Ankara balgat civarındaki kreşler hakkında;

nurem soruyor: 1

Merhaba benim gibi kreş arayan ve kendi kendine kâbus haline getiren annelere yardımcı olmak istiyorum. 3,5 yaşında Yiğit Yusuf adında bir oğlum var. 2,5 yaşındayken kreşe göndermeyi düşünmüştük fakat sonradan vazgeçtik.

Öncelikle herkesin düşüncesi ve öncelikleri farklı olabilir. Ben kendi gözlemlerimi yazdım. Benimle aynı fikirde olmayan kişiler de olabilir. O yüzden herkes çocuğunu emanet edeceği yeri kendi görüp detaylıca araştırmalı diye düşünüyorum.

araştırdığım kreşler hakkındaki deneyimlerimi yazacağım.fazlasıyla Ablam anasınıfı öğretmeni olduğundan kreş görüşmelerime onunla gitmeyi uygun gördüm. Görüştüğüm ve

Küçük Akademi;

Öğretmenlerin oje sürmesi yasak, saçları toplu olmak zorunda. Tüm öğretmenlerin telefonlarını toplamış kendi masasının kenarına koymuştu. Toplamda 14 tane öğretmen var. Kapıya sürekli psikolog! Olan kızcağız bakıyor. Sınıflar 12 kişilik. Montessori eğitim veriyolar. Fiyat 1100 TL Servis dahil değil. Okul çok lüks eşyalar pırıl pırıl, masa sandalyelere bayıldım. Fiziki açıdan çok güzel bir okul. Filiz hanım tecrübeli öğretmenle çalışmak istemiyor, çalışanları kendince eğitmek istediğinden deneyimsiz personel çalıştırıyor. Her hafta onlara eğitim veriyormuş. Sahibi iç mimar olan Filiz hanım sanırım sonradan Çocuk Gelişimi okumuş, çok disiplinli biri. Öğretmenlerin yaşları çok küçük.

korkuyor gibi gözüküyorlar. Zaten yaşları çok küçük ve tedirginlerdi. Ben çocuğumun böyle disiplinli bir ortamda olmasını istemedim. Öğretmenler mutlu değilken, çocuklar nasıl mutlu olacak diye düşündük. hiç mutlu değil, Filiz hanımdan Yorumuma gelince; çalışan öğretmenler

Sevgi Yuvaları Sevgi Masalı;

Müdürü Dilek hanım Okul Öncesi Öğretmeni. 12 yıl başka bir kolejde öğretmenlik yapmış. Başörtüsü kullanan öğretmenler de vardı yaş ortalaması fena değildi. Sınıflar 13-14 kişilik. Haftada bir gün pedagog geliyor, doktor ve ya sağlık kontrolü yok. Haftada 5 gün yabancı dil eğitimi veriyorlar. Ayrıca isteyen ailelere dini eğitim de veriyorlarmış. Fiyat 975 TL Servis 135 TL

Yorumum; kreşe girer girmez inanılmaz bir tuvalet kokusu yayılıyor. Gittiğimde yaz dönemi olduğundan çocukların çoğu tatildeymiş. Binayı kreş yaptıklarından baya merdiven çıkmak gerekiyor. Bu da çocuklar için tehlikeli bir durum. Ve en önemlisi sınıfların yakınında 2.katta bir pencerenin açık olmasıydı. Pencerenin önünde de eşyalar yığılıydı. “Herhangi bir çocuk buradan düşse nolcak” dediğimde “başlarında öğretmenleri var bişey olmaz” dedi.

Bir de biz çocuklara saçma sapan müzik dinletmek yerine ilahi dinletiyoruz dedi. Genel anlamda havasız, bakımsız ve pis bir ortamdı.

İlk Evim Yuva;

Benim bir tanıdığımın kızı 3 yıldır bu yuvaya gidiyordu. 1 yıl önce de bu kreşle görüşmeye gitmiştim ve kararım olumlu yönde olmuştu. Sonradan oğlumuzun yaşı küçük, 1 yıl daha bekleyelim deyip vazgeçmiştik.

gidip görmeniz yararınıza olabilir. Aklımda olanları sizlerde paylaşayım. Haftada 2 gün İngilizce dersi var. Haftada 1 gün doktor geliyor. Pedagog ihtiyaç duyulursa çağırılıyor. Sınıflar 12 kişilik. Öğretmenleri lise mezunu ve olumlu elektrik veriyorlardı. Ama yine de bir tarafım sonradan ısınamamıştı. Fiyat 750 TL Yinede JBu kreş hakkında çok not almamışım

Alican Yuva;

Nurhayat hanım tarafından çocuklara Gelişim Testleri yapılıyormuş. Fiyat 800 TL Sahibi Nurhayat hanım psikolog ve 16 yıllık yuva işletiyor. Sınıflar 10 kişilik, haftada 2 saat İngilizce dersi var. Haftada bir doktor geliyor ve ayda bir boğaz kültürü yapılıyormuş çocuklara. Tiyatro ve baleye ayrı ücret ödeniyor. Kırtasiye ihtiyaçlarını bizler alıp götürüyoruz. 1 seferlik tiyatro ücreti alınıyor. Yemekhanesinde diyetisyen kontrolünde yemekler hazırlanıyormuş.

kreş kalmıştı ve ben buraya göndermeliyiz bence diyordum. Olumlu düşüncelerle ayrıldım bu yuvadan. Yorumum; ben Nurhayat hanımı beğendim ve çocuklara yararlı olacağını düşünüyorum. Gezmemiz gereken son bir

Akapedya;

Sahibi Malik bey çocuk doktoru ve eşi Banu hanım Çocuk Gelişimci. Sınıflar 10 kişilik sınıfta biri yardımcı öğretmen olmak üzere 2 öğretmen var. Öğretmenler lise ve üniversite mezunu değişiyor. Devamlı pedagog, hemşire ve doktor (Malik Bey) bulunuyor. Hergün İngilizce dersi var. İngilizce öğretmenlerinin birisi yabancı. 2 şubesi var biri Çukurambar diğeri Öveçlerde. İki yeri de gezdim Çukurambar daha ferah geldi bana. Merdivenlerin başında ve sonunda kilitli kapılar mevcut ve tertemiz ışıl ışıl bir okul. Malik bey çocukların tüm muayenelerini yapıyor ve gece gündüz beni arayabilirsiniz diyor. Kendisi Gazi Üniversitesinde çocuk doktoru.

920 TL den daha ucuza birinin kaydedildiğini duyarsanız 1 yıl kreşimiz bedava diyor. Servis ücreti ayrıca ödeniyor. Yılda bir kez 450 TL kırtasiye masrafları 100 TL de tiyatro ücreti ödüyorsunuz. tüm öğrencilere aynı, kesinlikle başka birinde farklı bir fiyat duyamazsınız. Malik beyin şöyle de bir iddiası var; 2013-2014 dönemi için Fiyat 920 TL

L Ortam çok güzel, diğer kreşlerin aksine idari personeller tarafından karşılanıyorsunuz ve öğretmeninize haber veriyolar. Kameradan çocuğunuzun ne yaptığını görmeye çalışıyosunuz. ( Kamera görüntüsünü beğenmedim, bence her köşede olmalı ve daha kaliteli görüntü alınmalı) Yemekhanede oğlumu göremediğimden içeri girip gizlice izledim. Malik bey 2 şube arasında mekik dokuyor. Sık sık Çukurambar şubeye uğradı ben ordayken gözlemledim. Bence bu kreşi gidip gezmenizde etrafı incelemenizde fayda var. Bakalım bizim daha ilk haftamız, memnun kalmazsak ne yaparız başka nereye gönderirim düşünmek bile istemiyorumLYorumum; okulu çok beğendik ve Yiğit Yusuf’u buraya yazdırdık. Yaz aylarında kaydını yaptırdık ve 21 Ekim’de kreşe başladık. İlk 2 gün işten izin alıp kendim götürdüm oğlumu kreşe. İlk gün yarım gün kaldı,2.gün saat 15:30 a kadar kaldı. Hiç ağlamadı oğlum ama her an bir problem çıkartabilir diye düşünmeden edemiyorum

İnşallah hepimizin evladı huzurlu ve güzel eğitim veren bir ortamda olur. Allah tüm annelerin yardımcısı olsun.

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


aysecimh

Merhabalar Sevgi Masalı kreşi hakkındaki yorumunuza dilek müdürün verdiği yanıt oldukça etkiledi ve kendim gidip görmeye karar verdim. Öğrendim ki dilek hanım kendi kurumu olan Mutluluk Vadisi Anaokulu'nu açmış birkaç kreş görüşmesi sonrası böyle bir kurumun varlığından haberdar olmak beni inanılmaz mutlu etti. Bugün kendisi ile tanışma ve kurumunu gezme fırsatım oldu. 

1-Kendisi okul öncesi öğretmeni ve bu benim için ilk avantaj. Yine kendisi gibi okul öncesi öğretmenleri çalışıyor kurumda. 

2-Ne yaptığını, hangi modeli nasıl uyguladığı çok iyi bilen bir insan. Sorduğum bütün sorulara kendi yaklaşımları açısından oldukça ayrıntılı yanıt verdi. 

3-Bu işe gönül vermiş, öyle ki birçok insanda - kreş sahibi- görmediğim özveriyi onda sezdim. 

4-Çocukların güvenliği için her şey düşünülmüş olmasına rağmen aynı zamanda özgürce koşturabilecekleri bir kurum olarak gördüm. 

5-Benim ebeveynlik stilimle uyuşan bir prensipleri olduğunu düşündürdü. (müsamahakar, özgürlükçü, rahat ve oyun odaklı) Bunlar herkesi aynı ölçüde tatmin etmeyecektir. 

6- Hoşuma gitmeyen aklıma takılan şeyler oldu mu evet birkaç şey var doğrusu ama konuşma detaylarında geçen ve yine konuşarak halledilebileceğini düşündüğüm şeylerdi. Kurumla veya güven duygusu ile ilgili beni rahatsız eden hiçbir şey olmadı. 

Ben henüz tercihimi yapmadım ama bugüne kadar gezdiklerimin içinde kendime en yakın hissetiğim yer burasıydı. 
Cevaplamak için Üye ol