Bakıcı ile ilgili birkaç soru

selmak soruyor: 10

Merhabalar

Ekim gibi işe dönmeyi planlıyorum. Bu nedenle eylül gibi başlatacağım bir bakıcı arayışına girdim. Konu ile ilgili birkaç cevaba ihtiyacım var.

1. Bakıcınızı eş dost tavsiyesiyle mi yoksa bir firma aracılığıyla mı buldunuz. Bildiğiniz ve bu işi profesyonel olarak yapan bir firma var mı?

2. Yatılı mı yoksa gündüzlü bir bakıcı mı tavsiye edersiniz.

3. Evdeki kamera sistemi bakıcıya söylenmeli mi?

Öenerilerinizi bekliyorum. Şimdiden yanıtlar için teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


bahargulce

Merhaba,
http://www.bebegimveben.com/ bu adreste bakıcı konusu ele alınmış.isterseniz bir bakın.


GulcanDeniz

Selmak,
1- Bence çocuğuyla ilişkisini iyi bildiğin, sana uyan bir annenin tavsiyesiyle bakıcı bulmak iyi olabilir. Ben çocuğunu büyütme tarzını kendime yakın bulduğun bir arkadaşımın önerdiği bir bakıcıyı başlatmıştım mesela.

Ama öyle birileri yoksa da, bu işi yapan firmalar var. Öğrenince buraya yazarım.

2- İki çocuğun olduğu için yatılı belki senin işini daha kolaylaştırabilir. Benimki gündüz, ama yatılı olmasını çok isterdim, lakin kendisinden çok memnun olduğum için değiştiremedim.

3- Kamera sistemi bence söylenmeli. Çünkü kamera kurmaktaki amaç, tabiri caizse "suç üstü yakalamak" değil, çocuğumuza bizim istediğimiz şekilde davranmasını sağlamak.
Dolayısıyla kamerayı söylemezsen mesela doğru bulmadığın, istemediğin bir şey yaptığında bunu ona ifade etmek zorlaşır, ya köprüleri atmak ve bakıcı değiştirmek ya da "kamera takmıştık ama haber vermemiştik, şu şu yaptığın doğru değil" demek gerekir ki, bu bana arada güven ilişkisi kurmakta zorluk çıkarır gibi geliyor. Uygun bir dille söylenirse hem bakıcı hem de siz rahat edersiniz gibi geliyor.

Bir de ek: İşe başlamadan bir süre önce başlatmak, senin bebişe yaklaşımını anlaması açısından, senin de onu gözlemlemen bakımından iyi olur diye düşünüyorum. Yani ben öyle yapmıştım :))

Tabii bunlar şahsi kanaatlerimdir, kişiden kişiye değişir :))


Kaymacina

Merhaba,
Her iki yollada bakıcı buldum.Şu an 3.bakıcımız,tanıdığımız aracılıyla başladı.Böylesi tecrübelerime göre daha iyi.
Yatılı bakıcı tabiki güzel ama aile yapınızın ona uygun olması lazım. Ben ve eşim yatılı bakıcı ile rahat edemeyeceğimizi düşündük. Hoş 1 çocuk var şuan bazen 2. olursa yatılı alırım diyorum.Arkadaşlarım yatılı aldı  ve büyük rahatlık. ama eviniz de uygun olmalı.
kamera kesinlikle söylenmeli.Zaten kanunenen söylemezseniz suç olur.
Ekimde işe başlayacaksanız Eylül başlatmak için geç bence siz 1-2 hafta içinde başlatın her ihtimale karşı, değiştirmek durumda kalırsanız zor durumda kalmayın.


yasemin_ekin

bir de ramazan var tabi.. ne alaka diyeceksiniz. gecen sene benim başıma geldi. bayramdan sonra işe başlayacaktim, eylul basi gibi şimdiki yardımcımın gelmesini istedim. Bana "ramazandan sonra" dedi. O sıra görüştüğüm 2 kişi daha aynı şeyi söyledi. ya bunların paraya ihtiyacı yok, ya bizim yumuşak karnımızı çok iyi kullanıyorlar. tövbe tövbe... 


GulcanDeniz

İyi de, bebeğe bakmaya başladı diyelim, önümüzdeki sene ramazanda bebeğe bakmaya ara mı verecek anlamadım kiyasemin_ekin

ben de anlamadım :) işte, pazarlık yapmayı bizden iyi biliyorlar (ya da benden diyeyim). Tesadüf bu ya ben yıllık iznimin bir kısmını ramazanda kullanmayı planlıyorum, tamamen bakıcıdan bağımsız bir karar bu. Ama ona yarayacak iyi mi)) çok zor bu işler, çok zor.


GulcanDeniz

Ve biz de bebişimi teslim ediyoruz diye onları hoş tutmak zorunda kalıyoruz (zorunlu gönüllülük gibi)


selmak

Tekrar Merhabalar

Herkese verdiği cevaplar için çok teşekkür ederim. Bir kaç gündür internetimde sorun olduğu için ancak cevap yazabiliyorum. Yasemin ramazan benimde aklıma geldi o nedenle eylül gibi başlatırım diye düşünmüştüm. Eğer bakıcı ile sorun yaşarsak yeni bakıcı alışıncaya kadarda kayınvalide destek çıkacak. Ama daha henüz adayımız bile yok. Birkaç tane aday adayımız var ama işte çocuğu, gözbebeği sözkonusu olunca insan emin olamıyor. Büyük kızımı benim ananem büyütmüştü. Böyle sıkıntılarımız olmamıştı.Dur bakalım oğluşumun kısmetine nasıl biri çıkacak.ozguranne

Merhaba, 

1.Eş dost tavsiyesi ile buldum. Tek görüşme yaptım. 


2. Bizde gündüzlü ama zaman zaman keşke yatılı olsaydı dediğim oldu. Ama eminim onun da zor yanları vardır. Tekrar düşününce böyle iyi diyoruz ama o çok kişiye ve aileye bağlı bir karar.

3. Bence söylenmeli. 

Bir de kuralları baştan konuşmakta fayda var. Saatler, kurallar, iş tanımına nelerin dahil olduğu hep baştan konuşulmalı diye önermek isterim.


sevgiler, kolay gelsin.


yasemin_ekin

selmak, ben sorularına cevap vermeyi unutmuşum. Ama Özgüranne, benim yerime yazmış cevaplarımı:) Cevaplamak için Üye ol