bebeğimi uyutamıyorum!!!!!!!!!

dnzguclu soruyor: 3

bebeğim 10 aylık şu ana  kadar diş çıkarma dönemi hariç uyku problemimiz olmamıştı odönem de gündüz uykularında sıkıntı yoktu geceleri çok sık uyanıyordu bir iki pış pışla devam ediyordu uyumaya.fakat şimdi geceleri yine sık uyanmasınn dışında-ki bazen 20 dakikada bir uyanıyor-gündüzleri de uyumamaya başladı. inanılmaz bir direnç var,yatay pozisyona gelmek istemiyor.alt değiştirmek bile çok zor.uyutmaya çalışırken sürekli kalkmaya çalışıyor çırpınıyor.her türlü uyutma şeklini deniyorum.ayakta,kucakta sallama dik pozisyonda...nafile..ağlamasını göze alıp yatağında kendisi uyusun dedim:uykusu geldiğinde saati çok geçirmeden koyuyorum yatağa kıpır kıpır...ayağa kalkıyor,oturyor.uyumasını geçtim kesinlikle sakin sakin yatmıyor bile.müzikle sakinleştirme çabalarım da sonuç vermedi.berber uyuyalım dedim yok yine aynı kalkma çabaları...ne yapayım bilmiyorum.uykusu gelince ben de geriliyorum artık.ikimiz de çok sinirleniyoruz hadi ben neyse de bu sinir onda kalıcı olur diye korkuyorum.tahammüllü sakin davranmaya çalışıyorum ama çok yıpratıcı gerçekten.bu arada bir şekilde uyutmayı başardığımda uyku süresi bazen 1.5 saat olsa da genelde 35-40 dk.
bazı yerlerde hiperaktif bebeklerin böyle davranışlar gösterebileceğini yazmışlar.doktorumuza sordum henüz erken olduğunu söyledi.ne yapmalıyım?acil yardım!!!

Bu soruyu cevapla


3 CevapCokBilmis

Bence de yeni bir gelişim aşamasında olduğu için böyle yapıyor.

Emekleme, ayağa kalkabilme, ya da sıralama hareketlerinden biri başladıysa uyumak yerine antreman yapmayı tercih ediyorlar.

Kızım da 12-15 ay arasında anlattığınız gibiydi. 3 ay hangi yöntmle, nerede yatıracağımı şaşırmıştım. Alıştığınız düzeni olabildiğince korumaya gayret edin. Tam olarak bağımsız bir şekilde yürümeye başlayınca hem yürüme hevesi geçtiğinden hem de yorgun düştüğünden eskisinden bile daha rahat uyumaya başlayacak, merak etmeyin.

Yalnız hevesini kırmayın. Mesela kızımı ayakta bezlemeyi öğrenmiştim ben. Yatması için zorlamayın. O istediği sürece yürüme antremanı yapın. Yormaya çalışın. Sokağa çıkartıp ellerinden tutarak bıkana kadar yürütün. Zor bir süreç biliyorum ama geçiyor.

Bizim kız 25 aylık. Şimdi zıplama antemanlarına başladı. Zıplamayı öğrenene kadar her gün saatlerce elelrinden tutup zıplatmam gerekecek biliyorum. Çok yoruluyorum ama alıştım artık, öğrenene kadar zıplayacağız öğrendim artık bunu :)


Kozzy

bebegım yaklaşık 10 aylık. yukarıda yazılanların bırebır aynısını yasıyorum. ayakta, kucakta, yatakta, pış pış ıle vs vs vs hıc bır sekılde uyutamıyorum. bu süreç ıkımızı de yıpratmaya başladı ıyıce. ıkımız de kan ter ıcınde kalıyoruz artık ... acaba bu donem ne kadar suruyor ?Cevaplamak için Üye ol