nEden sinirlerime hakim olamıyorum :( :(

zuzummm soruyor: 10

arkadaslar bebeğim bir hafta sonra 6a olacak ve bu ay kuzu gibi cocuk resmen huy değiştirdi. emmiyor hiç. gezmek istiyor kucakta uyumak istiyor etrafı izlemek istiyor... ayrıca birkaç gündür hiç bişey yemiyor.tabi ben ek gıda vermesem açlıktan bayılır herhalde

biliyorum bunlar cok normal ama problem bende galiba.
mesela bugün sabah 06.00'da emdi sonrasında yani 2-3 saat gecti emmedi.ama ac olduğu için ağlıyor.Sabrımı zorluyorum...

sonra yine kucağıma alıyorum kıvrılıp duruyor emmemek için.nefesi kesilene kadar ağlıyor ben de sabredeyim diyorum ama kızıyorum bağırıyorum cocuğa :((( sesimi yükseltmem yeter, sus filan demem acaba psikolojisini etkiler mi kötü yönde :((

neyse havuç püresi yaptım verdim 2 yemek kasığı yedi uyudu. uyandı yok yine emmedi.kucağa alınca ağladı deli gibi yine kızdım artık sinirlerim yıpranıyor cünkü sürekli böyle:( bugün yediği tek sey havuc.ve 25 ML ıhlamur :( simdi ağlaya ağlaya uyudu ben de üzülüp ağladım kızdım kendime ama kafayı yiyecem...
ne yapmalıyım nasıl sakinleşmeliyim ne düşünmeliyim bilmiyorum...kötü anne mi olacam allahım diye içim parcalanıyor :(
bunlar normal mi anormal mi bişey söyleyin lütfen :(

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


zuzummm

iyiki NURTİ var evet :) insan her zaman bunları bilse bile o an uygulayamıyor bazen. ayrıca nurtinin en sevdiğim ve huzur bulduğum yönü de bu :) arkadasa komsuya gitsen bu kadar cok insanı ve yorumu bulamazsın :)
herkesten allah razı olsun..artık sinirlenmeyeceğim diye söz veremem :) ama en azından dayanma tammül etme sakin kalma kat sayım epeeey artmıstır :)


nisa_nur_ecrin

hadi bakaım güle güle kullan inşallah :))


fistikcik

Bazen görünürde bir sebep yokken memeyi reddedebilir bebekler (ya da aslında bir sebep vardır ama anne farkında bile değildir diyelim). Dişleri geliyor olabilir, emdikçe kan akışı diş etlerine hücum ettiği için canı acıyordur. Ya da boğazı ağrıyordur, ağızda ya da boğazda yara da emmeyi reddetmesine yol açar. Ya da dişleri kaşınırken memeyi ısırmıştır, siz fazla tepki vermişsinizdir. O da korkmuştur ve memeyi reddetmeye başlamıştır. Belki de sadece emme aralıklarını açmak istiyordur. Ya da siz ek gıdayı fazla miktarlarda veriyorsunuzdur ve anne sütüne yer kalmıyordur (size verdiğiniz miktar az gibi görünebilir, ama her verdiğiniz ek gıda kadar anne sütü alımını azaltır bebekler).

Bunların herhangibiri olabilir. Hiçbiri de. Ama her durumda bebeği azarlayarak, ona bağırarak bir çözüm elde edemeyeceğiniz kesin.

Kendinizi onun yerine koyun. Konuşamıyorsunuz, yürüyemiyorsunuz. Yaşamınızı sürdürmeniz tek bir kişinin ilgisine bağlı. Ve o kişi de sizi anlamıyor. Boğazınız ağrıdığı, diş etleriniz acıdığı ya da başka bir sıkıntınız olduğu halde siz bunu ifade etmeye çalışırken size yardımcı olabilecek tek kişi bağırıp çağırıyor, sizi azarlıyor. Ne hissederdiniz ? Derin bir çaresizlik, değil mi ? Bir de güvensizlik. Bu dünyada sizi anlayabilecek tek kişinin anlamak için çaba göstermemesi karşısında duyduğunuz büyük korku ve güvensizlik.

Kusura bakmayın, belki biraz sert oldu. Ama yukarıda yazdığım duygunun bilincine varabilirseniz belki bebeğinize bağırıp çağırmaktan vazgeçebilirsiniz.

Memeyi sizi sinir etmek, şımarıklık yapmak için reddetmiyor. Bir derdi var. Bunun için böyle davranıyor. Bunu kendinize tekrar ederseniz belki kendinizi kontrol etmek daha kolay olur.

Ama tabii tek başına bunlar yeterli olmayabilir. Sorunuzun yanıtını bulmak önemli. "Neden sinirlerinize hakim olamıyorsunuz ?". Bu konunun uzmanı değilim, ama büyük ihtimalle anne babanız ya da sizinle ilgilenen kişiler siz bebekken ağlamanıza tahammül edemiyor ve aynı sizin şu an yaptığınız gibi sert tepki gösteriyorlardı. Siz de şu an istemeden bile olsa aynı şemayı tekrar ediyorsunuz. Oysa size yapılan davranışı kopyalamak zorunda değilsiniz. Bunun farkına vararak bu mekanizmayı kırabilirsiniz. Bir uzman desteği (psikiyatrist) almanızı öneririm.

Not : Memeyi reddetmenin sebeplerini ve çeşitli çözüm önerilerini aşağıdaki sorunun cevaplarında bulabilirsiniz :
http://www.nurturia.com.tr/questions/338bdc08-9ca3-4986-a695-9fc0017368a4/1/bebegim-emmeyi-reddediyor-%28


neretva

6. ay dönümümüz çok zor geçmişti. İster büyüme atağı deyin, ister başka şey. O ara uykuları bozulmuştu ve sürekli mızmızdı. Sizin bebeğinizde de bu var büyük ihtimalle. Üstüne dişleri de kaşınıyordur. Hiç kabarmamış olabilir, ama kesin kaşınıyordur. Meme vermeden önce temiz gazlı bezi kaynatılıp soüutulmuş suya koyacağınız karbonata banın ve bezi parmağınıza geçirip dişetlerini kaşıyın. Bu onu rahatlatabilir. Ben memeyi bırakacağını sanmam. Belki ek gıdayle yeni tanıştığı için bir karmaşa yaşıyor. Ne memede ne de ek gıdada ısrar etmeyin. Açlıktan bayılacak diyorsunuz ya, bu mümkün değil. En temel içgüdü yaşama içgüdüsü. Aç olan bebek mutlaka yer. Hele de inatlaşmayı henüz bilmeyen 6 aylık bir bebek. Yemiyorsa toktur. Zaten tok olmasa katiyen uyuyamaz. O yüzden ''çocuğum aç, yedirmem lazım, yedirirsem iyi anne olurum'' düşüncesinden uzaklaşın. Bu hepimizde var. Ben artık resmen yemeklerden önce telkinde bulunuyorum kendime. Yemeyebilir, yemezse yoğurt vereceğim, kızmayacağım diyorum. Böyle telkin etmezsem patlayabilirim çünkü.

Sabır konusunda ise siz bilin ki dünyanın en zor işini yapıyorsunuz. Yardımsız, tüm gün çocuk bakıyorsunuz. Annelerimiz zamanında bile komşular, akrabalar, nineler vardı. Size iki tavsiyem var. Çok sinirlendiğinizde bebeğinizi emniyette olacağı bir yere mesela park yatağa ya da yere koyun ve beş dakika odadan çıkın. O anda yalnız kalmanız önemli. İster yastığa bağırın, ister yüzünüzü yıkayın. O beş dakika teneffüsü alın. Bir de anlıyorum eşiniz çok çalışıyor, ama haftasonu bir yarım gün bebeğinizi ona bırakın ve siz çıkın bir kahve için, bir dolaşın. Nasıl bakar diye düşünmeyin. Öğreniyorlar.


ema

Bence hiç bir şey için zorlamayın gayet rahat olun biz ne kadar rahat olursak bebişlerimizde o kadar rahat oluyor.Dışarı çıkarmaya çalışın rizenin şöyle bol oksijenli havasına yağmur çamur demeyin çok işe yarıyor hem size faydası var hem bebeğe.Dilerim çabucak atlatırsnız bu evreyi kolaylıklar.zuzummm

fıstıkçık tesekkür ederim yazdıkların için, bunlar üzerinde biraz düşünmeliyim sanırım,

çokbilmiş haklısın daha zor zamanlar da gelecek, bazen evde insan iyice köseye sıkışmış hissedebiliyor.galiba artık mekan ve konum değiştirme konusunu daha aktif ele almalıyım.sakinleşmek için gerekli gercekten.

fakat son yorumda acıktığını nerden anladın diyorsun ya benim oğlum 3-4 saatte bir nadiren emiyor.tam doyumluk emmediği için göğsümü 2 saatte acıkıyor tekrar emiyor normalde. gece bile masallah şaşmaz saat gibi 12-2-4-6- böyle sabaha kadar emiyor 2 saat aralıklarla.. fakat uyandıktan sonra asıl problem bir anda huysuzlasıyor anlayamıyorum nedenini.
muhtemelen diştir, baska bir durum olması zor görünüyor.hasta değil çünkü...


ayseuze

zuzumm ben bir tavsiyede bulunamayacağım ama şöyle söyleyebilirim ki yalnız değilsin.bütün bebeklerde benzer geçiyor bu dönemler sanırım. benim bebemde emerken bir türlü odaklanamıyor bakınmaktan aç kalıyor resmen.sabah ne emerse onunla besleniyor diyebilirim, günün kalan kısmında iki çekiyo bi süre bakınıyor sonra bir iki defa daha çekip bırakıyor.çok hızlı kilo alırken 15-20 gündür kilosu sabit.bu arada çığlık atmayı ve bağırmayı öğrendi.oyun halısında halkaları çekiştiriyor yerinden çıkaramazsa çığlık atıyor ve kendi sesini dinliyor, kesinlikle ağama falan yok ama bağırıyor.bizde oralı olmuyoruz, en azından çığlıktan hemen sonra müdahale etmemeye çalışıyoruz.yemek konusundada rahat olmaya çalışıyorum, carlos gonzalesin kitabında böyle olabileceğini okumuştum.ama ben ek gıda vermeyi bıraktım, altı ay bittikten sonra vermeye karar verdim.bende şaşkınlık uyandırıyor bu davranışları.zuzummm

bizimki 4. aya kadar hiç ağlammıstı diyebilirim nazarlıktı yani.ama bu ay nefesi gidene kadar ağlıyor kıpkırmızı oluyo ağlamaktan:( sebep beni alın .
önceden uyanınca ya da biz onu oyun halısına bırakınca oyalanırdı artık etrafına uzanmak dokunmak ellemek istiyor haliyle.ama arada ben cok yoruluyorum. yemek,wc filan mümkün değil yani.kucağımda gezip etrafa uzanacak elleyecek. yanlıs da anlasılmasın bunları severek yaptırıyorum oğluma zaten,ona bakmak için izin aldım bu yıl. ama biraz da yerde oynasa ne olur?ağlamayı kullanmayı öğrendi artık..ayseuze

bizim iki haftalık bir dönem olmuştu dediğin gibi olan, kucakta gezmek istemesi bırakıldığında mızırdanması.ama sonra geçti. ben özellikle canının yanmasından kaynaklanmadığını bildiğim için o tarz ağlamalarının kesilmesini bekliyorum cevaplamak için.bildiğim herhangi bir temel yok sadece ağlamanın bişeyleri isteme olduğu fikri gelişmesin istiyorum.dikkatini dağıtıyorum birden bi oyuncak çıkarıyorum veya tuhaf bir ses.susup bakıyor sonrada onun istediklerini yapıyoruz.bir dene istersen belki işe yarar.


zuzummm

mar emin ol biliyor hatta numaradan öksürmeyle ağlama arası bişey yapıyor halinden memnun olmayaınca sonra diyelim alıyoruz onu hemen duruyor.ya da birinin kucağına versek az sonra yine o sesi yapıyor gitmek istiyor yani..eğer almazsak ağlıyor ama gözyaslı filan değil dik pozisyona gelince aniden susuyor.
1.5 aylık olduğuna eline oyuncak çıgırak vs.tutturduk hep masallah tutması cok iyi o yüzden oyun oynamayı da seviyor.ben tek bakacağım için kendi basına bıraktım oynarken yalnız oynamayı da seviyor konusuyor güya  filan elindekini inceliyo epeyce.etiketine kadar bakıyo :)) beni zaten böyle kolay bi cocuğun bir anda bu sekle dönmesi ve ne yapacağımı bilememek gerdi cok.bastan öyle olsaydı simdiye ne teoriler ve yöntemler geliştirirdim.fakat simdi bilemiyorum nasıl yapacağımı :( ama dünden sonra kafamda burda okuduğum yorumlarınızdan yola cıkarak daha planlı ve kontrollü bir profil cizmeye basladım kendime.
iyiki nurti var yani ;)Cevaplamak için Üye ol