kilo alımı

habibe soruyor: 5

  

bebeğim 3300 kilo  doğdu. ilk ay bir kilo alabilmişti fakat 52 günlük  tarttığımda 22 günde sadece 400 gr aldığını öğrendim .günde sadece bir kere sancılı bir şekilde kakasını yapıyor emmek istemiyor zorladığımda ise kusuyor . eskiler bu durumu normal buluyor ama bence bir sorun var önerilerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


daghanihal

bence varneyin mama felan bizde aynı sorunu yasadık ama pes etmedim hiç lilo alamasa bile anne sütü dedi doktorum mama alırsa birdaha emmeye bilir ...onun gaz problemi var bence doktor size soyler zaten geçici yani sık sık emzirmeye çalış 15 dk da bir emzirin.. i doktorum da öle dedi yılmadım ole yapıyorum ve hala  anne sütü vermekte ısrarcıyım birgün dahi mama aklımdan geçirmedim...kaka sorrunuda az emdiğinden oluyordur inanın bizde yaşadık 12 saat bile emmediği oldu ama sakinleştirip emzirin biz hala bu yöntemle emziriyoruz genelde uyku sersemi iken emiyor..biraz sıkıntılı bi süreç ama ilerde eminimk,i bunun faydasını görcez anne sütüüününnn allah yardımcınz olsun


Narslana

Problem var mı yok mu anlamak için biraz daha bilgi gerekiyor. Aslında ilk 3 ayda bebeğinizin en az haftada 125 gr alması gerekiyor. İlk ay için onu en düşük kilodan bakıyoruz. Yane 3300 gr doğumda vardı, sonra mesela 3100 grama düştü. 3 hafta sonra 3700 gr oldu, yane bu 3 hafta içinde 600 gr aldı ve minimum alması gereken 375 grama göre iyi bir kilo alımı var.

Ayrıca sütü gerekli alıyor mı amlama için bebeğinizin idrarı bakın. 24 saat içinde an az 6 dolu bez olacak, veya 10 sefer idrar yapacak. Ve 6 haftaya kadar 3-4 sefer  yaklaşık 3 sm çaprazda kaka yapacak.

İdrarı iyi yapıyorsa ama kakasında sorun varsa ön ve son sütü dengesine bakacaksınız. Eğer her emzirmede iki taraftan emziriyorsunuz - sadece bir seferde bir taraftan emzirin. Eğer bir seferde zaten sadece bir taraftan emziriyorsunuz o zanam 2-3 saat içinde (yaklaşık 3-4 sefer) tek taraftan emzirin, ondan sonra da aynı şekilde ikinci taraftan bir kaç sefer emzirin. 3-4 gün sonra kakası düzelecek.


habibe

çok teşekkürler ... işaret ettiğiniz hususları dikkate alacağım... inş. tez vakitte her ikimizde normale döneriz


cincaloz

bebeğinizin günde bir kez kaka yapması çok normal.benem bebeğim nerdeyse haftada bir yapıyor.bu bile normal diyorlar.barsak florası ve barsak hareketleri yeni yeni düzene g,recek.biraz sabır gerekiyor.emesi için de çok  zorlamayın derim.acıkınca emecektir.


Elif_Ezel

*Narslana* bu bilgiler benimde çok işime yarar teşekkürlerCevaplamak için Üye ol