Flor hapları

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Bona

1 yaşına kadar verdim , sonra bir dişçi tavsiyesiyle bıraktım..kuzum

-Florla ilgili Dr. Kadir Tuğcu'nun sorulara cevaplar verdiği sitede biri aşağıya kopyaladığım şeyleri yazmış, ardından Kadir Tuğcu'nun cevabını da kopyalıyorum:


Soru: 

Evet flor bir zehir. Bir kere doğada bulunan flor, kalsiyum florür; tabletlerde kullanılan ise kimyasal bir atık olan sodyum florür. Kalsiyum florür bağırsaktan çok az emiliyor, bu nedenle toksik etkisi de çok az. Halbuki sodyum florür bağırsaktan çok emiliyor ve bir yığın zararı var. Bazıları şunlar; 


    * Flor atmıştan fazla enzimi inaktive eder

    * Flor bağışıklık sistemini çökertir; enfeksiyonlara karşı direnci düşürür.

    * Flor kanserojen özelliklere sahiptir.

    * Flor toksisitesinde dişlerde siyah lekelenmeler (florozis), kemik ve diş bozuklukları olur. 

    * Flor nörotoksik bir element.

    * Yapılan çalışmaların çoğunda su florlanması yapılan bölgelerde kanserin daha fazla görüldüğünü göstermektedir.

    * Flor insan pineal bezinde birikmektedir. Hayvan çalışmalarında florürün melatonin sentezini azalttığı ve erken puberteye neden olduğu gösterilmiş. 

    * Florun üreme sistemine zarar verdiği görülmüştür.

    * Flor tiroid hormon sentezini azaltarak hipotiroidiye yol açabilir.

    * Flor kullanılması, kalıcı dişlerin çıkmasını geciktirmektedir.

    * Flor fare beyininin belirli alanlarında birikmekte, davranışları ve öğrenme kapasitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

    * Yüksek dozda flor çocuklarda zeka geriliğine yol açmaktadır. 

    * Flor kemik kırıklarını artırmaktadır. 


Arkadaşın sorusundan sonra internette böyle bir yorum gördüm.Gerçekten doğru mu acaba bende çok merak ettim ve çok üzüldüm


Cevap

Kadir Tuğcu: 


Yukarda yazılanlar, "Fluor zehirlenmesinde " görülen durumlardır. Diş korumak için verile dozlar, bu dozların binde birler seviyesindedir. Değil zehirlenme, mide bulantısı yapan dozlar bile kilo başına 7.4mg. dır. 1 tablet 0.25 mg. olduğuna göre, 10 kilo bir çocukta, 10x7.4= 74mg. 74x4 = 629tablet demektir. Bu yazıyı kaç defa yazdığımı biliyormusunuz. LÜTFEN ARTIK ESKİ YAZILARA BAKMADAN BÖYLE ABUK SABUK YAZILAR YAZMAYIN...

ve ek olarak başka bir yazısından alıntı:


-1945 yılının Ocak ayında, Amerikada, Mich. "Grand Rapids" şehri, dünyada ilk defa içme sularına "Fluor" katmaya başladığında, çocuklarda görülen diş çürükleri çok manidar bir şekilde azalmıştı.. Bundan hem aileler, hem çocuklar fayda görmüştü... Tahmin edin bakalım, kimler itiraz ettiler.. Sadece "dişçiler"... Acaba niye??? Bugün, Amerika'da nerede ise bütün eyaletler, bu palavra itirazlara kanmayıp, Florinizasyon işine başlamışlardır. Pahalı bir sistem olduğundan, gelişmekte olan ülkeler için ağızdan alınan "Fluor" aynı işi görmektedir... Bilin bakalım, buna da  gene kimler itiraz etmektedirler...kuzum

Kadir Bey in avukatı değilim tabii ki ancak linkte kendisi hakkında yazılmış olan yazı klasik bir çarpıtılmış ekşi sözlük yorumudur. Adı üstünde: ekşi. Kendisi gayet beyefendi ve doğalcı bir doktordur. Hastalarına çok zor ilaç vermesiyle tanınır. Yani bırakın bebelere kimyasal verme yanlısı olmayı, hastalığını onun sayesinde ilaçsız atlatan o kadar çok hastası, duacısı var ki. 

Bu flor sorusu artık kendisine otuz bininci kez sorulduğu için bu şekilde cevap vermiştir. Kendisi gdo yu bilmem ama organiğe inanmamaktadır. Mevsiminde tüketme taraflısıdır. Bir kişinin duygusal yorumlarına bakıp da gerçeğin farklı gösterilmesi beni rahatsız ettiği için yazmak ihtiyacı hissettim. 
Dediğim gibi avukatı değilim. Başka bir yorumda bulunmayacağım. 


yesilbek

MERABALAR

dişhekimi olan bir anne olarak şunu söylemeliyim kendim oğluma hiç flor hapı vermedim(3.5 yaşında). Çünkü çalışmalar gösterdiki yutularak alınan florun çürük önlemede bir faydası yok. Sadece diş ağız içine sürdüğünde özelliklede sürmesini takip eden ilk3-6 ay arasında uygulanan florun henüz sertleşmesini tam tamamlamamış diş dokusu üstünde faydası var. Bu dönemde flor uygulandığında (lokal olarak) dişte çürüğe daha dayanıklı bir tabaka oluşturuyor. bu demek değilki asla çürümez bu konudada biliçli olmak lazım. Çürük önlemede asl olan temizlik ve şeker (hertürlü) tüketiminin sınırlandırılması ağızda kalış süresinin kısaltılmasıdır. Ben kendi oğlumaazıları çıktığında dişlerin üstüne flor uyguladım. Bu klinik koşullarında yapılabilen bir uygulama. Yutulan miktar çok az ve bir defalık. Kliniktede benzer uygulamaları çocuk hastalarımıza öneriyoruz. Ancak çok çürüğü olan çocuklarda kar zarar hesabı yaptığımızda özellikle daimi dişlerin yeni çıktığı dönemlerde flor tableti kullandırıyorum. Ancak oda şu şekilde. Aileye dişerlin fırçalanması ile ilgili ciddi yaptırımuyguluyoruz. Şeker sınırlaması istiyoruz (tabi uygularlarsa) ve çocuğun ağzında yeni diş çıktığında (sıksık dişlerine bakmaları gerekiyor) 2 ay süre ile flor tabletinin dişleri fırçaladıktan sonra yatmadan önce ağızda tutup emerek yada çiğneyerek kullandırıyoruz. Bir gün bir tarafta diğer gün diğer tarafta amacımız florun dişin en hassas olduğu ve floru bünyesine en rahat katabileceği zamanda kısa süre ile kullandırıyoruz. Umarım aklınızdaki soruları cevaplandırabilmişimdir. Başka sorunuz varsa seve seve cevaplarım.
Banu


yesilbek

Merhabalar

oncelikle zarari olacagini sanmiyorum. Sadece faydasi yok o yuzden ogluma vermemistim. Gunde bir tablet seklinde kullanilan flor tabletinin cocuga zarari olmaz daha (4-5 gibi )yuksek dozlerda florozis dedigimiz asiri flor alimina bagli sorunlar olabilir. Su ana kadar okudugum dişhekimligi literaturleri icinde flor tableri uygulamasina bagli (avrupada uzun yillar kullanildi yarari olmadigi anlasilana kadar) sorunu olan cocuk bildirildigini okumadim. İciniz rahat olsun bence. Tas olusumunun sebebini hala tam olarak belirlenemedi ancak bakteri veya virus kaynakli olabilecegi dusunulmaye baslandi ayni agizdaki dis taslari gibi. Bence siz hic dertlenmeyin. Ancak yavrunuzun duzgun beslenmesine dis temizligine ozen gosterin. Bobrek taslarindan korunmanin en iyi yolllarindan biride bol su icmektir hatirlatmakta fayda var. 
y
 gunler


yesilbek

her çocuk için flor uygulaması şart değil. Bazı kriterlere bakmak lazım. Çocuk kaç yaşında. Ağzında çürük varmı. Çürük dişlere dolgu yapıldıktan sonra son 1 yıl içinde yeni çürük geliştimi. Beslenme alışkanlıkları nedir. Şekerli gıda tüketim sıklığı nedir. Şekerli gıdaları ne zaman ne şekilde tüketiyor. Biberon kullanıyormu Biberonun içinde ne içiyor asitli sıvılar içiyormu. diş fırçalıyormu. uyumu sanıl. dişhekimi koltuğunda rahatça 2 dakika oturabilecekmi. tüm bunlar öenmli ona göre karar vermek lazım. oek yardımcı olamadım ama eger şüpheniz varsa çocuklarla iletişimi iyi olan bir dişhekimine veya bir pedodontist (çocuk dişhekimi) baş vurabilireiniz. Biz zaten hic bir sorunu olmasa bile tüm çocukların 2 yaşından sonra senede en az 2 kez dişhekimine gitmesini öneriyoruz. 

İyi günler.Cevaplamak için Üye ol