Siz olsanız?

nurturia soruyor: 6

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


nilinmasali

bizdeki durumda eloskoyla birebir örtüşüyor,birde kesinlikle tartışma yaratma amacıyla yada soruyu soran annenni aklını karıstırmak için söylemiyorum fakat kendi yasadıgım bir olay var,kızım doğduğunda süt hemen geldi miktar olarak cok fazlaydı süreklide emziriyordum,ama kızım kilo almak şöyle dursun 20 günde 500 gr dan fazla zayıfladı,mamaya basladık,doktorum milyonda bir ihtimal de olsa bazı annelerin sütünün yanlış ifade olmasın ama sanırım kalorisinni olmadıgına benzer biseyler söylemişti ama beni yinede o kategoriye sokmamıştı çünkü çok az rastlanan bir durum diye düşünüyordu,birde aylar sonra hemşire bir arkadasım anne sütünün besleyiciliğini arttıran ,annenin tüketmesi gereken bir besin takviyesinden bahsetmişti ama kızım yasına yaklastıgı için çok üstünde durupta arastırmadım açıkçası


anneoldum

Öncelikle geçmiş olsun canım.Nedir bu sütlerden çektiğimiz.


Benim çocukta memeye istekli değil.Makina ile sagdığımda benimde gelmiyor ama elimle sagıyorum azda olsa gelir onuda zar zor içiririm.Meme için saldıran ağlayan cocuklara hayranım ama aglamaz emmez sadece gece emer gündüz mama,ek gıda ile besleniyor.Anne sütü vermek için dakikalarca ugrasıyorum.Elimle sagacam diye sekilden sekile giriyorum.Gögüslerim berbat oldu ama yeter ki alsın 1 yudum dahi olsa.Emmeyince üzülüyorum ama dünyanın sonuda degil.

Sen elinden geldiğince emzirmeye çalıs.Yetmediği yerde mama ver ek gıdayıda erken baslamıssın ama yiyorsa çok iyi.Sütün yararlarını elbette biliyorsundur ama ben zararı vardır diye duymadım.Süt yetersiz gelebilir ek gıda yemeyen yada mama almayan cocuklarda sadece süt ile besleniyorsa zararı vardır.Oda beslenme yetersizliğinden ötürü.......

Neyse canım konuyu saptırmayalım.İnsallah yeterince anne sütü alır bebeğin :)


Damla

Benim oğlumda da benzer bir durum oldu. 6 aydan sonra yoğurda başlar başlamaz gündüz ne yaptıysam emmedi, gece zaten beslenmeyen bir çocuktu, belirttiğiniz gibi başta gece ve sabah uyanınca, sonra akşam son uykudan önce emmesi kaldı bir tek. Çok uğraştım ama arttıramadım. İlk aylarda sağarak poşetlerle süt biriktirdiğim halde bu dönemde sağarak da arttıramadım, aslında dediğiniz gibi sağmayı başaramadım. 8-8,5 ay civarında eşimin müdahelesi ile sağmayı ve moralimi bozmayı bıraktım. Çocuğumuz için anne sütü kadar benim iyi olmamın önemini hatırlattı. Benim hedefim 1 yaşına kadar, inek sütü içebilir hale gelene kadar emzirmekti, geceleri emdiği kadar devam ettim sağdığımdan çok emiyordur düşüncesi ile. Bu arada çok güzel yoğurt-peynir yediği için ve kilo aldığı için ek besinler dışında formül vermedik. 10 ay civarında geceleri çok uyandığı için doktor tavsiyesiyle yatırmadan önce mama takviyesine başladık ama pek bir şey içmedi, uyanmalara da çözüm olmadı. 1 yaşına gelip inek sütünü güzelce içtiğini ve dokunmadığını 2-3 hafta izledikten sonra ki artık yatırmadan da 2 dakika emzik gibi emip bırakıyordu, memeden kestim, kesmenin de pek hikayesi yok, sormadı bile diyebiliriz.


nurus

 benim ki sadece bir tespit ... bu aylarda galiba çocuklar diğer tatlara bayıldığı için anne sütünü reddedebiliyor.kızım da aynı şeyi yaptı. tamda geçen yıl bu zamanlara denk geliyordu kızım 9 aylıktı.sütüm var ama kızım ciddi ciddi istemiyordu.2 cins makine ile sağdım sıka sıka ova ova resmen.bıraksaydım o zaman tam bıraktırırdım.ama ben inatla vermeye devam ettim.hatta sütüm bitmesin kızım yine emmek ister diye çocuk esirgeme kurumunu arayıp müdürü ile o aylarda emzirebileceğim birkaç bebeğiniz varmı hem onlar faydalansın hemde sütüm bitmesin diye konuşmuşluğum bile vardır.ama olmadı tabiki...


  olan sadece sütü bol bol gelen sol memede ki süte oldu.kesildi.kaldık sağ memeye.kızım yine ısındı memesine.ama artık tabiki sadece şifa niyetine emiyordu.inek sütü de vermediğim için biz 9 aylııkken başladık formül mamaya..benimle sadece koklaşmak,oynaşmak için emer oldu. 
 öyle hani meme diye peşimden koşturan bir bebek değildi.zaten çalışıyorum.sabah işe gitmeden,eve gelince ve uykuya geçerken.birde bir arkadaşın dediği gibi düşünce veya ağlayınca falan..

 o bağın kopmasına ben dayanamıyorum :)) kıyamıyorum.1 kaşık şurup olsun yine de emsin diyorum hep.gülen de oldu bana,şaşıran da..çok ta umrumda değil.koca çocuk kucağında...diye konuşurlar hep..tek memeye kaldık bari o da bitmesin diye bu yıl da oruç tutamıyorum..çünkü bu süt diş çıkarma dönemlerinde öylesine fayda sağlıyor ki ateşlenmemesine..ben hep emen bebeğin ateşi çıkmaz diye bilirim yada inanırım buna.evet öylede oldu kızım daha 2 kez 38.4 ün üstüne çıkmamıştır..

 biraz daha sabır gösterin.inatlaşmayın,panik yapmayın,en önemlisi de endişelenmeyin.sakin sakin..ben bir şarkı ile memeye yapıştırıyordum kızımı.o şarkıyı duyunca bana karşı tepkiyi kesiyordu.belki sizde böyle bir yöntem geliştirebilirsiniz..

  şarkımız da ; ''yemyeşil kırlarda bir yavru ceylan varmış
                        annesinin yanında hoplaya zıplaya oynarmış...... idi :)))))


efme

niloşafak hanım artık bildiklerimizi paylaşmaktan korkar hale geldik sanırım çekinerek yazıyorsunuz. bu kadar tartşma ortamından sonra yinede yardımcı olma amaçlı başınıza gelenleri paylaştığınız için ben teşekkür ederim. Bende tartışma konusu olsun diye değil tamamen başımdan geçenleri yazdım ama tıp okumuş arkadaşımız bile ne dediğimi anlayamamış ya çok üzüldüm. bende aynı şeyleri yaşadım hemen bıraktırmadım tabiki. benim niyetim böyle şeylerde olabiliyor ne olduğunu öğrensinde içi rahat etsin emziremedğini düşünmesin. malesef bazen bazı sıkıntılar yüzünden sütünüz olsada emmeyebiliyorlar. 


zeyzey

kilo alımı yavaşladığı için oğlum 5 aylıkken ek gıdalara başlamıştık. aynı tarihlerde beni de oldukça az emmeye başlamıştı. zaten doğduğundan beri hiç memede uyuyan bir çocuk olmamıştı. azami 10 dk. emer sonra bırakırdı.

5,5 aylık falandı, birkaç damla emip sonra ağlamaya başlardı. tam 6. aylık olduğu gece ilk dişini çıkardı. belki de diş çıkaracağı için emerken ağrısı oluyordu, bilemiyorum. sonra 6 aylıkken de işe başladım. işe başlayınca sağacak sütüm bile kalmadı stresten, yorgunluktan.

özendim bebeğini uzunca süre emzirebilen annelere. sanki hem bebekleriyle aralarında farklı bir bağ var idi, hem de o bebeklerin bağışıklıklarının bizimkinden daha iyi olacağını düşündüm.

zaman ilerde ne gösterir bilemiyorum ama şimdi, az emmesinden rahatsız değilim. her çocuğun yapısı, karakteri, ağız tadı farklı. emmek istemiyorsa zorlamanın veya süt gelmiyorsa yas tutmanın faydası yok.
zaten zaman geçtikçe "keşke daha çok emzirseydim"in temelinde aslında bana bağımlı/bağlı olmasına yönelik bencilce arzumun yattığını da gördüm. işe başladıktan hemen sonra ise iş seyahatlerine çıkmaya başlayınca, geceleri en azından meme arayıp bulamayınca perişan olmadığını bilip ben de daha rahat ettim.

oğlum şimdi 3 yaşında sayılır. aramız gayet iyi, gayet bağlıyız birbirimize. şu ana kadar hiç ciddi hastalık yaşamadı, her zaman iştahlıydı, kilosu ve boyu hep 97. persantilde oldu, hem baba hem de anne tarafı "ufak tefek" sayılabileceği halde.

uzun bir cevap oldu ama.. özetle: anne sütünün faydası tartışmasız. ama her çocuk 2 sene emecek, her anne 2 sene süt verebilecek diye bir şey yok. böyle bir mecburiyet yok. ve bunu söylemek, böyle düşünmek ayıp değil. her çocuk/anne farklıdır ve çocuğunu en iyi annesi tanır. doğru kararı, kendi sağlığınızı da düşünerek siz vereceksiniz.
birkaç damla/litre fazla süt almaktansa, sizin sağlığınızı koruyup daha uzun yıllar onunla olmanızın şahsen daha önemli olduğunu düşünüyorum.


Cevaplamak için Üye ol