Evinde Su Arıtma Sistemi Kullananlar Yardım Edebilir Mi?

handepamuk soruyor: 10

Pet şişelerdeki tehlikeler her geçen gün daha çok gündeme geliyor ve açıkçası ben evime damacana su almak istemiyorum..Dışarda da ne yazık ki hep pet şişedeki suları içmek ve kızıma içirmek zorunda kaldım..Artık eve arıtma taktırmayı düşünüyorum..Özellikle ağır metallerin  ters osmos sistemiyle arıtıldığını öğrendim..Kısacası böyle özelliği olan bu su arıtıcısı arıyorum..Aranızda kullanan ve memnun olan varsa görüşlerini almak isterim..

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


hande_g

bizde kullanıyoruz arıtma.. çok çok çok memnunuz..
su içimi çok rahat bir kere.. meyve sebze yıkarken, yemek yaparken herşeyde kullanıyorum. özellikle sonradan sonradan öğrendikki asla damacana kullanmamak lazımmış..
tavsiye ederim kesinlikle


skisac

Ben oğluma 6. ayda su vermeye başladığımda hazmı kolay olduğu için ithal pet şişelerdeki SPA su içirmeye başladım. 1 yaşından itibaren erikli pet şişerlerden ve hatayın bebek ve çocuklar için olan suyundan içiriyorum. Oğlum için direkt içmesi için damacana kullanmıyorum, özellikle pet şişe alıyorum. Ancak yediği yemekleri kaynadığı için damacanadan kullanıyorum. Damacanaların hijyenik olmadığını düşündüğümden direkt içirmiyorum.
Arıtma sistemlerinede güvenmiyorum kayınpederimde var ispatlamak için suyun temizliğini ölçen alet ile arıtılmış suyu ve benim suyu ölçtü evet temiz diye çıkıyor ama doğal kaynak suyundaki mineraller içme suyunca maalesef yok.
Suyun içindeli minerallerde önemli ben böyle düşünüyorum.


handepamuk

Fatih Altaylı'nın son yazısını okuduktan sonra açıkçası epey tedirgin oldum..Çünkü annem de bir kanser hastası ve biz de o kadar çok karşılaştık ki bahsettiği hastalarla..Hep aynı şeyi düşündük nasıl oluyor da bu kadar yaygınlaşıyor..Herkesin ortak kullandığı bir şey olmalı diye düşünüyor insan..Açıkcası ters ozmozlu ve 6 kademeli arıtma sistemi suyu temizleme açısından benim kafama yattı..Biraz pahalı ama olsun çocuklarımız için değer diye düşünüyorum..Hele ki annemin çektiklerinin yanında o paranın lafı bile olmaz..Zaten kanser tedavisi için gerçekten o paranın 30 katını ödemek zorunda hasta..Yazdıkları o kadar doğru ki..
Varsın suyun içinde minerali kalmasın, mineral bir şekilde diğer besinlerle alınır ama kanserojen maddelerin olma ihtimali bile benim canımı sıkıyor..Merak edenler için yazının linkini paylaşıyorum..http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/668298-pet-siselerden-kurtulun


barok

bu yazıya göre sadece damacana sağlıksız değil pet de aynı derecede tehlikeli ,  cam damacanalar çıkmalı artık


handepamuk

Keşke çıksa da biz de arıtma falan uğraşmasak, hem de ne suyu içtiğimizi bilsek..EsraEA

Montessori grubundan Taşdelenin cam şişesi var diye okumuştum diye hatırlıyorum.


anneyazar

2 firma cam damacana çıkartmak üzere diye bir haber okumuştum. Umarım doğrudur. Çeşme suyunda ki asıl tehlike şehir şebekelerinde ki boruların çok eski olması ve suya kanserojen içerik yüklemesi kaynaklı sorunlar bildiğim kadarıyla.


hande_g

bizim taktırdığımızın son mineral kartuşu var, bir sürü markanınkinden farklı olarak..
son kartuş olarak takılıyormuş ve suyun içindeki iyi minerallerin suyun içinde kalması sağlanıyormuş..
fiyat olarakta bana göre-bizim bütçemize göre anormal bir farkı yoktu.. şöyleki zaten her hafta 3 damacana alıyordukv18 lira ayda60-70 lira.. ama aylık 100 lira taksite girmiştik.. zaten birkaç ay içinde kendini topluyor fiayt olarak..handepamuk

Anne yazarcım normalde bu arıtma sistemi, ters ozmosla bu ağır metalleri yani sudaki kanserojen madde olan kurşun vs gibi maddeleri süzüyor..Her sistem malesef buna sahip olmadığı için, her arıtma su da güvenli değil..Tek aklıma takılan nokta şu: Sonuçta bu kanalizasyon suyunun geri dönüşüm suyu ve doğal bir memba suyu değil, sanki yine de öteki suyun cam damacanası olsa da onu kullansak diyorum..Ama mesela adı geçen Taşdelen suyun telefonunu aradım açan olmadı..Kısacası arada kaldım, ve hala evimde damacana Nestle su içmekteyim...

Sevgili Hande fiyat artık düşündüğüm son nokta, zaten dediğim gibi verdiğimiz tedavi paralarının yanında lafı bile olmaz..Benim aldığım damacana su da zaten 7 lira, kendini amorti eder diye düşünüyorum..Sizin kullandığınız arıtma sisteminin markası nedir ?


hande_g

bizimkinin markası aqua soft - natilus su arıtma
birçok marka araştırmasından sonra bunda karar kılmıştık.memnun kaldık..Cevaplamak için Üye ol