çocuk ve sanat eğitimi

ekim_ soruyor: 10

Çocuğunuza resim  yapma konusunda nasıl destek oluyorsunuz? Hiç örnek göstermeyip kendi çizim yeteneğini geliştirmesini sağlamak mı; yoksa basit çizimler yapmak mı? Hangisi doğru?

Ben resim yapmıyorum.Resim defteri ve boya kalemleri hep ortada ve kendi kendine karalamalar yapıyor.Ama bu doğru mu?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


senayc

Yiğit evde pek resim yapmıyor, genelde okulda yaptıkları.
Evde yaptığı nadir zamanlarda bütün boyalarını ve kağıtları önüne dökü boyamalarının kağıtla sınırlı kalması benim derdim.(halıyı koltuğu korumak,odası dışında duvarları korumak gibi)
yönlendrme yapmıyorum,sadece bu nedir diye soruyorum,çok güzel olmuş diyorum.


Neslihan

Ülkücüm bence kesinlikle onu rahat birakmali ve yonlendirmemelisin bu konuda. Hic kimse birbirine benzemedigi gibi hic kimsenin cizdigi kedi bile birbirine benzemez. Bir kediye bakip onu cizmeye kalkismak onu kopya etmektir. Oysaki Dorugun kedisi kendine ozgu olmali bence. Kediye gram benzemese bile. Birak nasil ciziyorsa oyle cizsin. Hatta aaa bu kus mu bile dememeli, yorumu ona birakmalisin. Belki malzemeyi nasil kullanacagi konusunda yol gosterici olabilirsin.


rabbit

Valla ben bu konuda ultra yeteneksizim ben resim yapsam çocuk resimden soğur herhalde, umarım resim yeteğini babama benzer:))


senayc

yaşına göre çok detaylı resimler zeka göstergesiymiş:nurhayat hanım:resimde çok yetenekli çocukların başka konularda da üstün yetenekli olması beklenebilirmiş.  Yaşına göre Doruk un yaş itibariyle bir adam çizmesini çok beklemezsin. Yiğit in aktivite dosyasına sınıf arkadaşının resimleri karışmış, Resimlerde düşünce balonu bile vardı, bir hatun kişi,elbise çizilmiş,saçlar çizilmiş küçük küçük bir sürü detay, bu bir gösterge oluyormuş. ev çizmiş,kapı pencere çizmiş, çocuğu tanıyorum bir de. Uyku sorunu olan bir çocuktu, az uyuyan çocuklarla ilgili nerede okuduğumu hatırlayamadığım bir cümle:çocuklar az uyuyor çünkü etrafında olan biteni çözmeye o kadar ilgisi var ki uyku da sıkılıyor.


nurhayat hanım:okulun sahibesi+pedagog


ikicocukannesi

masanın ustune resim defterini koyuyorum, onceden tum kalemleri dokuyordum, renkleri tanıyana kadar zevkleri olusana kadar oyle idare ettim. simdilerde uc ya da dort ana renk koyuyorum, biri ebette mor oluyor. ablanın favori rengi.

ardından serbest cizime baslıyoruz uc kisi. ben abla ve kardes. kafamıza gore takılıyoruz. bende ciziyorum onların yanında. mesela ay dede yapıyorum bak bak aydede yaptım kızım diyorum. ya da güneş yapıyorum bak bak günes diyorum, ya da balık yapıyorum, bak bak balık diyorum. beni cizerken goruyorlar. 

sonra kendiliginden onlarda katılıyorlar, misal abla balık yapıyor artık, kardes genelde karalıyor ama abla baya baya kompozisyon seklinde calısır oldu. balıgın yanına uzay gemisi bile ilistiriyor. uzaya cıkan balık:)

sevdirmek icin onerim; sulu boya, bayılıyorlar. geci bir keresinde kardes icmeye de kalmıstı ama zor kurtardık:) keceli kalemleri tercih ediyorum genelde. abla ve kardese sorsan hep sulu boya yaparlar ya. aaa aklıma geldi bir kez de patates baskı calıstık, sevdiler.

hep resim kagıdına calısmıyoruz, bazen carsafın ustune bazen onlara ayırdıgım duvara, bazen masanın kendisine:)

ben hep ortada bırakmıyorum. masayı da hep ortaya cıkarmıyorum. faliyet vakti bellidir evde ve bir takım kuralları vardır. mesela sulu boya ve boyama faliyetinde once masanın altına oyun halısı serilir. anlarlar boya yapılacagını, onluk takılır vs. vs.

yeni yeni adam cizebiliyor abla, iki kol iki bacak iki goz burun kulak kas agız illa ayakkabı:)
kardes haydut korsan kafasına gore ve onunda favori rengi bulut mavisi...

not : o kadar hızlı yazdım, yollayıp yeniden okuyayım, anlam bozuklugu varsa affola...ikicocukannesi

biz bir duvar ayırdık onlara,
sadece o duvara izin veriyorum:)

senay deme yahu, detay konusu cok hosuma gitti, sevindim:)

not : kendi kıyafetlerine keceli kalemle karalamaya bayılıyor abla. resim yapacagı zaman giydigi pembe bir pantolonu var, ona izin veriyorum. kendisi rica ediyor birde :

- annesi resim pantolonumu giyebiler miyim?

not 2 : birkac kez ellerini ve yuzunu boyamaya kalktı, cok gulduk. cıkartırken sıkıntı yasayınca vazgecti. artık vucudunu boyamıyor:)


ikicocukannesi

hep unutuyorum: yazmamısım!

yonlendirme iyidir yahu, yonlendirmeden nasıl cizecek cocuk? cizdikce hosuna gidiyor ablanın. daire cizmeyi basardıktan sonra kenarına minik ciziklerle gunes yapmayı ben ogrettim. kendisi basarınca bir gurur bir gurur:) hemen babaya gosterdi:

- babası bak bunu senin icin yaptım.

sonra o yaptıgımız gunesi ahtapota cevirdik, o kadar mutlu oldu ki... bayılarak hababam ahtapot yapıyor birkac gundur. goz'de ciziyor. ben gosterdigim icin becerdi. oteki turlu nasıl ogrenecekti?

dikkat ederseniz kardesten hic bahsetmiyorum, zira beyefendi kocaman bir mavi ile duz cizgi asamasında. bayılıyor duz cizgi cizmeye...ablanın ahtapotunu maviyle karıstırmaya, sonra bir cıglık bir kıyamet:

- ah kardes ah kardes bozdun noni'mi:)

noni: ahtapot demek:)


yesims

Ben ilk baslarda basit seyler ciziyordum Ela'ya, iste bak ev, cicek, bocek vs fakat sonradan farkettim ki surekli kalemi bana verip anne ev yap, anne agac yap deyip duruyor kendi pek yapmiyor. Sonra bir arkadasimla konustuk ki kendisinin oglu sayfa sayfa resim yapiyor, cocuga bu tarz seyler cizmek cocuklarin yaraticiliklarini koreltiyormus. Gercekten ben de sonradan "Young at Art" diye bir kitap var orada okudum, bu tarz yonlendirmeler veya boyama kitaplari gibi seyler yaraticiligi sinirlandiran seylermis. O zamandan beri ben pek resim yapmiyorum Ela'ya, o kendi kendine birseyler yapiyor, su siralar yuvarlaklar cizmeye calisiyor mesela. Bir de cizdigi seyleri asiyoruz cok hosuna gidiyor o zaman.
Ilk basta mum boya almistim ben, fakat sonradan keceli kalem aldik cok cok sevdi.
simdilerde ya hamur oynicam diyor ya da resim yapmak istiyor. ikicocukannesi

allah allah,

valla ben ciziyorum, yaratıcılıgında dirhem azalma yok:) balıgı uzaya cıkıyor diyorum dusunun artık:)

boyama kitaplarına karsı olmakla birlikte uzun dolambaclı bir yol cizip sınırı cizmeden icini boyamasını rica ediyorum. sonuna gelince de: güüüm yapıyoruz, bayılıyor. kardese duz yol tabi, henuz beceremiyor kardes dolambaclı yolu:)

sanırım cocuktan cocuga degisiyor her konuda oldugu gibi. deneyerek ogrenmeli. baktın gordun yesims'in kızı gibi kendi yapmıyor ara vermeli.


ekim_

O zaman yaptığım doğru; müdahale etmemek konusunda yani. doruk karalamaya bayılıyor. ama bende acaba bir iki brşeyler göstersem mi diye düşünmeye başlamıştım.Cevaplamak için Üye ol