20 gün böyle devam etti ve unuttu;emzik de hayatımızdan çıkmış oldu.Size de kolaylıklar diliyorum.


yuksel_

Biz henüz çok yeni bıraktık, 1 ay kadar oluyor. ancak sadece gece uykusu sırasında alıyordu, gündüzleri emzik almıyordu o yüzden nispeten kolay oldu.

2 emziğimiz vardı, 1 çok yeni, 1 çok eski..yeni olanı kaybettik (gerçekten kayboldu, biz de hiç aramadık :))) eski olan da artık yırtılmak üzereydi, azıcık daha yıprattık, zaten emme zevki kalmamıştı.
2 hafta evvelinden "beyin yıkama" operasyonuna başladım, "bebek kuşlar varmış çok ağlıyorlarmış, annesi bana dedi ki Rüya emziğini bize verir mi vs vs" şeklinde. 1-2 kere vermek istedi, sonra kıyamadı ben de hiç üstelemedim. bir sabah kreşe gitmeden balkona bırakmışlar babasıyla, bebek kuşlar gelip alsın diye..sonraki 1 hafta arada isteme/tutturma arada uyuma vs ile geçti ve tamamen bitti. Benim tavsiyem o aşamada annenin değil başkasının uyutması gerçekten çok işe yarıyor. Anneye daha çok kapris yapılıyor çünkü.

Yalnız, 2 yaşa kadar çocuğun oral döneminin çok güçlü olduğu, emme duygusunun mutlaka doyurulması gereken yaştır. Belki, 2 yi bekleseniz daha iyi olur diye düşündüm naçizane.Cevaplamak için Üye ol