bir öğretmen (kreş öğretmeni) nasıl olmalı sizce???

aysesat soruyor: 5

aslında bunun için bir kalıp olmasını beklemiyorum ama, oğlumun anaokulundaki öğretmeninde bazı sıkıntılar gördüm.geçen hafta alıştırma haftası diye normal karşılamıştım ama bu hafta artık çocukları tanıyor olması gerek az biraz..

*çocukların söylediklerini anlamıyor.3-4 yaş gurubu çocuklar güzel konuşuyorlar fakat ya yanlış anlıyor, ya anlamıyor,ya cevap vermiyor,ya uzaklaşıyor öğretmen ve soruları havada kalıyor.

*geçen hafta tüm çocukları tanımaya çalışmak yerine kendi işleriyle uğraştı.

*dikkatlerini çekemiyor.herkes arayışa geçiyor.bir yere toplayamıyor.sesi çok cılız kalıyor ve kimse dinlemiyor.

*bazen hepsini birden anlamaya çalışıyor.ama çocuklar o kadar farklı ki birbirinden.
en sonunda kendi kulaklarını kapatıp oooff diye bağırdığına şahit oldum

*ağlayanlarla ilgilenmedi geçen 1 hafta boyunca.ikna etmeye çalışmadı.kavga edenlere müdahale edemedi.kavganın yanlış olduğunu anlatmadı onlara.

aslında gayet olumlu bir hanım.ama büyük sınıflara hitap edebilecek bir hanım diye düşündüm ben.3-4 yaş grubuna yetersiz kalıyor.tüm veliler bu kanıya vardılar aslında .yaşayıp görmelimi yoksa yönetime bir çıtlatmalımı diye düşündük açıkçası...
ilerleyen günleri beklemeye karar verdik.bügün 6. gün nihayetinde.
ama belli olmazmıydı şimdiye kadar da demekten kendimi alıkoyamıyorum...

sizce nasıl olmalı bir anaokulu 3-4 yaş grubu öğretmeni.?


Bu soruyu cevapla


5 Cevap


peyibal

Ayşecim hayırlı olsun öncelikle.Umarım herşey istediğin düzene girer en kısa zamanda

Açıkçası maddeler halinde yazdıkların benim canımı sıktı.Anaokulu öğretmeninin 3-4 yaş grubuyla bu şekilde olumsuz bir ilişki kurması üzücü.Tecrübesi mi yok acaba, neden kontrolü kaybediyor anlayamadım.Onların işi bu ve bu durumlarla nasıl başa çıkılacağını bilmeleri gerekir diye düşünüyorum.

Efe 7 aydır filan kreşe gidiyor.Ben sık sık gidip kameralardan seyrediyorum , aslında Efe den çok öğretmeni seyrediyorum diyebilirim.Sakin, kontrollü, sabırlı, grubu toparlayıcı, yönlendirici bir durumu var sınıfta.Genel durumda sınıfa hakim, arada oyunlara şarkılara katılmayıp ağlayan, eşyalara tırmanmaya çalışan çocuklar oluyor mesela , o gayet sakin gidip elinden tutup,gülümseyerek birşeyler anlatıyor ve nasıl oluıyorsa çocuklar sakinleşip tekrar gruba katılıyorlar.Bu iş gerçekten zor bir iş, herkesin üstesinden gelebileceği birşey de değil.Zaten olay burda kopuyor, 3-6 yaş grubu öğretmeni olan kişilerin onların dilinden anlayıp nasıl olumlu yönlendireceğini bilmek asıl işleri.

Hele ki çocukların yanında kontrolünü kaybedip,kendi kulaklarını kapatıp offf diye bağırması çok büyük hata.Kendimi senin yerine koymaya çalışıyorum,moralini bozmak yada canını sıkmak istemiyorum.Ama bana yolunda gitmeyen birşeyler varmış gibi geldi.Ya öğretmenin tecrübesi yok yada bu iş için uygun donanımı yok.


deryakck

bence yönetime bildirilmeli 3 4 yaş için çok yetersiz bir öğretmen olduğunu söyleyebilirim çocuklarınıza yazık bence daha donanımlı ve o yaş grubuna hitap etmeyi çok iyibilen bir öğretmen seçilmeli ayrıca öğretmeni çok iyi gözlemlemişsiniz tebrik ederim.


aysesat

pınar biliyorsun yiğit devlet anaokuluna başladı ve orda kamera yok.özel kreşte vardı ve bende izliyordum ordan.öğretmenin tutumunu kolaylıkla yönetime söylüyorduk ama burda muhatap bulamadım şahsen ben kendime.yani 3 yaşındaki çocuğumu göndermiş gibi değilim.çok sallama olduğunu bugün daha çok hissettim..
ne yapacağız sonuçta bilmiyorum

üstelik bugünden itibaren veliler içeri hiçbir şekilde alınmıyor.bugün velilerden duyduklarım beni daha da üzdü.
bir çocuğun boynu mosmormuş.başka bir çocuk sıkmış.

öğretmenin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğine inanıyorum,sonuçta karakterlerini de bilmiyorlar henüz,
gözlerini dört açmaları gerekiyorGulcanDeniz

Ayşe, ben de moralini bozmak istemem, ama bu anlattıkların olmamalı bir kreş öğretmeninde.
Göndermemeyi ya da başka bir okul düşünmeyi tercih ederdim, bunları gözlemleseydim.


peyibal

Kreşin müdürüyle muhakkak görüş, hatta bence veliler olarak acil toplantı isteyin.

Çocukların ufak tefek kazaları, yaramazlıkları olabiliyor, boynu mosmor olan çocuğun durumunun detayını bilmiyorum açıkçası.Bazen bizim gözümüzün önünde bile oluyor bu tür şeyler ve engel olamıyoruz.Buradaki tek soru işareti öğretmenin tutumu gibi geldi bana.Yukarıda madde madde yazdığın şeyleri kreşin idaresiyle bir görüşsen daha net olur kafan.Onların da haberi olsun, belki de haberleri yoktur bu durumdan.Cevaplamak için Üye ol