Bakıcı ararken nelere dikkat etmeliyim?

Dilekoz soruyor: 10

Kızım İdil henüz 15 günlük ve ona annemle birlikte bakıyoruz. İli ay sonra işe başlamadan bir bakıcı bulmam gerekiyor. Ajansların bu alanda çok da profesyonel olmadığını duyuyorum. Bakıcı adaylarından sağlık raporu vs istemek çok mu abartılı olur diye merak ediyorum. Not: Sarıyer civarına çocuk büyütmüş, orta yaşlı bir hanım tanıyan varsa bana yazar mısınız? 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sadeceanne

Selamlar, ben de yakın zamanda bakıcılı hayata başladığımdan bloğumda yazmıştım:
http://caninguncesi.blogspot.com/2009/12/bakcl-hayata-baslarken-puf-noktalar.html
umarım yardımı olur.. Sevgiler


Dilekoz

Çok teşekkürler, bizim için iyi bir başlangıç oldu. Açıkcası biraz hazırlıksız yakalandık: ilk 3-4 ay annem-kayınvalidem ile idare ederiz diye düşünmüştüm ve bakıcı işine fazla kafa yormadık. Bebğim geleli iki hafta oluyor ve şimdiden evde bir yardımcının çok işe yarayacağını farkettim. Galiba tüm kanalları deneyerek bir bakıcı teyze arayışına girmemiz iyi olacak.


ozguranne

İstanbul anneleri, oyun grubu gibi annelerin yoğun olduğu gruplarda bakıcısı ayrılan öneride bulunabiliyor. Referanslı olduğu için daha güvenilir. Önce tanıdık yoluyla aranabilir. Biz öyle bulduk. 


Şu özellikler önemli diye düşünüyorum:
  • Güvenilir, 
  • Kişisel ve genel hijyen kurallarına uyumlu,
  • Sevecen, sıcak, çocuk sever, oyun sever,
  • İyi iletişim kuran, (bebekle ve sizle) (ben başlarda bebekle iletişim önemli diyordum ama sizinle iletişim de bir o kadar önemli. )
  • Sorumluluk sahibi, ciddi insan. Mesleğini ciddiye alması, iyi yapmak istemesi çok önemli. En fazla sorumluluk isteyen meslek... 

Bakıcı değiştirmek çok istenen bir durum değil(mecbur kalmadıkça), hem çocuk alışmış oluyor, hem baştan düzen kurmak zor. Yola çıkmadan önce bunun uzun süreli bir birliktelik olacağını bilerek seçmek iyi olabilir. (Yürümezse biter tabi ama gönül ister ki uzun süreli olsun)

Neticede evde yabancı biriyle yaşamak kolay değil. Bakıcı açısından da kolay değil, yeni bir aile, huy suy farklı. Bolca anlayış, bolca empati. 

Kolay gelsin!


purplehoney

Bebişiniz hayırlı olsun, Allah bağışlasın. Çok minik daha... :D 

Benim tanıdığım bir aile, bakıcıdan sağlık raporu istemiş. Bunu duyduğumda çok abartılı gelmişti. Neden istediklerini sorduğumda, annenin pimpirik yapmasından ötürü olduğunu söyledi kayınvalide! :D Bebeğin annesi pimpiriklenmiş ve kan tahlili ile birlikte ciğer röntgeni de istemişti... Testi yaptıran ilk dadı aids li, diğeri veremli çıkmış. Şok olmuşlardı. Duyduğumda ben de şok oldum tabii! Henüz çalışmıyorum ama çalışmaya başlarsam ve bakıcı bulmam gerekirse mutlaka tam teşekküllü bir hastaneden rapor isteyeceğim. Kötü senaryo yazmak istemedim ama yakinen şahit olduğum ve daha evvel benim de aklıma hiç gelmeyen bir durum olduğu için paylaşmak istedim. 


Pranayama

Aaa.. Ben de abartılı olur diye istememiştim ama sonradan içimde kalmıştı. Demek ki istemek lazım. Yeni bakıcı bulduğumda isteyeceğim bu durumda. Hepatit te önemli :(

Dileköz, benim bebişimin boynu bakıcının tırnağı ile feci şekilde çizildi geçen hafta. Görseniz bıçak kesiği sanki :( Başta farketmiştim, uzun gelmişti tırnakları ama söylemedim, çok ta karışmayayım dedim. Hata etmişim. Ve de pek çok konuda zamanla düzelir, toleranslı olayım dedim. 4 ay geçti ve yürümüyor. Bence sizi rahatsız eden şeyi hemen söyleyin ve değişmiyorsa yeni bakıcı bakmaya başlayın vakit kaybetmeden.Dilekoz

Özguranne, bahsettiğin gruplara nasıl ulaşabilirim? Nurturia grupları arasında İstanbul anneleri'ni bulamadım... 


Damla

Bir arkadaşımın bakıcısı bebeğine yıllarca baktı. Sonra ameliyat olması gerekti, ailelerinde doktor olduğu için kendileri yaptırdılar. Kadıncağızda Hepatit A çıktı. Biz e bakıcımızdan Hepatit A, B, C , AIDS ve akciğer filmi istedik. Bu arada çok yakın bir arkadaşımın kardeşi verem oldu, yurt dışına çıkarken uçakta kaptı sanıyoruz. Özetle, mutlaka istemek lazım. Bence sağlık ocağı raporu yeterli, sonuçta aranan şeyler bulaşıcı hastalıklar.

Biz kamera kuracaktık,  evde kamera olacağı bilgisini veriyorduk görüştüğümüz kişilere.

İstediğiniz işleri detaylı konuşmak lazım baştan.

Doktorumuzun önerisi ile tırnak uzatamayacağını, hiçbir takı takamayacağını konuştuk.

Sigara kullanmayan birini aradık, zaten kullanmıyordur diye varsaymayın mutlaka sorun.

Özgüranne'nin dediği konu, bu iş çok zor, ancak çalışkan ruhlu biri yapabilir. İlk kez yapıyorsa gerçekten çalışmaya ihtiyacı var mı, yoksa bir deneyeyim bakayım şeklinde mi bunu sorgulamakta yarar var.

Soğukkanlı, panik yapmayan biri olması da önemli. Daha önce bir kaza hali başına gelmiş mi, bu tür durumlarda ne yapmış gibi şeyler sorulabilir.


ozguranne

Dilekoz, o zamanlar henüz nurturia yoktu. İstanbulanneleri  ve oyun_grubu yahoo groups gruplarından. 


Bu arada nurturiada bakıcı, yardımcı arayışına özel grup kurulabilir bak. İyi fikir. En azından bir referans ağı da burada olmuş olur. 

Bunun dışında eş, dost, akraba çevresine duyurmak, iyi bakıcısı olanlara arkadaşları var mı diye sormak... aklıma gelenler. 

Ajanslar da olabilir. Benim tecrübem yok ama mutlaka iyi insanlar vardır. Bence bir izleme sistemi şart. Kamera ya da dinleme cihazı olabilir. Bir süre beraber gözlemek iyi olabilir ama insanlar çok farklı davranabilir yalnızken. Biraz iç sesi dinlemek de önemli içinizden bir ses bir sorun var diyorsa bence uzak durun. Görmezden gelmemek gerekiyor. İçinize sinmesi lazın bakıcının. En değerli varlığımızı emanet ediyoruz. 

Bazen kendimi düşünüyorum, yapabilir miydim diye. Bir başkasının çocuğunun sorumluluğunu almak çok zor. Bu şekilde hisseden biri olsa ne güzel olur. Umarım güzel insanlara rastlarsınız. 
Neslihan

Herkes cok guzel ozetlemis zaten. Benim ekleyebilecegim bir sey de iyi yemek yapiyor olmasi. Calisiyorsaniz ve bu konuya vakit ayiramayacaksaniz ya da benim gibi yemek yapma ozurluyseniz bu konu da onemli bence. Bakicimizin yaptigi yemegi oglumla birlikte biz de severek yiyoruz. Bu arada dort dortluk birilerini bulmak tabiki zor. Bazen bicok iyi ozelliginin yaninda birkac kotu ozelligi gormezden gelebiliyorsunuz. Tabi cocugunuzun bakimini kotu yonde etkileyenlerden bahsetmiyorum. Bir seyden rahatsizlik duydugunuzda mutlaka soylemeniz onemli bence. Tabi ise alirken elestiriye acik biri olmasina da dikkat etmek gerekir. Bazi insanlar cok alingan olabiliyor tabi. Sonucta emanet ettiklerimiz bizim en degerli varliklarimiz. Tabiki onlar icin en iyisini isteyecegiz.


ADRES

Bir kaç bakıcı sorununu okudum bende acı bi tecrübe yaşadım sadece bakıcı ararken Türkmenistan ve başka yabancı bayanlardan olmamasına dikkat edin lütfen bu hatayı ben yaptım .Kimseye tavsiye etmiyorum .Cevaplamak için Üye ol