Bebeğinizin/çocuğunuzun en sevdiği kitap(lar)

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


177 Cevap


hulyapoyraz

bu sıralar bende kitap araştırması içindeyim. oğlumla henüz her sayfasını okuyamıyoruz, daha çok resimler dikkatini çekiyor tabii ki.
ama benim dikkatimi çeken bişiy var? aslında sormak istediğim.

Eric Carle nin AÇ TIRTILi var. çok güzel bir hikaye.
ama benimki ilk sayfaları atlıyor, tırtılın sadece o pastalı dondurmalı sayfasını okumamazı istiyor inatla. don don (dondurma) diye diye o sayfadakileri sayıyoruz.

çikolata pasta gibi şeyleri (vermediğimiz halde) çok merak içinde bu sıralar, sanki bu kitap cezbediyor gibi geliyor bana.
gerçi sonra karnı ağrımış tırtılın diyoruz ama, yinede aklı pasta, dondurma resimlerinde.
sizler ne dersiniz buna?


yasemin_ekin

hulyaspoyraz, o sayfada, değil çocuğumuzun, bizim bile yerken düşünmemiz şeyler var: sosis, salam vs. vs. vs.

Bildiğim kadarı ile  o kitap tam olarak 40 yıl önce yazılmış. 40 yıl önce, bebek beslenmesi daha farklı idi. Bazı besinlerin zararları bilinmiyor, çocuklara yasaklar konmuyordu. ama dediğin gibi "tırtılın karnı ağrımış" bir nebze kurtarıyor durumu.

bir de ben bu yasakları, hele de ev yapımıysa biraz esnettim. Ekin henüz sosis, salam yemedi ama çikolatalı pastanın, kekin, dondurmanın tadını biliyor.


hulyapoyraz

aslında biz yiyorsak onların da tadına bakmasında sakınca yok yasemin_ekin. yani tamamen yasakcı değilim. çünkü sonra daha çok ilgisini çekiyor.
ama kitapta sürekli gormesi de uyarıyor gibi geliyor.


hulyapoyraz

cevaplar için teşekkür ederim.
sanırım kitabı biraz ortadan kaldıracağım, diğerlerini okuyalım :)


erbi

başak hanım bilmişlik yapmıyorsunuz ama bir ayrıntıyı gözden kaçırmışsınız sanırım ben 2 yaş sonrası diye belirttim 2 yaşında okuyacam demedim bu kitap 2 yaş öbürü 2,5 bir diğeri 3 yaş diye bir dip not düşmedim yanlarına, yani bu kitapları yaş yaş ayırmadım herhangi bir sınıflandırma yapmadım ayrıca her çocuğun gelişimi farklıdır biz anneler bebeğimizin gelişimine göre alacağımız kitapları sınıflandıra biliriz.erbi

:)


ftangi

Bizim sevdiğimiz bir çok kitap hakkında yazılmış... Benim önerim de Yaramaz Fındık olsun. Azra genelde bir sonraki sayfada yazanı önceden kendi tamamlıyor ve seçim yapması için önerdiğim iki kitaptan biri Yaramaz Fındık ise genelde diğer kitabın hiç şansı kalmıyor. Bu arada Tostoraman ile ilgili deneyimlerinizden faydalanmak isterim. Güzel geri bildirimler üzerine Tostoramanı aldım ama Tostoraman figürü beni bile biraz korkuttu:)) Okuduk, dikkatle dinledi Azra. Genelde onu korkutacak, bilinçaltında yer edecek çizimlerden veya konulardan (ör. Hansel Gratel masalı, cadı- bu yüzden de Benekli Faremi Gördünüz mü?nün ilgili sayfası) biraz uzak duruyorum. Sizler nasıl tepkilerle karşılaştınız?


Ulku

tostoramani cok seviyoruz biz fatma, ama azra henuz o kitap icin kucuk gibi. ben elife okumuyorum, diger aile fertleri olarak bayiliyoruz. cocuk kitabinda hikaye+resimler kadar anlatim dilinin de ne kadar onemli oldugunu gosteren bir kitap o benim icin.

okumasi eglenceli, cumleler ve kelimeler ses tonlamalari yapmaya, canlandirmalara cok acik (cevirenin de basarisi buyuk bunda). korkmak bir kenara, kahkahalar atarak okuyoruz.ftangi

Teşekkürler Başak, Ülkü... Demek ki biraz daha büyüyünce okunacaklar arasına katmalı bunları.

Bakın aklıma iki kitap daha geldi, biri "Zeynep'in Oyuncakları", diğeri de "Galata Kulesinin Martısı Zeynep". İlginç tesadüf, ikisi de Zeynep olmuş:)

"Zeynep'in Oyuncakları"nda Zeynep neşesini kaybediyor ve neşesini ararken neler neler buluyor... Çok sayıda nesnenin ismini öğrenmek için faydalı, çizimleriyle ve renkleriyle keyif verici ve sıcak.

"Galata Kulesinin Martısı Zeynep"te iki martı var: biri Zeynep, biri Fikret. Ne şirin değil mi? Azra'nın coşkuyla Fikret demeye çalışması çok komik. Aslında hikaye özünde didaktik ama biz Fikret'in Zeynep'e yaralıyken balık getirmesinden çok hoşlanıyoruz, bir de çocukların Zeynep'e taş atmasını çok içerliyoruz.


ftangi

Peki abone olduğunuz bir dergi var mı? Kastettiğim Meraklı Minik haricinde, Anaokulu veya Adım Adım gibi öğretici dergiler.Cevaplamak için Üye ol