kalça çıkığı ultrasonu

ZeynepYenice soruyor: 4

kızımda 2 aylık kontrolde yapılan kalça ultrasonunda maalesef kalça çıkığı çıktı doktorumuz  çok ileri düzeyde değil, 1 ay süre ile iki tane bezi üst üste bağlamamı söyledi ve 3.ay kontrolünde tekrar kalça ultrasonu çektirmemizi istedi, 1 ayda düzene girecektr dedi, bu şekilde bir deneyimi olan var mı? 

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


gulden_elifsu

evet,üst üste iki bez bağlanıyor.bacakların ayrık durması ve böylelikle kalçanın eklem içine tam oturması için..


gesnur

ayy çok üzüldüm bizim de 2. ay kalça ultrasonunda kemik başları gelişmemiş idi, dün 6. ay kalça röntgeni çekildi normaldi herşey. inşallah sizlerin de öyle olur meltem hanım acil şifalar dilerim, kuzunuz atlatacaktır eminim. zor biliyorum ama siz de çok ağlamayın bilirsiniz bebişler hisseder


gesnur

pardon melek hanım diyecektim meltem olmuş, konuyu açan arkadaşımıza ve diğer annelerimize de şifalar dilerim:(


Tesla

Selamlar,

Kalça çıkığı oldukça nadir görülen bir durumdur. Ancak bebeğine çift bez bağlayarak 1 ay sonra kontrol ultrasonu çektiren birçok aile var. Bunun sebebi bu vakaların oldukça büyük bir çoğunluğunda gerçek bir kalça çıkığının (veya daha doğru bir tanımla konjenital kalça displazisinin) olmamasıdır. 

Kalça gelişimi bazı bebeklerde diğerlerinden daha geç tamamlanır. Dolayısıyla 3.aya kadar eğer ''kalça çıkığı var ve bez bağlamanız lazım'' denildi ise bu yüksek ihtimalle bebeğinizin kalça gelişimini diğer yaşıtlarına göre biraz geç tamamlayacağına işarettir. Bu gayet olağan bir durumdur. Çalışmalara göre bu bebeklerin %60 ila %80'i  2 ila 8 hafta arasında normal kalça gelişimini tamamlayarak doğal hale gelir. 


Dr.Tesla
Cevaplamak için Üye ol