Hiçbir şeye (aktiviteye) ilgisini çekemiyorum/yönlendiremiyorum!

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


71 Cevap


ikicocukannesi

doktor setine para verme basak,
ne gerek var,
yaratıcı olalım,
butceni baska yere harca bence.

malzemeler evden olunca daha gercekci oluyor,
daha fazla ilgi cekiyor,
bilginize efendim,

hurmetler:)

allah allah baska dede mi var acaba? bizim dedeler acayip estetik, evli, trenli, cocuklu olanı da var. fotolamak gerek, tembel ikicocukannesi n'olcak?

yeniden,
hurmetler efenim:) 


esraozlem

Başak, bu arada bizde şu duplo'lardan var. Klasik lego olarak bahsettiğim o. Ama ben dahi bazen yeterince yaratıcı olamıyorum, bizde baba daha başarılı bu konuda :) Bu arada ben tam bir nopper delisiyimdir. Klasik legolardan daha çok severim :) Çocukken hem klasik legolardan hem de bu nopper'lardan vardı bizim. Çok uzun yıllar oynamışımdır. Annem biz(kardeşim ve ben) evden ayrıldığımızda (ilkokul sonrası) dağıtmış bizim oyuncaklarımızı pek üzülmüştüm.


esraozlem

Başak, ben doktor setini para verip aldım, ha sonra içine Ada'nın bozulan kulaktan ateş ölçerini, şurup kaşıklarını, vs. ekledik ama steteskop pek başarılı yahu. Elinle tıktık vurunca kulaktan sesi dahi alıyorsun, bütçen varsa al derim. Fiyat performans kendini tolere eden bir oyuncaktır ve tepe tepe oynuyoruz hala.

Taklit oyuncaklarının bir de şu yönü var, epey uzun bir süre oynayabiliyor çocuklar. Hatta ben tüm oyuncaklar için aynı şeyi düşünüyorum. Ada'nın 7 yaşındaki kuzeni hala 2 yaş döneminde alınmış oyuncaklarıyla oynuyor. Çocuklar büyüdükçe oyun kuruyor, farklı şekillerde kullanıyorlar oyuncaklarını ama hep kıymetlileri oluyor. Ya da bizim ailedeki çocukların öyle diyelim. O yüzden mesela ben giysi vs ödünç alırım ama oyuncak almayı çok sevmiyorum kuzenlerden.


ikicocukannesi

yazdıklarım ucuyor!
hay allah!
sesimi duyan var mı?
hu huuu!


ikicocukannesi

steteskop: kemerin yok mu? kalın tokalı olması lazım, birbirne gecmeleriden? ya da aaa dur dur cınar'ın kot kemerleri, hani tokası metal gecmeli olanlar. iste o steteskop:)boynuna da tak, ciddi davranın ama:)

kulak ici aparatı: minik plastik huni. onunla bakacak:)

evet dedeler bunlar, bende aksam insallah:) fotolayacagım.devasa boyutu olanları. bunun trenilisi favorimiz. kopru yapıp altından araba geciriyoruz. ama onuda fotolamak gerek, boyle anlatınca olmuyor. ayrıca vagonlu tren ve parcalanmıs tuvalet kagıdı da tasınıyor bak:) evet yuzde yuz turk malı, ustelik gecirmesi hic de zor degil. tırtıklılardan bizim oyuncakcıda satılıyor hic de pahalı degil. ugrayınca burdan marka ve detay veririm bu arada.

esra;
 
fotolar mısın rica etsem? sadece merak ettim nasıl bir sey?zeyneb

Merhaba,

Çok cevap yazılmış ancak ben hiçbirini okuyamadan yazıyorum, tekrar olursa kusura bakma artık:=)

Bir sebep aramayın. Şu yüzden olabilir. Belki de bu yüzden.....

Tüm bunlar sizi gereksiz yere anneliğiniz hakkında sorgulatır. "Ben nerde hata yapıyorum" duygusunu hissedersiniz. Neden Çınar'ın da seçim yapma hakkı olmasın?

Ben her çocuğun aynı olması gerektiğine ve aynı istekleri olması gerektiğine inanmıyorum. Belki de annaelerin benzer istekleri olduğundan öyle olsun istiyoruz. Yani bir çocuk uzun süre hiç bir şekilde kitap okumak istemeyebilir. Aynı yaştaki tüm çocuklar kitap için delirirken bu bizde "neden" sorusunu sordurur. Doğal. Ve fakat hepsi birbirinden farklı ve neye ihtiyaçları olduğunu biz bilmiyoruz. Neye ihtiyacı olduklarını onlar belirliyor bence. Teklif edersiniz ve eğer ilgilenmiyorsa bence uzun bir süre o aktiviteyi sunmayın.

Çınar hareket istiyor işte :=) Koşmak! Boğuşmak. Enerjisini atmak istiyor belki.  Niye oturduğu yerden yap boz yapsın ki. Koşmak varken neden otursun. Ve size yüz defa yap boz yapmak istemediğini belli ettiği halde siz niye önüne yap-boz koyuyorsunuz diye bile düşünüyor belki. :=)

Suyu seviyor demişsin ya, banyoya boya koy bakalım. Ben yapıyorum:=) Eğlenceli oluyor.

Su müthiş bir oyun alan. Suya süzek sokup plastik top avlayabilir mesela:=)

Benim kızım da sürekli faaliyet yapalım durumunda. Anlatmam imkansız. Bakıcısı bir gün içinde yaptıkları aktiviteleri anlatınca ben yoruluyorum. Akşam benimle yine aynı. Ve dans da ediyor. Yatağın üzerinde de zıplıyor. Aynı gün kargodan gelen 4 tane 30 sayfalık kitabı arka arkaya bana dört kere okutabilecek kadar ve her defasında kocaman bidahaaaaa diyecek kadar seviyor.

Ama olmayabilirdi. Normali bu mudur?

Çocuk yetiştirirken normal diye bir şey yok ki?

Çınar'ın ihtiyaçlarını en iyi siz biliyorsunuz. Şöyle yaptığın için böyle olmuştur demek mümkün mü?


esraozlem

ikicocukannesi doktor setini sorduğunu farz ederek ekliyorum foto. Bizdeki aşağıdakinden, sadece rengi farklı.


esraozlem

Zeynebin önerisine bir ekleme, banyo ve suyu seven çocuklar için Damla'nın daha önce paylaştığı bir aktivite vardı, boyalı banyo, Çınar'ın hoşuna gidebilir.

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/a5f46edf-d20a-45e3-acfa-9cbd0169ab7a/1/boyali-banyoikicocukannesi
yazar ve cıkarım:) simdi soyle bir aktivite de var. detaylamamıstım, detaylıyorum. tutabilene ask olsun:)

efendim biz buna trencilik ve istasyonculuk diyoruz, soyle oluyor;

malzemeler: dort adet bos kutu, aralarına gecirmek icin kurdele, peluslar, baba, anne, duruma gore tek ya da iki cocuk.
 
kutuların ucunu delin, kurdeleyi gecirin, pelusları icine koyun. sonra babayı koridorun ucuna kapının onune gonderin. koridora pelusları koyun, onlar tren bekliyorlar. treni baslayın cekmeye. cuf cuf cuf cuf nidalarıyla dolasın. sonra babanın yanına gelince istasyon sefi istasyon sefi var mı yolcu deyin. baba da var desin ve pelusu atsın trenin icine.  sonra baba kosarak diger noktaya gelsin aynı repligi tekrarlayın. ardından da minnoya yukleyin isi. o yapsın siz istasyon sefi olun. simdi bizde soyle bir sey de oldu. kardes trene binmeye kalktı:) acayip eglendik. ara ara yaparız,

tavsiye ederim.
iste fotolar:)
imza: trenci istasyon sefi ikicocukannesi:) 


ikicocukannesi

guzelmis efenim,
bende aksama bizim evdeki uyduruk seti cekecegim bakalım:)Cevaplamak için Üye ol