Kendi kendine uyumasını biliyor ama yinede ağlıyor...

eab soruyor: 5

2 ay önceye kadar gecede ya 1kere uyanırdı yada hiç. Şimdi ise ağlayarak uyanmalar başladı. Bazen uyanıyor dönüyor tekrar uyuyor. Bu onun kendi kendine uyumayı bildiğini göstermez mi?
Yani ağlayarak uyandığı zaman bir şeye ihtiyacı mı var demek oluyor?Bzwn mwmw su hiç bir şey kabul etmiyor. Bazen emiyor uyuyor.Sıkıntısı ne olabilir acaba. Ya  da tam olarak kendi kendine uyumayı bilmiyor mu yoksa?                                                                                                                                                                                     

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Damla

Diş yüzünden olduğunu düşünüyorum. Oğlum da 6 aya kadar gece çok güzel uyudu, sonra dönem dönem çok sık uyandığı oldu. Her seferinde diş mi değil mi diye tereddütte kaldık, arada başka dertleri de oldmuştur mutlaka ama dişlerin tamamlanmasıyla tamamen geçti. Özel bir sıkıntısı yoksa siz daha çabuk veya daha fazla uyutayım diye araya girmezseniz çok erken dönemde kendi kendilerine uymayı öğreniyorlar ve ama aradaki sıkıntılı dönemlerde yardıma ihtiyaçları oluyor yine de. Böyle sıkıntıdan uyuyamadığı durumlarda ben gündüzü az da uyusa oyalayarak geçirip, gece ne yardımcı yardımcı oluyorsa (ayakta sallamak gibi uç müdaheleler hariç) yapıp hızlı uykuya döndürmeye çalışıyorum.


Damla

Uyanıp tekrar uyuması kendi kendine uymayı bildiğini gösterir. Ağladığında hemen müdahele etmeyip geri dalması için fırsat vermek iyi olur, siz kırılma noktasını bilirsiniz zaten.


Sanemm

Büyüme atağında yer yer oluyor bu tarz değişimler, hele uyku rutininde farklılıklar gösteriyor. İşte istikrar da burada devreye giriyor, onun ağlaması üzerine rutini değiştirir ya da sallama, memede uyutma, aç mı acaba gibi fikirlerle ona yeni alışkanlık kazandırırsınız.


O ağladığında sakince odasına gidip, mutlu bir yüzle onu sevdiğinizi söyleyin, yatağından kaldırmadan başını okşayın ve çıkın. Tekrar ağlarsa 5 dakika kadar bekleyip tekrar odasına gidebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde diş zamanı da ağlama krizini şimdiden engellemiş olursunuz.


neretva

Gece yoğunlaşan ayrılık kaygısı olabilir. Oğlum da gece 8'de yatardı, 9,10,11'de ağlardı ama uyanmadan ve elimizi sırtına koyunca şak diye kesilirdi, uyumaya devam ederdi, gece 12'den sonra da olmazdı. 8. ayda bitti. Bir gün küt diye kesildi. Sizi yanında hissetmek istiyordur. Ağladığında bir an dinleyin, uyumaya devam edecek gibiyse ellemeyin. Ağlamaya devam ederse ışığı açmadan odasına girin, ben buradayım canım deyip elinizi sırtına veya göğsüne koyun. Bir müddet tutun. Nefesinden uykuya daldığını anlayınca çekin. Bu da sakinleştirmezse o zaman kucağa alıp pışpışlayıp bırakırsanız.


eab

Bizim odamızda yatıyor.8 gibi uyuyor. Belli saatlerde uyanmadığı için sordum aslında bu soruyu. Bazen sesini duyuyorum çaktırmadan bakıyorum dönüp uyuyor, bazen de ağlayarak ayağa kalkıyor,bazen ayağa kalkıp gülüyor.Böyle olunca omzuma yaslıyorum hemen dalıyor , uyumassa eğer meme yada su teklif ediyorum uyuyor.Dişlerimizi de yeni çıkardık.İlk önce 1 tane sonra 3 tanesini aynı anda çıktı.Geçen gece ise çok tuaf o kadar çok uyandı ki ne yaptıysak susturamadık gecelyin normalde eşim fazla duymaz ama bu sefer dayanamadı tabi bu bir istisna ilk defa oldu böyle.5 aya kadar o kadar sorunsuzdu ki uykusu bende geceleri deliksiz uyuduğum için daha verimli oluyordum.Cevaplamak için Üye ol