Ikinci cocuk icin cok mu gec?

lacivertbeyaz soruyor: 4

Benim kizim 7,5 yasinda. Ben 36 yasindayim. Ikinci cocuk dusunuyoruz, aslinda coktandir dusunuyorum ama malum bu kolay bir karar degil. Cevremde kimseye bu son dusuncemden bahsetmedim (esim haric :) cunku daha once bahsettigimde herkes ilkinde yasadigim zorluklar konusunda beni iyice korkuttugundan kimsenin olumlu/olumsuz birsey soylemesini bu kez istemedim sanirim. Sizlere sorum ise yillar sonra da gelmis olsa bir kardesin herseye degecegini duymak istegim sanirim. Cogu yerde ideal oldugu soylenen 3-4 yas farkin uzerinde yas farki olan kardeslere sahip anne/baba tecrubelerinizi paylasmanizi dilerim.. Tesekkurler.  

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


kle

İki oğlumun arasında 10 yaş var.Bende çalıştığım için ikinciyi yapmaya hiç cesaret edememiştim.Ama oğlum hep kardeş eksikliğini hissediyordu.Sonunda yaşım 40 ı geçti ve oğlumuzu kardeşsiz bıraktığımız için eşimle ben vicdan azabı çekmeye başladık.42 yaşında ikinciye hamile kaldım, çok ta rahat bir hamilelik geçirdim.Şimdi büyük oğlum,kardeşim demek bile çok güzel bir şey diyor.Bizde çok mutluyuz iyiki ikinciyi doğurmuşum.Bebeği özlemişiz.İkinciye daha töleranslı davranıyoruz.Bence hiç düşünmeyin ikinciyi yapın.Keşke işimi,eşimi bahane etmeseydimde daha önce yapsaydım.


ipekkusgoz

kle, 42 yaşında anne olmanız benim için iyi bir örnek:)). Hemen öyle defteri kapatmamak lazım galiba:)).


kle

sevgili ipekkusgoz kesinlikle defteri çarçabuk kapatmayın.Abimin karısı 41 yaşında ilk çocuğunu kucağına aldı.Sağlıklı ve çok zeki bir çocukları var.Etrafımda bu örneklerden çok var.Benim kadar geç kalmayın ama geç kaldıysanız da vaz geçmeyin.


sunkey

Benim dayımın  2 çocuğu ve teyzemin 2 çocuğu  arasında 7 yaş var. Aralarında hiç kıskançlık olmadığı gibi müthiş sorumlu abiler oldular ikise de. Eğer yaşım müsait olsa sizin gibi ( 7 yıl  ara verirsem ben 39 olacağım çünkü ) farkı sorun etmezdim.Hem siz dinlenmişsiniz ne güzel 7,5 yıl düşünmenizin tek nedeni bu ise bence hiç gerek yok :)
Cevaplamak için Üye ol