nAsıl aktif emzirebilirim?

minnoshh soruyor: 6

Merhaba bebeğim 3 ayını doldurdu başından beri emme problemimiz var hemen uykuya dalıyor. İlk ay kilo alımı azdı dr tavsiyesiyle sağıp verdim 3 hafta boyunca ve haftada 250-300 gr alıyordu. Daha sonra kucağımda uyumaya başladı, bırakınca hemen uyanıyor bu yüzden sağıma devam edemedim. Sadece emziriyorum şimdi arada çaresiz kalınca mama alacakmı diye deniyorum aylık 500-600 arası alıyor böyle. Bi bakıyoruz haftada 250 gr almış bi bakıyoruz 2 haftada 250 gr almış. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım sürekli bişeyler okumaya çalışıyorum ama hiç derdimin çaresini bulamadım. Sadece anne sütü vermek istiyorum. Süt yapımını arttıracak her şeyi deniyorum emzirme kampınıda denedim ama 2. Günün akşamı öyle çok ağladı ki acaba susucakmı diye biraz mama verdim. Dr sütümün yetersiz olduğunu düşünmediğini söyledi, banaysa hep yetersizmiş gibi geliyor. Bir mememde hep daha fazla doluluk oluyor. Diğerine geçirdiğimde hızlı gelirken emip, yavaşladığında uyumaya başlıyor. Ayağını gıdıkladım, elini ovdum, çenesini dürttüm, burnunu sıktım ne yaptıysam uyandırıp aktif emdiremiyorum. Memem sürekli ağzında olduğu için uyku aralarında emiyo ara ara, uyandığında 30dk ya da 1 saat bakınıyo sonra ağlamaya başlıyo. Emzirmeye başlıyorum 5 dk ya da süt hızlı geliyorsa 10 dk ya kadar emip yine meme ağZında uyumaya başlıyor. Sürekli yapışığız. Aç olduğu için mi böyle yoksa benimle olmak iatediği içinmi anlayamıyorum. Aranızda böyle bir sorun yaşatan varsa nasıl çözüm buldu acaba? Bir de sürekli memede bir nevi emzirme kapındayım ama sütümün çoğaldığın hissetmiyorum. Bir memede 2 saat tutmaya çalışıyorum, yağlı kısmıda alabilmesi için. 40 dk da bir değiştirmelimiyim yoksa 2 saat aynı memeyi mi vermeliyim? :(

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mutluannelif

Bebekler ilk 10 dakikada memeyi boşaltır. Yani isterseniz 2 saat emzirin, daha fazla emdiği ve doyduğu anlamına gelmez. Yağlı süt dediğiniz ağız sütü zaten artık sizde yok. Bebeğiniz yeni doğan iken emebiliyor o sütü, sonra azalıp bitiyor.

Neden bu kadar streslisiniz, etraf mı çok etkiliyor bilemiyorum.

Kendimi örnek vereyim : Bebeklerim en fazla 20 dakika emmiştir ki o da nadiren olur. 10 dakikadır bizim emmemiz. Kızım 22 ay emdi. Her şey de yemişimdir, hala da yiyorum. Rahat olun. Ben bir gün bilmem bir mememden ne kadar süt çıkmıştır ? Sağdığım zamanlar olmuştur elbette ama hiç takılmam zaten bilirim ki süt miktarı da değişkendir.

Bol su, uyku süte iyi geliyor. Aklıma tek gelen aşurenin bomba etkisiydi, acayip doldurmuştu beni.

Strese girmemek de çok önemli. Bol bol emzirin ama asla emsin diye bebeğinizi uyandırmayın. Bir memenizi emdiği zaman, sonraki emmede diğer memenizi verin. Zaten memeler de uyarıyor insanı dolu halleriyle kimi zaman. Bazen de hiç anlamazsınız hangisi dolu diye ama bu sütünüz olmadığı anlamına gelmez.


Anne_Ebe

Oldukça stresli görünüyorsunuz öncelikle buna neden olan şeylerden uzak durmaya çalışın, çevreye kulaklarınızı tıkayın. iç sesinize güvenin. İlk annelik deneyimi bu kadar deli soruları kafamıza sokar. Haklısınız endişeniz de, teleşınız da. Emzirmeyi keyifli hale getirin, rahat olun, sakin bir ortam yaratın. süreye, miktara takılmayın. Hele ki hafta hafta bebek kilosu takibi yaptırmayın. Sayılara takılmayın siz istedikçe bebeğiniz istedikçe emzirin gitsin ;) 


gulsah_ata_mete

Şu anda hala emzirmeme ragmen cogunu unuttum ama hatirlayabildigim kadariyla doktorun onerisini soyle aciklayayim. Memeden ilk gelen sut, daha sulu olan sut ve bebegin susuzlugunu gidermeye yonelik. Ilk 5 dakikadan sonra bebekte emmekte yavasliyor ve asil yagli sut gelmeye basliyor. Doyurucu olan bu sutu tam bosaltamadan yoruluyor. 10 dakika sonrasinda meme degistirirseniz, bebek bu sefer diger memedeki az yagli sutu emmeye basliyor. Bir sonraki emzirme seansina basladiginizda yine ayni memeyi verirseniz, bebek ac haliyle once yagli sutu alir, sonra diger memeyi verirsiniz. Yani her emzirmede once en son emzirdiginiz memeyi verebilirsiniz.

Acikcasi bu kadar ince ayrinti cok da onemli mi bilmiyorum. Ben cogu zamn dikkat edemedim buna. Bebegim hic bir zaman cok.zayif ya da cok kilolu olmadi. Normal sinirlar icinde saglikli buyudugunu dusunuyorum. Siz de saglikli gunlerde buyutun bebeginizi :))


karam32

Memeden önce sulu kısım gelir ama bu süre 5 dk kadardır sonrasında yağlı kısmı gelir ki besleyici kismi orasidir onun için bir memeyi boşaltmadan diğerine geçmemek gerekir. Bir emzirme süresi 10-15 dk kadardır bu sürede sütün yararlı kısmını almış olur tabi bu süre zarfında aktif bir şekilde emme devam ediyorsa. Bu kadar sıkıntı yapmayın her ay ayni şekilde kilo artışı olmayabilir bu bebeğin büyümedigini gelişmedigini göstermez.


sharma

3 ay civarında artık bebek daha iyi emdiği için o doluluk hissi olmamaya başlıyor. Bir de büyüme atağı oluyor ve bebek daha fazla emme ihtiyacı duyuyor. O memeye yapıştıkça süt artar ama siz o doluluğu eskisi gibi hissedemeyebilirsiniz. Okuyup durmayı bırakın. Bol bol emzirin, beslenmenize zaman ayırın, sevdiğiniz sağlıklı besinlerden bol bol taze sebzeler yiyin. Dışarı çıkın hava alın tam mevsimi. Süt de her şey de yoluna girecektir.


minnoshh

Hepinize çok teşekkür ederim sayenizde stresimi bi kenara koydum biraz daha rahatladım. Haftaya aylık kontrolü var umarım herşey yolunda gitmiştir.Cevaplamak için Üye ol