çocuk ve sanat eğitimi

ekim_ soruyor: 5

Çocuğunuza resim  yapma konusunda nasıl destek oluyorsunuz? Hiç örnek göstermeyip kendi çizim yeteneğini geliştirmesini sağlamak mı; yoksa basit çizimler yapmak mı? Hangisi doğru?

Ben resim yapmıyorum.Resim defteri ve boya kalemleri hep ortada ve kendi kendine karalamalar yapıyor.Ama bu doğru mu?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


yuksel_

Rüyanın defterleri ve boya kalemleri hep ortada. canı isteyince resim yapıyor. yaptığı şey tabii ki karalamalardan ibaret. kendisi genelde "yulavlak"lar yapıyor, bir de çizgiler...ben de hadi kedi yapalım, araba yapalım diyorum, çiziyorum, o ben de yapcam diyor, çiziktiriyor bişeyler anne bak kedi oldu diyor, ben de aa ne güzel olmuş aşkım, hadi şimdi de "X" çiz diyorum...öyle öyle sayfalarca karalıyor. ilk başta kuru boya almıştım, ama ucu bittikçe sivriltmek felan dert oldu. şimdi mum boya kullanıyor, baya iyi, boyadığı yerlerden de çıkıyor neyse ki. salonun birkaç duvarına boyama teşebbüsünde bulundu, hafif yollu kızdık, burası boyanmaz sadece defterin bir de kendi masanı ve sandalyeni boyayabilirsin dedik. artık sadece oraları boyuyor. bu arada bende yetenek sıfır ötesi...benden öğreneceğine hiç öğrenmesin daha iyi :)
bir kere parmak boyası denedim, çok enerji gerektiriyor, heryere örtüler felan...ama yakın zamanda yine deneyeceğim.
sulu boyaya henüz cesaret edemedim. çünkü suyla oynamaya bayıldığı için kontrol edemem, o boyalı sular kesin dökülür saçılır...resim yeteneği varsa da az daha aklı başına gelince gelişse olmaz mı :))


fatos

Bu konuda bende bir kitap okudum. Bildiğim pek çok şeyin yanlış olduğunu gördüm. Kitap burada da tavsiye edilem, Çocuklarda Sanat Eğitimi" kitabı. http://yagizlahayat.wordpress.com/2012/04/09/cocuklarda-sanat-egitimi/ Burada anlattım biraz :-)

 


YamahaClass

Değerli veliler ve 6 aylık bebekten itibaren eğitim veren  Yamaha Müzik Okulu Ailesi ile henüz tanışmamış öğrenciler 22 Eylül 2012 Cumartesi Günü Yamaha Class Etiler Şubemizde 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz tanıtım günü düzenlenecektir..Dilediğiniz bütün bölümlerimizi çocuklarınızla ziyaret edip ücretsiz deneyebilir aynı gün kayıt yaptırırsanız o güne özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.


sappho

Oğlumun resimle olan ilişkisini araştırırken bu soruyu buldum.Ne iyi yapmış da sormuş anne bu soruyu.Ben çocukluğumdan beri resime aşık biriyim.Yeteneğim  ve çeşitli çalışmalarım da vardır.Tüm bunlara rağmen çocuğuma yardımcı olamadığımı düşünüyorum.Boyaları ve kağıdı veriyorum önüne ne istiyorsa çizsin diyorum, sadece karalamalar yapıyor,bu normal de kalem ve boyaları öyle sert bastırıyor ki kağıt yırtılıyor,bu hiddetini çözemedim beni endişelendirmiyor değil. Yorumlar çok güzel,okudum.En çok da fatos, sana teşekkür etmek istedim,çok faydalandım yazından:)


fatos

Sappho çok sevindim işine yaramasına :-)
Cevaplamak için Üye ol