Yemeği ağzında tutan çocuğu olan anneler lütfen yardım....

mavi_deniz soruyor: 6

kızım 2,5 yaşında ve hala yemekleri ağzında tutarak yiyiyor. ve bende yemekleri hala blendırdan geçirmek zorunda kalıyorum. fakat canının istediği şeyleri çok güzel yiyiyor. örneğin patates cipsi. yutmasında bi problem yok. benim gibi yemeği ağzında tutan çocukları olan anneler yardımcı olabilirmisiniz. daha ne kadar bu şekilde devam edebilirim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


yuksel_

Merhaba, çok uzun süre bu problemi yaşamış ve hala zaman zaman yaşayan birisi olarak önce kolay gelsin diyorum. Benim kızımın da yemekle-çiğnemeyle-yutmayla hiçbir sorunu olmamasına karşın yanağında depolar, sürekli ağzında tutardı.
Açıkçası size önerebileceğim süper çözümlerim yok..Biz, yoğurtla, meyve suyuyla, ayranla mutlaka yutmasını kolaylaştırmaya çalışırdık...büyük lokmalar değil, daha yumuşak,iyi pişmiş ve ağzında ezilebilir şeyler yedirirdik. Mesela, ıspanak, karnıbahar, pilav, mercimek gibi...Ama blendır olayından en kısa zamanda vazgeçmenizi tavsiye ederim. Eğer aşırı bir kusma sorununuz yoksa yavaş yavaş normal yemeğe geçmelisiniz. Sorularda "pütür", " pütürlü"  gibi  aratırsanız bu konuda yazılmış pek çok şey bulabilirsiniz.
Bizde asıl çözüm kreşten sonra gelişti..Kreşe başladıktan sonra yemek problemi çok ciddi düzelme gösterdi, şimdi neredeyse bitti gibi birşey.

Bir de, yine bizde işe yarayan bir yöntem, artık abla olduğuna ve yemekle daha da büyüyeceğine yapılan vurgu...Mesela, şöyle diyoruz, "bu yemekler karnına gidiyor, içerde top oynuyorlar, sonra onlar top oynayınca senin kemiklerin büyüyor, çok güçleniyorsun..hadi bakalım bak bu da arkadaşlarının yanına gitsin"...sonra mesela çak! yaptırıp..vaauw amma güçlüsün felan diyoruz...

böyle anlatınca komik oluyor ama, bunlar şebek yaptılar bizi :))


mavi_deniz

yüksel hanım ne kadar güzel ifade etmişsiniz. teşekkür ederim. kızımda kusma olayı Allaha çok şükür hiç yok ve kızım pilav, makarna, şehriye çorbası(içerisine küçük doğranmış patates) patates kızartması bunlarıda sorunsuz yiyiyor. anlayacağınız kendi isteği olan yiyecekleri güzelce yiyiyor. fakat yemesi gerekli en önemli besinleri örneğin köfte, balık, peynir hatta süt gibi gıdaları ağzında bekletmekten vazgeçmiyor. bıraksam saatlerce ağzında tutacak. ben psikolojik olarak çok yıprandığımdan dolayı blendıra sığınmış durumdayım. ama dediğiniz gibi buna dur demem gerekiyor. bu arada kreş olayının bizimde yemek problemimizi çözeceğine eminim fakat eşim kreşin kızımız için erken olduğunu düşünüyor.


yuksel_

merhaba, köfte balık gibi şeyleri biz de en son halletmiştik..onları da çorbaların ya da sebze yemeklerinin içinde yediriyorduk. mesela şehriye çorbasının ya da tarhananın içinde çok minik köfteler...işe yarıyordu.

Kreş konusunda şunu söyleyebilirim: Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama, mesela haftada 3 gün oyun grubu+öğlen yemeği şeklinde alan yerler var istanbulda. biz 2-2,5 yaş arası böyle bir yere devam ettik, şimdi tam zamanlı gidiyor. Çocuklar, en çok diğer çocuklardan etkilenip öğreniyor ve evde anne/babasına yaptığı eziyeti oradaki öğretmenlere asla yapmıyor...5 tam gün değilse bile böyle bir yöntemi düşünmenizi tavsiye ederim.


jildando

bir ondan bir bundan yontemi de yapabilirsiniz.
ben kızıma ozellikle cok sevmediği birşey yerken yapıyorum.
Mesela yemek + çilek gibi.
Bir lokma yemek bir tane çilek gibi.


lopikcim

genel olarak kızmının böyle bir problemi yok ama bazen bir şeye odaklanıp yutmayı unuttuğu oluyor, o zaman hemen bardakla su içiriyorum, çok işe yarıyor


leylalperzeynep

benim eltimin iki çocuğu var.biri 2 yaşında biri 4 yaşında.ikiside hala bu şekilde yemek yemeye çalışıyor.bazen yutmuyorlar.inanın şahit oldum ve çok şaşırdım.ağzında lokma ile uyuyor ve uyandığında lokma hala ağzında en sonunda ücra bir köşeye gidip tükürüyor.eltim hemşire herşeyi saatlidir onun çocuk acıkmadıysa da saati gelince yemek zorundadır ona göre ve maalesef vitaminli diye çocuğun sevmediği ve hatta kustuğu gıdaları zorla verir.ben buna bağlıyorum.yemek yerken çocukların ağlamaktan gözleri şişiyo.karıştırmazda yiyecek mecbur der geçer.böylece de çocuklar yemek yemekten korkar olmuşlar.çocuklar acıktığı zaman illaki bir şekilde istiyorlar benim kzıım öyle.acıktımı mümkün değil durduramam.Cevaplamak için Üye ol