Donmuş sütün bozulduğu nasıl anlaşılır?

fatima soruyor: 9

mrb arkadaşlar

oğlum doğduğunda sütüm çok bol olduğundan sağıp saklamıştım,şimdi ise içiremiyorum ek besine daha başlamadık acaba buzlukta durduğundan tadımı değişik geliyo yada bozulmuş olabilirmi.kaç ay saklayabiliyoduk 8,9 poşet var bozulursa çok üzüleceğim.yada herhangi başka bişeye ekleyerek tadını değiştirerek verebilirmiyim acaba.ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Reyhannn

3 ay saklayabilirsin..buzluktan çıkarınca buzdolabında çöz..dışarıda değil..ama yine de tuhaf kokar


blueberry

evet derin dondurucuda 6 ay, no frostta  3-4 ay saklanıyor diye biliyorum ben de. mutlaka poşetlere tarih yazmışsınızdır zaten.
biberona alışkın değilse garipsiyor olabilir, meme sıcaklığından sonra tuhaf gelebiliyor. biberon ucuna biraz kaynamış su dökerek ılıttıktan sonra,iyice aç olduğu zaman kızıma vermeyi denedim ben ve başarılı oldu. yani sadece sütün ılınması yetmiyor bebişlerin konforu için:))
umarım tarihi geçmemiştir sütlerinizin... 


fatima

bende saklarken 6 ay derin dondurucuda durur diye söylendi şimdi baktığımda 3 ay deniyor.6 ayı geçmedi ama içiremeyince ve değişik koku alınca endişelendim.biberonu birkere bensiz babası vermişti onda sorunsuz içti dahada gerek duymadık bide dediğiniz gibi deniyim inş işe yarar denemek için eritince eriyende ziyan oluyo:(


anneyim_24

çoğunlukla saklama poşetlerinin üzerinde 2 , 3, 6 ay gibi deeğişik uyarılar var ben farklı markalardan farklı poşetler kullandım.ama hepsinin temel şartı sütü en az 2-3 saat dolapta bekleterek çözmek.bunun dışında benim oğlum biberonu tutmak istemiyordu halada öyle 10 gün sonra 4 aylık olacak .bu ara rahatsız burnu tıkalı tam olarak emziremediğimden çok aç kaldığından biberonu tutmaya başladı donmuş sütleri dolapta çözdürüp poşetiyle birlikte bir cezveye sıcak su koyup çözdürüyorum ve çözülen sütü iyice çalkalıyorum karışsın diye ardından biberona koyuyorum ve biberon emziğinede biraz sıcak su döküyorum. kolay gelsinferahnaz_cinar

sütler derin dondurucuda 6 ay kalabilir. ben de yeni işe başladım ve eylülden beri sakladığım sütleri veriyoruz. bende kokusunu ve tadını garipsememesi için bir eski tarihli bir yeni tarihli sütü karıştırıp verdirtiyorum. iyice çalkalanması gerekmiş. bu arada benim oğlumda ben evdeyken biberondan almıyor. işdeyken sorun olmuyor.


blueberry

@anneyim_24

@ferahnaz_cinar

sütünüzü lütfen çalkalamayın hiçbir zaman. içindeki besleyici canlı mikroorganizmaları ölüyormuş bu çalkalama sırasında. 
karışması için yalnızca hafifçe döndürün iyice karışana kadar.


fatima

dün bikaç saat babasına bıraktım.taze süt sağdım diğerleri sorun olur diye.onu verdiğinde ilk istememiş sonra içmiş galiba biberona alışık olmadığından,yada ben ver diğimden içmiyo bilemiyorum birde kocaman uc kısmı.siz hangi biberonu kullanıyorsunuz sorun yaşamadan.


anneyim_24

üzerinde çalkalaması yazıyor diye çalkalıyordum bundan sonra hafifçe karıştırayım bari teşekkür ederim.valla biberon emziği konusuna gelince benim bebişimde hiç tutmuyordu.medelanın süt sağma pompasını alırken yanında medelanın biberonu ve emziği gelmişti diğer emziklere oranla daha yumuşak ve küçük yada ben öyle hissediyorum.ben nuk emzik ,bebedor emzik, wee emzik hepsini denedim :)hepsi var şuan medelayı tutuyor daha küçükte zaten belki 6 aydan sonra diğerlerinide tutar.kolay gelsin sağlıklı büyüsün bebeğiniz.


Elcino_mutluatolye

dondurulan sutu tadi ve kokusu cok kotu oluyor. En azindan benimki oyle oluyor. Bebeginiz o yuzden de icmiyor olabilir... Benim sut delisi iciyordu ama :)


Cevaplamak için Üye ol