Bebeğinizin/çocuğunuzun en sevdiği kitap(lar)

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


177 Cevap


meycan

Yasemincim, biz de onlarla başladık 7aylıkken (şekil a-1) :)) Epeey bir oynadı. Hatta birkaç ay evvel kitap iyice lime lime olmuştu atmıştım. Bir de onun taşıtlar olanı var, o da güzel.
Hatta hayvanlar serisi de vardı. Kapağı açınca ilk hayvan Aslan, altında da "ormanların kralı aslandır" yazınca, eşim "kızıma yanlış şeyler öğretemem (!)" diyerek almadı kitabı:)meycan

Bizde takım konusu ayrı bir sor-cevap konusu olur. Ne sen sooor, ne ben söyliyim:))


yasemin_ekin

meycan, bizdeki de aynisi. Ben inadına kartal, aslan ne varsa alacaktım ama hadi dedim, yuvamın mutluluğu bozulmasın:))) ayrı bir sor-cevap konusu olmasına ben de katılıyorum.
korsan-post: fener gol yedi "yasemin, moralim bozuldu. bendeki negatif elektirik kiza gecmesin. Al sen biraz oyala kızı" demez mi :)))))))


meycan

:)) yasemiiiin, beni anlarsın sen o zamann.... siz aynı biz desene:)
neyse başka yerde konuşlaım :)


ikicocukannesi

konuyu dagıtmada ustune tanımayan ikicocukannesi gururla sunar:

korsan post:

ikicocukbabası hasta cimbomlu, oyle boyle degil. yaz demez kıs demez su uefa maclarını kacırmaz, takımı pesine ist'a gider. fatih terime saygı duyar, canaydının vefatına icerler, takım yenilsin uzulur, takım kazansın evde bayram olur, ardaya kacırınca kızar, milon baros mudur nedir ondan bahseder. boyle rituelleri filan bile var, off offf. lafın kısası hastasıdır.

gecen kıs cimbom fener derbisi var, ikicocukbabasına dedim ki gitme beraber takılalım. ikicocukbabası gayet ciddi olur mu oyle sey, derbi merbi basladı anlatmaya. dedim karar ver cimbom mu ben mi? sakayla karısık tabiki cimbom demesin mi. oyle mi dedim, peki git. ertesi gun ablaya ikicocukbabasının kredi kartıyla fenerıumdan aldım bir forma, bir tane de kendime. eve gelince ikicocukbabasını oyle karsıladık. yasadıgı soku tarif edemem. birde onun kredi kartından almamız, oh olsun. bu arada ikicocukbabasının kredi kartı bile cimbomlu:) garantinin cimbomlu bonusu....

o gun bugun ablada bende cakma fenerliyiz, (ne yalan soyleyeyim hala kalbim cimbom icin atıyor) ikicocukbabasına kızdıkca ablaya en buyuk kim diyorum yasa fenerbahceyi soyletiyorum, cıldırıyor:)kardes de baba gibi cimbomlu, onlarda gsaray store'dan takılıyorlar, evde demokrasi var:)

simdi diyorum ki bak kızdırma beni, arkadaslarına ikicocukbabasının karısının ve kızının fenerli oldugu gercegini soylerim rezil olursun....

soyle bitirelim;

lalalalala lalalala lalalala fe ner bah ce...
ay dur dur dur:)
ikicocukbabası olur da okursa:
rerere rarara galatasaray galatasaray cim bom bom:)

hamis: omursunuz valla yasemin demek negatif elektrik gecmesin kıza:) ayrıca meycan bende kocisimi kızdırayım aslan kral muhabbetiyle:)ikicocukannesi

detaylamak farz oldu yavru ahtapot olmak cok zor isimli kızımın kitabını, ablanın mutluluktan ucmasından mutevellit;

noni; yavru ahtapot oldugu icin cok mutsuzdur, zira sabahları giyinmek tam bir iskencedir. o kol bu kol tam sekiz tane. sukur ki kahvaltısını babası yediriyor, babasının ellerinde bir suru catal, onu bu iskenceden kurtarıyor... annesi noni'yi servise ugurluyor lakin noni hala cok mutsuz, keske yılan balıgı olsaydım hayat boylece daha kolay olurdu diye icinden geciriyor. derken olan oluyor trafikte yuvası gocmek uzere olan yılan balıgıyla karsılasıyor. bizim noni birden super kahraman oluyor, o kulfet buldugu kollarıyla yılan balıgının yumurtalarını kuratarıyor. sonra bir gurur bir mutluluk, yılan balıgının yumurtalarından cıkan yavru balıklarla dans, ne guzel...

abladan inciler:

- annesi ben kendim giyinebiliyorum bir kere, ayrıca annesi acaba bende noni gibi yılan balıgı yumurtasından cıkan balık istiyorum...

bir haftadır, yılan balıgı yumurtasından cıkan balık arıyoruz artık, hayırlı olsun...

not: giyinme aktivitesi icin pekala kullanılabilecek kitap, puanım :10.

kapagı cildli olanlardan, sayfalar saglam, yırtılmaya musait degil, dayanıklı. cizimler merak uyandırıcı ve gercekten cok cok guzel...yas aralıgı bence 18 ay ve ustu. son ayrıca; ilgilenenlere 12 tl odedik biz.

hamis: ilk fırsatta -bu kez kararlıyım- evde fotolayıp daha cok detay verecegim...

hamis2: cizer: feridun oral, yazar: sara şahinkanat. yky'den cıkmıs kitap.


HUS

Sevgili Başakçelik,
İki gün Nurturia'ya girmedim, Sizlerin enerjisine yetişemedim:))
Cevapları okuyunca zaten kuzucukların kütüphanelerinde benzer kitaplar olduğunu gördüm. Kaçırmış olabileceklerim vardır diye bizim kuzunun kütüphanesinden örnekler vereyim dedim:
Benim Kitaplarım:
Her Güne Bir Masal (Derleyen-Çeviren: Tarık Demirkan, Resimleyen: Feridun Oral) -Daha hamileyken almıştım, oğluma doğunca her gün bir masal okurum diye.. Birinci veya ikinci ayındaydı hatırlamıyorum, masallar birden +18 boyutuna ulaşınca sadece kütüphanede durma görevini üstlendi, arada oğlum sayfalarını çevirip resimlerine bakıyor:))
Bütün Masallar (Samed Behrengi - Gün Yayıncılık) - Küçük Karabalık masalını her zaman çooook severim.
Minikler için Minik Masal Bahçesi (Çiçek Yayıncılık ) - Önceleri ben okuyordum kuzuya şimdi kuzucuk bana okuyor resimlere bakıp :) 
İlk Yaş Kitapları:
Bebek Duyuları (Dr. Miriam Stopad-Mandolin A.Ş.) - Yapış yapış muzu, hışırtılı sayfaları pek severdi oğlum, şimdi bu kitap parça pinçikler grubunda :( 
Bebek Oyunları - Sadece içinden çıkan parmak kuklası ile uzun süre oynadık, ama kitapla çok ilgilendiğini söyleyemem.
Renkler (Benim ilk kitaplarım -Çiçek Yayıncılık) - En sevdiğimiz bebeklik kitaplarımızdan... Parça pinçik grubundan bir tane daha:( Bu serinin dördü de elinden uzun süre düşmedi oğlumun
Şekiller
Sözcükler
123... 
Çiftlik (Net Yayıncılık)
İlk Sözcüklerim (Çiçek Yayıncılık) - Karmaşanın içinde çok şey öğrendik bu kitaptan, arada tekrar karıştırıyoruz. Ama sebzeler kısmında kuşkonmazı ilk gördüğümde çok gülmüştüm, bir kez İtalya'da yemek haricinde bir kez de korkunç bir evde yapma girişiminden sonra kuşkonmazla ilişiğimi kesmiştim oysa:) Ama sebzeler, meyveler, vücudumuz, alışveriş vb. bölümlerde günlük yaşamda kullandığımız kelimeleri öğrenme (kullanmadıklarımızı söylemiyorum bile....) anlamında konuşmaya başladıktan sonra faydası olduğunu anladım.  Son sayfasındaki tilkiye koşarken de gıdıklamaca oynardık:) ve bazen sadece kitabı o yaramaz tilki için karıştırırdık:)
Beni Duysana Möö? (Net Yayıncılık)  Yine parça pinçik grubunda. Kolu çekip yırtmaca kitabı olmuştu bizim için:(
Hikaye Kitapları:
Kaknüs Çocuk'un Atakan serisi var bizde de.. (Kuzucuğun söyleyişi ile Akatan, seride en çok sevdiği hikaye de Akatan Parka Gidiyor)
Neden Annemi Seviyorum (Daniel Howart - Mikado Yayıncılık) Annemi çok seviyorum çünkü diye başlayan sayfalar ve sonunda herkes annesini çok sever özellikle ben ve çığlık çığlığa ismini söyleyen ve resmi öpen bir evlat... Çünkü ben kısmına kartondan kalp şeklinde çerçeve yapılmış içine çocuğunuzla bir resminizi koyuyorsunuz, kitabı ilk okumadan itibaren son sayfaya gelince çığlık kiyamet öpücükler, çok eyleniyoruz. Oğlum için bu pembe kitap:), benim için kalbimi ısıtan kitap.
Neden Babamı Seviyorum (Aynı serinin Baba için olanı ve oğlum için mavi kitap)
Burun (Yekta Kopan - Marsık Kitap) Kitabı kipitaptan almıştım ve oğluma imzalı gelmişti, kuzucuk beğenmedi kitabı, sanırım ilk imzalı kitabı olması açısından beni daha çok mutlu etti.
Bay Bay Bezim (Debra Menase - Çitlembik Çoçuk) Sevdiğimiz ve çok özendiğimiz bir kahraman:)
Kirpi ile Kestane (YKY - Feridun Oral) Çok sevdiğimiz bir kitap daha, son iki haftadır yatmadan önce mutlaka okunuyor okunmazsa uyunmuyor:) (Sevgili ikiçocuk annesi, bu kitabı bayramda almıştım, o zamandan beri kütüphanede duruyordu, başlarda pek ilgilenmedi ama şimdi favorilerimizin arasında, senin beğenmene de sevindim)
Baloncu Dede (YKY - Feridun Oral) Kirpi ile Ketane kadar sevmiyor ama arada okuyoruz.
İkiçocukannesinin arşivi de süper, bizde de Tübitak yayınlarının Erken Çocukluk Kitaplığı serisi var. Bu kitapların arasında Atık mı? Hiç Dert değil ile hiç ilgilenmiyor bızdık, en çok da Yuvada (Kuşları beslemeyi çok sevmemizden mütevellit kitaba ayrı bir ilgimiz var:) ve Kültürlü Kurt kitabını seviyor.  
Bir de Çiçek Yayıncılık'ın Cesur Lokomotif Çufçuf ve Şampiyon Uçak Pırpır var hiç dokunmadığımız ilgilenmediğimiz:( kitaplar arasında.
Arabalar (Disney-Pixar) Sinema Salonundan, dergilere pek çok Arabalar serisi mevcut maalesef. Bayram aktivitesi olarak Arabalar çizgi filmini alınca hayatımıza bir girdi pir girdi Şemeye... (Şimşek Mc Queen, Mater, Doc Hudson, Sally ve diğerleri) Sadece kitap değil duvarda çıkartmalarımız, tişörtümüz, şapkamız ile bu sektörün önde takipçisiyiz:((((
Eğitim Kitapları: 
Hayvanlar (İki Kat Eğlence Serisi -Tudem Yayıncılık ) Her sayfa kapaklı, kapağı kaldırınca altından bir hayvan çıkıyor. Ben çok çabuk hırpalanır diye düşünmüştüm alırken ama yanılmışım, eğlenerek öğreniyoruz.
Karşıtlıklar (Tudem Yayıncılık'ın aynı serisi) Sayfa baktığınızda plajda sıcaktan terleyen bir kadın, kapağı kaldırdığınızda aynı kadın soğuk bir dondurma yiyor.
Sayılar (yine aynı seri ) Sayfaya baktığınızda kocaman 8 rakamı gözüküyor, kapağı kaldırdığınızda altından 8 adet nefis kurabiye çıkıyor ve oğlum hepsini bir bir yiyor:)
İlk sözcüklerim (Magnetic Play and Learn - ABC Yayınları ) Mıknatıslı parçalardan harfler yapılmış ve her harfi gölgesinin üzerine koyuyorsunuz. Aldığımda jelatin içinde olduğu için kitabın sayfalarını görmemiştim. Aldıktan sonra kendime pes, çok biliyorsan kendin yap diye kızdım. Oğlumun'da konuyla hiç ilgilenmeyeceğinin düşündüm. Nitekim bir iki defa ben yerleştirirerek ona yardımcı olmaya çalıştım, çok sıkıldı. Aradan yine bir ay falan geçti sanırım bir akşam babasına harfleri öğretmeye kalkıştı küçük bey. 26 mıknatıslı harfi yerine koydu ve babasına kitabı anlattı. Sonrasında da sevdiğimiz kitaplarımız arasına girdi:)
Zaman (Magnetic Play and Learn - ABC Yayınları ) Aynı serinin saatleri öğreten kitabı. Henüz ilgilenmeme dönemindeyiz çünkü yeni aldım...
Çiftlik Hayvanları (Boya ve yapıştır - Çiçek Yayıncılık) Yapıştırmalarını keyifle yapıştırdıkİş boyamaya gelince karalamacaya döndü. Bu yüzden bu seriler için erken bir yaştayız:(
Adım Adım (Mikado Yayınları) Aylık gelişim dergimiz.
(Sevgili İkiçocukannesi, eğitim kitaplarını sevmediğini belirtmişsin, ama bizim için ikisinin yeri ve zamanı farklı. Hikaye kitaplarını okurken niyedir bilmem daha sakin, daha mulis oluyoruz, sadece çeşitli taklitlerle okuyoruz. Ama eğitim kitaplarında bağıra çağıra, alkış kıyamet, eğile kalka odanın içinde güle oynaya... Bu yüzden eğitim kitapları mı hikaye kitapları mı dersen ikisinden de vazgeçemem sanırım) 

Çok özür dilerim, fazla uzatmışım.
Sevgiler,

Not: İngilizce hikaye kitabı almak aklıma gelmemişti, teşekkürler Başakçelik.

   


ikicocukannesi

hus,

katılımına cok sevindim, inanılmaz faydalı bir yazı olmus, cıktı almayı planlıyorum, o derece:) lutfen fırsat yakladıkca sende paylasır mısın, ne guzel olur...

sadece mesafeliyim diyelim, egitim kitaplarından bahsediyorum. bizde soyle bir sıkıntı var hus, abla krese gidiyor ya, zaten orda isliyor. ben eglence kısmına vurgu yapmaya calısıyorum evde. gereken durumlarda da faydalanıyorum ama ne yalan soyleyeyim. cemile uyumak istemiyor ve oyuncaklarını paylasmak istemiyor'da ki gibi...

mıknatıslı harflleri merak ettim, aksama inceleyecegim. sayıları da oyle. kurabiyeleri merak eetim ya hu, nasıl acaba? evde montessori metaryallerinden cubukları kullanıyoruz sayı aktivitesi icin, kreste de oyle. ahhh soyle gunler elli saat filan olsa da fırsat bulup fotolasam...acayip zamansızım ben hanımlar, zaman yonetimi sıfır:(

basak gibi bende neden annemi seviyorum'u merak ettim, hemde cok! ilk is onu da inceleyecegim. kirpi ile kestane harikaydı, dilerim senin bızdık gibi benimkide ilgilenir zamanla, yoksa durum su ki; benim favori kitabım olacak.

burun icin ozellikle imza icin kipitap ile hasır nesir olsam mı diye dusunmuyor degilim:)yekta kopan'a ben bayılıyorum, o ne sunumdur, o ne ses tonudur allah askına. burdan selam ederim kendisine:)

atık mı hic dert degil, cok kotu bir yesilimsi sarı. ancak boyle tanımlayabildim:) abla burun kıvırdı, renginden oturu. evde oylece duruyor...

hic bulasmadım masallara hus, dbe yazıları, bizim pedagog, kendi fikirlerim, ne dersin zamanı gelmis midir? fırsat bulursan fikirlerini paylasır mısın masallar hakkında?

dergi olarak da meraklı minik okuyoruz. gecen ay aldım ilk. burda ogrendim dergiyi. citflik temalıydı mart sayısı, yorumlamak gerekirse; gercek foto ve cizim bir arada. ablanın ilgisini cekti. adım adım nasıl acaba?

iyi ki yazmıssın,
ne hos oldu...

basak,
nasıl yani? belli bir saat degil mi ing. saati sizin ordaki kreslerde?

hoscakalın.ikicocukannesi

ayrıca rica ederim hus,
uzatma mı dedin?
bu konuda tevazu gosteremeyecegim:)
kaybediyorum kendimi yazarken,
bazen mesajların sonunda
acaba okuyan oluyor mu diye dusunuyorum,
kendime cok sasırıyorum:))

okumayı da cok seviyorum.
hic de uzun yazmamıssın,
ben zevkle okudum...

bızdık'a kucak.


HUS

Sevgili Başakçelik,
Böyle bir konu açtığın için ben teşekkür ederim. Notlarımı aldım, çalışmalara devam edeceğim.
Atık mı? Hiç Dert Değil, Sevgili İkiçocukannesi'nin de belirttiği gibi rengi, çizimleri ile ilgi çekici değil. Konusu da bence bizim bızdıkların anlayabileceği netlikte değil. Ama zaten senin gibi bir annesi varsa çevre bilincini hiç işlemeye bile gerek yoktur bence. Eminim markette noylon torba almamak için görevlilere direnirken, onun oyuncaklarının pillerini çöpe atmazken izliyor ve kayda alıyordur:)
Neden Annemi Çok Seviyorum kitabının içinde her sayfada annesi ile bir hayvan ve sevme sebebi yazıyor. Oğlum için nedendir bilmem bir şeyin küçük olması onun sevilmesi, ilgi gösterilmesi "Canim" deyip öpülmesi için yeterli bir sebep. Bir de ben ona "annemi çok seviyorum çünkü" diyorum o da sebebini tamamlıyor "elimi her zaman tutar". Onu da beni de mutlu eden bir kitap, tavsiye ederim. Bize Adım Adım'ın hediyesi idi. İlk baba versiyonu gelmişti ve eşim bir haftalık iş seyahatindeydi, eşim gelene kadar her akşam defalarca okuduk, son iki akşam sondaki eşimin resmini yalayıp yutuyordu nerdeyse özlemden. Babamıza telefonda süprizimiz olduğunu söyledik ve gelince kucağına oturup süprizimizi yaptık. Sondaki resmi görünce eşimin mutluluktan gözleri dolu dolu oldu. Kısacası yi bir süpriz oldu. İyi bir anneler günü, babalar günü hediyesi de olabilir bence:)  
İngilizce kitap meselesine gelince, bazen yabancı kitapların çevirileri çok türkçe oluyor, rahatsız edebiliyor. Sanırım algılarımızı açamıyoruz, olduğumuz yerde dolanıp baktığımız şeyi görüyoruz. Bu yüzden Sana ve Evren'e tekrar teşekkürler algılarımı açtığınız için... Ayrıca arkadaşlarım ve ailemle tartışma konusu İngilizce eğitim meselesi, ben ne kadar erken o kadar iyi diyenlerdenim, karşımda da önce kendi kültürü diyenler. Bakalım oğlumu mutlu edecek kararı verebilecek miyiz?
Sevgili İkiçocukannesi,
Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Eminim ki funlarınız oluşmuştur Sevgili Başakçelik ve Senin, çünkü benim için farkındalık yarattınız ve yazdıklarınızı mutlaka okuyorum:)
Abla kerşe gittiği için gerçekten de Sen en iyisini yapıyorsun. Adım adım bir aktivite dergisi, her ay o ayın gelişimi ile ilgili hangi aktiviteleri yapabileceğimizi gösteren bir dergi. Bir nevi o ayın eğitim planı. Yani kreşte yaptıklarının küçücük bir kısmını evde yapmamızı sağlayan bir dergi. Kreşe 4 yaşından sonra başlamasını istediğim için evde bu tür aktiviteler yapıyoruz. Ablanın ve Kardeşin hiç ihtiyacı yok ne Adım Adım'a, ne mıknatıslı harflere ne de sayılara bence.
Burun ben de de aynı etkiyi yaratmıştı. Tabi ben tatmin olmuş oldum. Oğlum için burnu kaybolan Ali'nin macerası, biraz da soyut bir macera çünkü oğlumun burnu yerinde:)
Masallara gelince ben ilk bir yıl seyahatte olmadığım zamanlarda, hemen hemen her akşam masal okumuştum oğluma,  şimdilerde neredeyse ayda bir okuyoruz bazen de hiç. Çünkü kurtun kırmızı başlıklı kızın anneannesini yemesi, kırmızı başlıklı kızın anneannesini kurtarmak için kurtun karnını kesmesinden ziyade, kurtun kitap okuyup çiftlikteki hayvanlar için iyi bir okur olması benim için de daha anlatılabilir:)
Meraklı Minik dergisini de daha önce de duymuştum ama erken olduğunu düşünmüştüm ama inceleyeceğim. Benim de senin gibi hedefimde Poldi serisi var, ama hala düşünüyorum değer mi değmez mi diye?
Çınarı, Ablayı ve Küçük'ü ben de öpüyorum.
Sevgiler...Cevaplamak için Üye ol