4 aylık bebek gelişimi, kilo alımı

sevecen soruyor: 9

kızım 4 aylık oldu fakat son 2aydır 400 gram alıyır sadece,mama takviyesi yapmak istedim ama çok zor az biraz içirebildim.acaba neler yapmalıyım ve sizin dört aylık bebişlerin boy kilo ve özellikle baş çevresi ne durumda cevaplarınızı bekliorum lütfen.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sevecen

doktorda anne sütüne devam diyordu 3 aylıkken bu ay daha gitmedim doktora,aşısında ögrendim ama bilemiyorum bana göre çok az kilosu.

 


hbayildirim

türk kız bebeklerin gelişim tablosuna baktınız mı? ordaki değerlerin çok mu altında çıkıyor?


sevecen

gelişim tablosuna bakmıştım normal gibi ama yinede ayda 400gram çok az bana göre.birde benim bebelerim erken doganlardan malesef.


tubavekizlari

bildiğim kadarıyla bebekler ilk üç ay ayda yaklaşık 1 kilo sonraki üç ay ayda yaklaşık 500 gram alıyor, kilo alım hızı yavaş değil gibi. bence persentil hesabına bakın, bir de doktorunuz ne diycek en önemlisi o tabi ki.annevebebisi

4. Ayda kilo alimi yavaslar. Oglumu hemen hemen hic takip etmemistim, dr kontrolu yok yasadigim ulkede. Isterse aile, saglik ocagina goturup tarttiriyor. Kizimi ise, biraz da sutum az, bebegim kilo almiyor gibi kaygilari olan annelere fikir verebilmek icin ara ara evde tartiyor. Kizim 35 haftalikken 1700 gram dogdu bu arada.

4. Ay civari hatirladigim kadariyla 1 ay kadar hic kilo almayip, sonra bir anda 300 gram almisti. Anne sutu alan bebeklerin kilo alimi farkli oluyor. Ozellikle hareketlenip dunyayi tanimaya basladiklari, fiziksel, sosyal gelisim yasamaya basladiklari zaman; bol kalori alsalar da cok yakip az kilo alabiliyorlar. Aslinda belki de hic ihtiyaclari yokken, mama aliyor olabilirler..

Kizim su an tam 10 ayi bitirmek uzere. 26 aralikta. Tabi erken dogum vs sebebinden 9 aylik sayilmasi lazim. Anne karninda da 2 ay geriden geliyordu, etti mi 3 ay :) en son tarttigimda 6.700 idi kilosu. Son 3 ayda da 400 gram almis toplamda.

Elbette siz yine doktorunuza danisin ama anne sutune ve kendinize de guveniniz sarsilmasin. Bebeklerin gelisimi bir tek aldiklari kilo ile gozlenemez bence. Saglikli, mutlu, hareketli, merakli ve uyku konusunda olaganustu duzensizlik yoksa, anne sutu yetiyordur bebege diye dusunuyorum.


sevecen

teşekkür ederim cevaplarınız için. benim bebeklerin ikiside erken dogdu. şuan akşamları ortalama 90 cc v ermeye çalışıyorum onun dışında anne sütüne devam inşaallah.

 


sevecen

annevebebişi  senin bebenin dogum kilosu benim oglum ve kızıma göre daha düşük. benim oglum 35 haftalık, kızımda ortalama 34 haftalık dogdular.


eh_iste

Erken doğdu ama kaç kilo doğdu ve şuanki kilo durumu ne?
Benim oğlumda erken doğdu, 4.ay kontrolunde 6kiloydu.
Tabi gelişimde genlerinizin etkisini göz ardı etmeyiniz.


sevecen

268 dogdu bugün tartıldı ve 5800 çıktı.


Cevaplamak için Üye ol