Hiçbir şeye (aktiviteye) ilgisini çekemiyorum/yönlendiremiyorum!

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


71 Cevap


baharb

yazilan cevaplari okuyunca dibim dustu, super aktiviteler onerilmis, hepsini de okuyamadim zaten. benim nacizane tavsiyem, oyucaklar karman corman olunca oynamiyorlar. ben oturup onun oyuncak sepetini raflarini falan bosaltiyorum ayikliyorum, diziyorum, duzenleyerek topluyorum,  o sirada yanima geliyor genelde bakiyor, muhtemelen ben oynuyorum diye o da ilgileniyor ve birden daha once bakmadigi birsey iilgisini cekebiliyor.  bunu tavsiye ederim. boylece beraber oynamaya baslamis oluyoruz. tabi ki bu yas cocuklarinin ilgisi cabuk dagiliyor normal bence de.
bir de bir oyuncak bitince beraber kaldiriyoruz oyun olarak, kendisi rafa kaldirmayi seviyor, ona gorev verince basarinca cok mutlu oluyor. boyalari da once kagida biz resim cizerek basladik, bak kirmizi bir kopek, mavi top, yesil agac seklinde cizdik de cizdik, oyle oyle kendi karalamalar yapmaya ilgi gostermeye basladi. bir de boyaya bana birsey ciz, bu ne falan demeyecksin zzaten birseye benzemiyor yaptiklari. sadece aferin cok guzel falan seklinde, renkleri falan soyleyebilirsiniz.

Yildiz Ibrahimovanin Cocukca Sarkilar CDsini biz cok severek dinliyoruz, muzikler baya kaliteli. Genelde cocuk CDlerindeki piyanist santor duzenlemelerinden daha ileride muzik kalitesi. Eger aksanindan rahatsiz olmazsaniz tabi. biz alistik.


borni

Bu aylarda ben doktorumuza sormuştum ''Dr bey aceba kızımda dikkat eksikliğimi var'' die
ve gülmüştü kendisi..çok küçük aylarda bile kendi kendine oyuncaklarla oyalanan çocugum 1.5 yaş civarı nerdeyse hiçbirşeyle vakit geçirmek istemiyordu,bir çok arkadaşım şu aktiviteyi yaptık bu aktiviteyi yapıyoruz die anlattıklarında özenir olmuştum ama anladım ki kızımın ilgisi başka şeylerdeydi
Onun derdi hayatı keşfetmek,yaramazllık yapmak (benim tabirimle),çekmece karıştırmak,dışarda gezmek,incelemek ve de yeni kelimeler öğrenmek üzerineydi.Büyüdüğü ve 2 yaşını geçtiği şu yaşında anlıyorum ki her çocuk bir değil,her çocuk bir masanın başına oturup kağıda kalemle çizmeyi,boncukları bir kaptan diğerine boşaltırken zevk almayı,kuklaları izlemeyi yaşıtları gibi hevesle ve dikkatlice yapamayabiliyor..nedenmi çünkü bu çocuklar hayatın içinde yaşayarak,çaktırmadan gözlemleyerek öğreniyor ve böyle eğleniyor;en azından benim çocugumda gözlemlediğim bu oldu sevgili başak çelik
renkleri öğrenmesi konusunda öyle çok aktivite yaptık ki ve sonunda farkettik ki kızım öğretmediğim 2 rengi öğrenmiş..siyah ve kahverengi :) nasılmı hayatın içinden bir yerlerde gözlemleyerek
yani bırak aktiviteyi o seçsin sen sadece ona uy :))


anneyazar

Başak benim senden bir ricam olacak olaya sonradan dahil olunca ve 13 sayfalık cvp birikince buradan işe yarar şeyleri eleyip okumak çok zr oluyor. Çok güzel olmuş burası, çok yararlı tavsiyeler var. Soruna gelen cevaplardan damıttıklarını bize blogunda bir post olarak geçebilir misin mesela? Lütfen, lütfen , lütfennnnnnnnnnnn:)


HUS

Sevgili Arkadaşlar,
Cumartesi günü salona bütün malzemelerimizi toplayıp (ikiçocukannesi'nden feyz aldık:))oğlumla kurabiye yaptık... Yaklaşık 45 dakika çok eğlendik. Piştikten sonra Annaneye götürdük ve alkış kıyamet kendi ürettiğimizi kendimiz tüketip çok eğlendik. Yapanlar vardır ama yapmayanlara tavsiye ederim:)


HUS

Sevgili Başak,
Çınarcık iyileşsin de daha yaparız Sizin tariften de kurabiye. Tekrar geçmiş olsun.
Sevgiler...bedevi

Arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum, kendimi alamadım yazdıklarınızı okumaktan, hepiniz süpppersiniz!
Benim de 2.5 yaşında bir kızım var, acaba bir tek ben miydim diyorum ne oynasam ne yapsam diyen, çünkü benim kızım da oyuncaklarıyla hiiiç ilgilenmiyor, kitaplarını da istemyor, kendisi okumak istiyor bana okutmuyor, ben de habire oyuncak alıp duruyordum ama artık anladım ki bizimkisi oyuncaktan hoşlanmıyor, "serbest oyun" seviyor.
Burada yazılanlardan çok güzel notlar aldım, hepinize teşekkür ederim.
Ben de biraz paylaşayım kızıma oynattığım oyunlardan.
Akşam altıya doğru evde oluyorum ben, babamız gelene kadar, yani 1 saat kadar oyun oynuyoruz kızımla, ilk önce üstümü bile çıkarmadan, ellerimi yıkayıp oturuyorum karşısına bugün neler yaptım diye yaptıklarımı anlatıyorum, efendim asansörde koooocaman kırmızı filler vardı, yolda giderken koooocaman mavi bir ağaç seni sordu diye ballandıra ballandıra, o da gözlerini ayırıp beni dinliyor koocaman ne vardı anneee diye:) Sonra o da bana o gün neler yaptığını anlatıyor, o da araya koocaman kırmızı birşeyler sıkıştırıyor:) Ve o gün kreşte neler oldu, bakıcı ablasıyla ne oyunlar oynadı az çok ipucu almış oluyorum, kızım yarım gün kreşe gidiyor benim 2 yaşından beri.
Sonra kızımın bana kapris zamanı başlıyor, emziğini istiyor ve gözünde yaş olmadan ağlama seansları, öpmemi koklamamı istiyor resmen:) Ben de aman da annesinin kuzusu diyip öpüyorum kokluyorum ısırıyorum filan, bu on dakika filan sürüyor.
Sonra bizim yatağa gidip itmece zıplamaca saklambaç filan oynuyoruz, babamız geliyor, yemeğimizi calliou ile yiyoruz biz başka türlü yemiyoruz ne yazık ki:(
Sonra maceramız başlıyor:)
Evde her zaman müzik açık, tango, klasik müzik, ya da çocuk şarkıları filan.
Yemek masamız da onun tüm resim gereçleriyle dolu, istediği an resim yapabilsin diye.
Benim kızım hayali kahramanlarla, hayali oyunlarla mutlu oluyor, bunu anlamış bulunmaktayım.
Mesela hadi atlayın sizi kızılaya götüreyim diyor, babası ben o kızılaya gidiyoruz evde, onun odası mesela dönerci oluyor, orada döner yiyoruz, bizim oda oyuncakçı oluyor, oradan gidip kitap oyuncak alıyoruz, parasını ödüyoruz, sonra offf çok yorulduk diyip uyuyoruz, 1 dk sonra kalkıp kamp yapmaya gidiyoruz. Çadırımız var, çadırda o bize yemek pişiriyor, babası dışarıda kamp ateşi yakıyor et kızartıyor gidip onları yiyoruz, sonra ayıları kaplanları pikniğe çağırıp sohbet ediyoruz, tyemek ikram ediyoruz...
Ya da itfaiyecilik oynuyoruz, hayali arabamız hortumumuzla, gidip tüm odalardaki yangınları söndürüp içeridekileri kurtarıyoruz.
Ya da tiyatro oynatıyoruz, kukla tiyatrosu var, kuklaları var, gösteri yapıyoruz sırayla, alkışlar gösteri başlıyoooorlar filan...
Diğer en önemli oyunumuz ise astrootçuluk. Kızım astronot olmaya bayılıyor, babası bunu yorgana sarıyor, aya iniyoruz, yer çekimsiz yürümeye çalışıyoruz, çoook zorlanıyoruz..:)
Ya da denize giriyoruz, mayomuzu giyiuyoruz, yüzüyoruz, çıkıp güneşleniyoruz, oradan alışveriş yapıyoruz, kızım bize yemek pişiriyor.
Garsonculuk oynuyoruz, bize menüyü getiriyor, ne istiediğimizi söylüyoruz, siparilşimizi hazırlayıp getiriyor.
bunun gibi oyunlar bizimkiler de, oyuncak olayımız pek yok, bovling var bir tek sevdiği bıkmadığı, 10 dk filan srüyor,
tünel yapıyoruz koltuk minderlerinden, geçip geçip duruyoruz,
koltuk minderlerinde zıplarız biz de hep, çok eğlenceli.
Bizimkisi michael jackson delisi, onun bir klibini izleyip öyle uyuruz:) biz 11 de yatıyoruz biraz geç, o saate kadar oyun oynamak biraz yoruyor en çok da bizi:) ama her gece acaba rakamlarla ilgili bir oyun mu oynasaydık, yok canım zorlamayım çocuğu, acaba kitap okumaya nasıl teşvik etsem gibi yüzlerce soruyla yatağa giriyorum:)
sizlerin önerilerini çoook beğendim hemen uygulamaya başlıycam.
Sevgiler hepinizieeeee


ikicocukannesi

bedevi,

bende seninkileri cok begendim. özellikle itfaiyecilik olanı. yeni puzzle temamız tasıtlar, itfaiye arabasına cok sasırıyor. gecen gun sokaga bir itfaiye arabası geldi, mutluluktan cıldırdı. bende deneyeyim bu aksam, eminim sevecektir.

senin gibi bende oyunla gun icinde neler yaptıgını cok iyi ogreniyorum. her evcilik benzeri karakterize oyunda kresi anlatıyor. neler yaptıgını oyunla cok guzel ifade ediyor...

hoscakal.


gamze_

bedevi oyunlarınıza bayıldım:)

İki çocuk annesi, bizde de taşıtlı puzzle var onu çok seviyor. puzzlei artık kolayca yaptığından  içinde olan taşıtların gerçek resimlerini çıkarttım karşılaştırıyoruz. pzzle içinde puzzle oldu bizim tema:)ikicocukannesi

iyi fikir,

aklıma gelmemisti bu bak egeninannesi:)bende deneyeyim. itfaiyecilik isini ben denedim, cok eglendik, fotolayıp koyacagım buraya ilk fırsatta...abla bayıldı, kardes de.


bedevi

o yaşlarda biz cee yapıyorduk galiba... bir de müzikli oyuncakları kucağına veriyordum vuruyorduk ses çıkıyordu. ben kızıma o aylarda kocaman bir plastik havuz almıştım, bildiğiniz su havuzu, salonun ortasına koymuştuk, içine yorgan battaniye sermiştim, bütün oyuncaklarını da içine yerleştirmiştim, onu ortaya koyuyordum, elinin uzanacağı yerlere de oyuncaklarını, birini alıp birini bırakıyordu, o havuzla epey vakit geçirdi, 10 aylık olana kadar filan o havuzu kullanmıştık yanlış hatırlamıyorsam.
Bir de sürekli ayna karşısındaydık diye hatırlıyorum o yaşta, kendimizi öpüp duruyorduk:)
O yaşta ne yaptık aklıma gelirse yazarım ben gene..

İkiçocukannesi itfaiyecilik çok eğlenceli evet biz de epey eğleniyoruz oynarken:) Fotoları merak ettim:)
Sevgiler herkese...Cevaplamak için Üye ol