Bebeğinizin/çocuğunuzun en sevdiği kitap(lar)

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


177 Cevap


bitos

Merhaba, benim de bir önerim olacak. Fisherprice Little people serisinden "on the farm" bizim favorimiz. Her sayfada açılan bir sürü pencere var. Her sayfada farklı bir tema (sayılar, sesler, yavrular gibi) işleniyor. Büyük ve renkli bir kitap ilgiyi çok çabuk çekiyor. R.... kitabevinde mevcut. Herkese iyi okumalar....


yaseminn

cem'in 5,5 - 6 yaş arası en sevdiği kitap HER GÜNE BİR MASAL oldu. sürekli bu kitabı okutturuyor, içinde 365 masal olduğu için de aylardır elimizden düşmüyor.


derleyen ve çeviren: tarık demirkan
resimleyen: feridun oral
yapı kredi yayınları

cem ikinci olarak da bu dönem FELAKET HENRY serisini (iletişim yayınları) seviyor.


Nil

Yasemin merhaba,

Geçenlerde bir Waldorf okul öncesi eğitimcisi olan Meral hanımla birlikte bir süreç geçirdik. Kendisinin de önerisi hareketli kitaplar oldu ki, Günce'nin de genel olarak onlara eğilimi biraz daha fazla. İlk Ansiklopedim HAyvanlar ve Bebek Koala'lardan sonra elinden düşürmediği seri İş BAnkasının Hareketli Serisi oldu, şu ara Hareketli İnşaat özellikle.


Ulku

o hareketli kitaplar sIkIcI olmuyor mu? zaten fazla sayfasi olmuyor, olan da surekli kopariliyor. hem mesela top dolasiyor sayfa boyunca ama cocuga yetmiyor ki, sayfayi assin evi de dolassin istiyor, hooop cekiyor gucu yettigince. bir-iki yaptiktan sonra da sIkILIyor. derin bir hikayesi olacak ki baglasin, her donemine hitap edebilsin. gordugum en mantikli ve kizlarin sevdigi hareketli kitap suydu:

http://www.kipitap.com/kitap/Minik-Kopek-Karsitlari-Ogreniyor/1550/

cocugun ilgisini soyle cekiyor, hem sayfa sayisi fazla, hem hikayesi var (cocukta merak uyandiriyor ne olacak diye) hem de arastirmaya yonlendiriyor hareketli sayfasi, soyle ki: sayfada diyor ki, ciftlikte herkes uyumus (uyuyan hayvanlarin resimleri var), ama biri uyanik, kim?, diye soruyor, sayfayi cekip altina bakiyoruz, goruyoruz ki, kucuk kopegimiz uyanik.

ayni serinin renkleri ogreniyor diye bir kitabi da var, ilk buldugumda alacagim.


selimica

Önemli olan kitabın içerisindeki resimlerdir. Çünkü yazı kısmını siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Çocuğun ilgisini çekecek olan görsellik. Bu şekilde yaklaşırsanız daha rahat ürün alabilirsiniz. 0-2 yaş döneminde karton olması şartıyla resmi hoşunuza giden kitapları edinebilirsiniz. 0-2 yaş döneminde kitap okurken her sayfa basit bir cümle ile geçiştirilir. Eğer kitabın içeriği daha fazla ise siz bunu basit cümle şeklinde çocuğa okuyor olacaksınız.Nil


Yasemin'in oğlu henüz 9 aylık, bilemiyorum derin bir hikayenin içine girebilir mi ama benim kızım o dönemlerinde değil bir hikayenin içine dalmak 2 sn sabit duramıyordu, bu kitaplarla  da ilgilenmedi o zaman.
 
İş bankasının Hareketli serisi (İnşaat-Kumsal-Uçak ve Tren var biz de ama yeni çıkanlarını da alacağım) kabaca bir öyküye sahipler aslında. 4-5 sayfası çift sayarsak var ki, benim kızımın daha fazlasına tahammülü yok hala. Her sayfada ya birden fazla hareket eden öge var, yada tek ama karıştırıcının içinde dönen harçta yada yerden havalanan uçakta olduğu gibi çekme değil de sürekli bir hareket (dönme yada kanadın sağa sola yatması gibi) var. Çekmelerin hepsi başka yöne. Sayfa resimleri de dolu dolu, her baktığında yeni birşey farkediyor yada resmin minik bir parçasına bir öykü uyduruyor kendince.

Ablamızdan kalan bazı hareketliler, kaldır altına-baklar demek daha doğru belki (onun tarafından kemirilmeden yada parçalanmadan kalabilenler)  Minik Tavşan Parkta, Oyun Oynuyor, Yatma zamanı (Remzi Kitapevi) gibi kaldır altına bak, "kim yada ne ordaymış, ne yapıyormuş lar" bir iki kereden sonra sıkıcı geldi ve  Günce tarafından yırtıldı.

Yine Remzi yayınlarının (hayvanları çok sevmesine rağmen) Afrika Hayvanları kadır altına bak kitabı da çok oyalamadı Günce'yi.

Abladan kalan Net yayıncılık Renkler ve Şekiller çek-it kitaplarından geriye kalabilenler Günce tarafından yırtıldı. Daha küçük olduğu dönemlerde Miriam Stoppard'ın Renklerini almıştık ona da, Net'inkilerden daha iyiceydi. Onun da ilk sayfasındaki kırmızı şemsiyeden bizde de vardı aynısından. Şemsiye, domates, ayakkabı ve elmayı fotoğrafların yanına getirmiştim teker teker, diğer sayfalarda Günce kuşları ve kurbağayı sayfalardan çıkarmamı istedi:))) 

Aslında her çocuk farklı, dolayısıyla birinin ilgisini çeken ötekinin daha az ilgisini çekebiliyor belki.Benim iki kızım da iş makinalarına, taşıtlara ve hayvanlara aşırı meraklıydı (biri hala öyle). Kumsal, İnşaat kadar ilgisini çekmiyor örneğin.

Ama hele de küçük dönem için ben hareketlileri öneririm yine de. Belki çok küçükler için bahsettiğim seri biraz karışık gelebilir (sayfalar çok resimli çünkü), kaldır-bak'lar daha doğru seçim olabilir ama daha büyükler için (Günce 23 aylık) keyifli kitaplar bence. 


Ulku

bizde de, 9 aylikta da iste o koparma, topu evin icine cekip alma olayi cok yogun oluyor :) (Bkz.: hareketli kumsal). evet kesin cocuguna bagli. cocuk zaten normal hayatta gorup yaptigi biseyi bir kitap sayfasina sIkIstIrILmIs gorunce niye bununla sInIrLI kalayim, ee bu tamam da nerde bunun devami, hepsi bu kadar miydi, diyor.

derin hikayeden kastim da uzun yazilar degil, linki olan kitaba bakabildiyseniz, yazisi cok az, ama anlatimi cocukta merak uyandirici. yani hareketli kumsalda oldugu gibi top surdan suraya gitsin hadi, tarzi degil de (normal topla oynuyor onun yerine), at uyuyomus, her yer sessizmis, kopek gelmis gurultu yapmis acaba ata ne olmus, tarzi merak ettirip altina baktirici tarzi.


Ulku

bizde de, 9 aylikta da iste o koparma, topu evin icine cekip alma olayi cok yogun oluyor :) (Bkz.: hareketli kumsal). evet kesin cocuguna bagli. cocuk zaten normal hayatta gorup yaptigi biseyi bir kitap sayfasina sIkIstIrILmIs gorunce niye bununla sInIrLI kalayim, ee bu tamam da nerde bunun devami, hepsi bu kadar miydi, diyor.

derin hikayeden kastim da uzun yazilar degil, linki olan kitaba bakabildiyseniz, yazisi cok az, ama anlatimi cocukta merak uyandirici. yani hareketli kumsalda oldugu gibi top surdan suraya gitsin hadi, tarzi degil de (normal topla oynuyor onun yerine), at uyuyomus, her yer sessizmis, kopek gelmis gurultu yapmis acaba ata ne olmus, tarzi merak ettirip altina baktirici tarzi.Ulku

debi glori mi?


Ulku

debi glori serisi var bizde, bIdIbIgIdIgILI diye okuyor kucuk. buyugun okuyusunu da videolayip koymustum. insallah sever cinar da.

selimica, peki koparma isini nasi halledicez? kopacak cinsten olan o hareketlileri saniyesinde yirtiyor sipa, normal kitaplari ne guzel acip konusarak inceliyor.Cevaplamak için Üye ol