silikon meme + biberon'dan sonra gerçek memeye alışır mı?

boraninannesi soruyor: 3

Merhaba herkese,

Sorum çok yakın bir arkadaşımla ilgili. 15 günlük kızı var. İnternete giremediği için ben yazıyorum.

Bebek emmek konusunda çok nazlıymış. Memeyi tutuyormuş ama emmiyormuş. O yüzden silikon meme ucu almış onu kullanmış. Onunla güzel emmiş ama meğerse doymuyormuş. İlk hafta o kadar az emmiş ki hastaneye yatırmak zorunda kalmışlar. Doktor da biberonla mama verin demiş. (toparlanması için.) Şu anda herşey birbirine karışmış. Silikon meme ucunu kullanmayı bırakmış. Sürekli sağarak, biberonla anne sütü ve doymayınca mama veriyormuş ve bu durum onu çok yıpratmış. Bebek memeyi tutuyormuş ama emmek zor gelince hemen bırakıp ağlıyormuş. Ne yapıcam diye soruyor. "Sürekli sağmak durumunda olduğumdan uyumaya vakit bulamıyorum" diyor.

Biraz karışık oldu sorum ama, hiç böyle tecrübesi olanlar oldu mu acaba aranızda? Benim olmadığı için çok yardımcı olamadım da:(

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


okanumut

Bence de herşey düzene girebilir bir süre sonra..bebek çok küçük çünkü..


Kaşık kullanmayı denemeli belki.. En azından ilk bir aylık dönemde ne emzik ne biberon öneriliyor.. (gerçi epey tartışmalı bu konu)

Bir de bebeğin kilosu önemli..ufak bir bebekse yeterli emişi yapamayabilir.. dolayısıyla biraz bebek güçlenene kadar süt-formül takviyesi yapılıp, sonra tamamen emzirmeye yönelebilir arkadaşınız.. Ben de Hilal'e katılıyorum, biberon deliğinin büyüklüğüne dikkat..


boraninannesi

Çok teşekkürler cevaplarınız için. Herkesin deneyimleri farklı farklı oluyor, yalnız olmadığını bilmek bile insanın moralini düzeltiyor:) Arkadaşıma önerilerinizi ileticem.


guliz

bebeğin normal kiloda ve güçte olmaması gibi istisnai durumları gözardı edersek, silikon uç, emzik, biberon(ne marka ve ne uçta olursa olsun) gibi doğal olmayan yöntemler bebeğin emmeyi bırakması için bulunmaz yardımcılardır(!). bebekler doğuştan emme refleksiyle doğar, hatta ilk aylar hayatının amacı emmektir. denemek için yeni doğmuş bir bebeğin ağzına serçe parmağınızı sokun, o güç sizi bile şaşırtacaktır.
süt kanallarının uçları memedeki kahverengi bölgeye dağılmıştır, sadece meme ucunda değildirler. bu yüzden silikon uç gibi bir malzeme bebeğe süt akışını zorlaştırır. bebeğe meme verirken, kahverengi kısmın tamamını ağzına almasını sağlamak gerekir.
aynı şekilde hiçbir biberonun ucu da memeden akış hızını tutturamaz. aynı anda hem biberondan hem memeden süt veren anneler bence büyük bir riski göze almış demektir. eğer bebek ememiyorsa sağılan sütü kaşıkla veya şırıngayla vermek, sürekli olarak da emme denemelerine devam etmek gerekir.
yeni doğan bir bebeğin(ilk 3 hafta) kabaca gündüzleri 2 saatte, geceleri de 3 saatte bir emzirilmesi gerekir. yalnız bunun için duvar saatini değil bebeğin saatini gözlemlemek daha doğru olur. yenidoğanlar gününün ortalama 20 saatini uyuyarak geçirir. uyku aralarında hareket ettiği, huzursuzlandığı zamanları takip etmek gerekir, acıkmış demektir. sürekli uyuyan bir yenidoğanda yetersiz beslenme ve yenidoğan sarılığı gibi riskler olduğu için bu saatler takip edilip mutlaka beslenmesi sağlanmalıdır.
bebeğin doyması gibi tartışmaya açık bir konuda da gözönüne alınması gereken 2 kriter vardır, bebeğin tuvaleti ve kilo alışı. her ikisi de normalse "bu bebek doymuyor mama verelim" diyen aile büyüklerine kibarca kendi işlerine bakmaları söylenmelidir.
anne sütünün yararları, mamanın zararları veya süt artırma yöntemleri başka başlıkların altında inceleniyordur sanırım.
yeni bebeğe dünyamıza hoşgeldin diyorum, annesine de sabırlar diliyorum, en kolay süt azaltma yöntemi sütüm yok diye düşünerek strese girmektir. her annenin sütü bebeğine özeldir ve vücut tarafından ona yetecek kadar üretilir. sevgiler.Cevaplamak için Üye ol