Vajinal Muayene

Sophia soruyor: 7

Hamileligimin son donemindeyim, Amerikada yasiyorum bu donemde her hafta vajinal muayene yapiliyor. Hamileligin basindan beri en az 5 keredir bu sekilde muayene oldum, bugun de muayenede 1 cm acilma oldugunu soyledi doktorum, ama bu sefer canimi cok yakti, daha elini cekerken birden kasiklarima sanci girdi bir sure masadan kalkamadim. Sonrasinda lekelenmem oldu hala da azar azar devam ediyor.
Vajinal muayene ne kadar gerekli? biliyorum istersem reddedebilirim ama birseyleri bilmeden riske atmak istemiyorum. Sizlerin tecrubeleri nedir?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Tunam10

ben 35. haftadayım. bana hiç yapmadı doktorum. ama haftaya (36. haftada) nst'ye giriceğim. Belki o zaman vajinal muayene yapacaktır. hatta en son 32. hafta da gittim. ben de daha sık çağırmasını beklerken bu kadar geç çağırmasına şaşırdım. Bu muayenenin anne açasından hoş olmadığını duymuştum.


sedavesila

Ben de vajinal muayene oldum ozellikle son haftalarda.

Doktorum bebegin kafasini hissetmek, ne kadar indigini anlamak, acilma var mi diye bakmak icin vajinal muayene etti. Bana her seferinde az biraz pembe kanamam olabilecegini, endiselenmememi soyledi. Ben de endiselenmedim.

Cok acimis miydi tam hatirlamiyorum,galiba daha cok acidigi zamanlar olmustu. Eger cok rahatsiz oluyorsan, daha narince yapmasini isteyebilirsin.Bence bunda hic sikinti yok..


Sophia

Evet Tunam hic hos degil aslinda bugune kadar sesim bile cikmadan oluyordum bu muayeneyi ama dun cikti sesim :)
Sedavesila haklisin bir dahaki sefere once bu muayenenin ne kadar elzem oldugunu soracagim, yok yapmam lazim derse biraz daha nazik olmasini isteyecegim.
Ama kafami kurcalayan bu muayene gercekten sartimi sorusu..


rabbit

Sadece çatıma bakmak için bir kez vajinal muayene oldum, canım yanmamıştı ancak doğum zamanı gece 2 de suyum gelince acile gittik ordaki doktor açılma varmı bakmak için vajinal muayene yaptı o kadar canım yandı ki gözümden yaş geldi adamın suratına tokat atmamak için zor tuttum kendimi


Sophia

iste doktordan doktora degisiyor, citi piti , incecik parmaklari olan ama cok can yakan doktor da var, bir yandan dolma parmakli olup o kadar acitmayan da var. Her ikiside tecrubeyle onaylandi :)) Simdi haftaya kontrol var aklima geldikce stres oluyorum.


Elif_Ezel

Ben doğumum başladığında oldum sadece ondan önceki 40 hafta boyunca hiç olmadı.Doktorumun söylediğine göre çatı muayenesi diye bişeyde olamazmış ama her doktor farklı.Bence istemiyosanız yaptırmayın gerçekten kötü bi his ve doğum sancısı yoksa yani açılma yoksa gerçekten acı verici.


keremseda

bende hıc vajınal muayene olmadım,lafı bıle olmadı,neden gereklı pek anlamadım ama dr un vardır bı bıldıgı demekkı ne dıyeyımmCevaplamak için Üye ol