Bakıcıya ne kadar süt bırakmalıyım?

sedayaren soruyor: 4

Merhaba;Kızım 4 aylık olur olmaz işe başlıyorum.Süt sağıp saklamaya başladım.Gündüzleri 11 saat kadar bakıcıda kalacak.Ne kadar süt bırakmalıyım?Deneyimli annelerin bilgisine ve yardımına ihtiyacım var,şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Berna

Genellikle ilk günler sütü fazla fazla içerdi. Kimbilir kendini böyle mi avutuyordu? Sonra her bir iki saat için 100ml bırakmaya başladım. Sütleri gerektikçe çözecekleri için derin dondurucunuz varsa yapabildiğiniz kadar stok yapın. -18 de 3 ay saklayabilirsiniz. Ben işteyken  eğer ortam uygun değilse bazen bir defa bile güçlükle sağdım. Kalanını da fırsat bulursam evde sağmaya çalıştım. Çocuk uyuduktan sonra, ya da uyanması gereken saate  saat kurup, oğlum uyanmamışsa sütleri sağdım. Avent elektikli pompa kullanıyordum, başlığındaki ve pompanın içindeki silikon kolayca sterilizasyon sonrası deforme olduğundan bazen sağma süresi 40dk kadar uzayabilyordu, bunu önlemek için sık sık silikon parçaları yenileriyle değiştirdim. Hala oğlumu emziriyorum, ek gıdaya geçtikten sonra emzirmek ve sütü bırakmak daha kolay oldu, çünkü süt sadece bir gıda takviyesi halini aldı.
Süt sağma, depolama, çözme süreçlerinin hepsinde hijyen kuralalrına sizin ve bakıcınızın uyması gerekiyor: Pompayı, saklama kaplarını steril etmelisiniz,  süt kaplarına tarih yazmalısınız, bakıcınız da sütleri hızlıca çözdürüp fazla bekletmeden içirmeli ve artanı buzdolabında saklamalı ve birden fazla ısıtmamalı vs. kurallar gibi.
Sütlerin saklama süreleri ile ilgili  çeşitli farklı süre bilgileri verildiğinden araştırıp kendime bir çizelge yapmıştım, ihtiyacınız varsa bir ara gönderebilirim.


sedayaren

Çok teşekkürler.Biriktirdiğim bütün sütleri bakıcıya bırakmayı, akşamdan 3er biberonu ( 150ml.lik biberonlar) buzluktan dolap kısmına indirmeyi planlıyorum şimdilik. Berna Hanım çizelgeyi gönderebilirseniz çok sevinirim. e-mail adresim se_hunler@hotmail.com. İyi bayramlar, tekrar teşekkürler...


Berna

Süt saklama konusunda kendime hazırladığım hatırlatma notlarını buradan okuyabilirsiniz http://annelerekutuphane.blogspot.com/ 


hande

Bende can 4 aylıkken işe başlamıştım. Bundan aylar öncede Kitubi de sütle ilgili tecrübelerimi yazmıştım ve Damla'da yayınlamıştı, iyi ki yazmışız Damla şimdi düşünüyorum da tam da hatırlayamıyorum artık?? siz eski notlara bir göz atın isterseniz. zaman çabuk geçiyor:)

http://www.kitubi.com/2009/05/26/Bebe%c4%9fiminNeKadarAnneS%c3%bct%c3%bcne%c4%b0htiyac%c4%b1Var.aspxCevaplamak için Üye ol