Okul döneminde evde misiniz çalışıyor musunuz ?

sunny soruyor: 10

Merhabalar,

Bebekler doğduğunda bazılarımız kariyerimize ara verme şansına sahiptik ve bunu yaptık. Şimdi büyüyorlar. Ancak duyduğum kadarı ile çocukların okul döneminde de feci şekilde anneye ihtiyaçları oluyormuş. Ders çalıştırmak gerekiyormuş. Annesi evde olanların yanında, annesi çalışanların boynu bükük kalıyormuş. Gerçi artık tüm anneler çalışıyor neredeyse ama böyle birşeyler duydum.

Şimdi merak ettiğim konu şudur ki gerçekten ilkokul çağında işten çıkmak gerekli midir ? Okul zamanı çocuğa ders çalıştırmak vs. için.. Bu süreç, bebeğin yeni doğduğu dönemden daha sanclılıymış, çünkü yeni doğduğunda alt temizle yedir içir kimi koysan yapar ama okul başlangıç döneminde bir YAŞAM KOÇU na ihtiyacı oluyormuş. Bu doğru mu ?

Lütfen ilkokulda çocuğu olup işe giden anneler darılıp üzülmesin diye beyaz yalanlı cevaplar yazmayalım, gerçekleri bilmek istiyorum. :)  Birçok çocuğun okul hayatında başarısız olması bile söz konusu olabilir. Teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


ozdenin_oykusu

Merhabalar,

Sorunuza ne kadar doğru ya da beklenen yanıtı verebilirim bilmiyorum ama sadece bakış açımı yazmak istedim.Ben kızım doğduğunda işime ara verdim.bizim meslekte (okul öncesi öğretmeniyim) işine arar vermiş öğretmenler eğer sıkı referansları ya da elit tecrübeleri yoksa pek tercih edilmezler.ama kıyamadım kızıma da kendime de.günü ondan ayrılacak kadar cesur hissedemedim kendimi.inşallah okula beraber başlayacağız.bizim işimizin en büyük avantajı da bu olsa gerek.çalışan anneler lütfen yanlış anlamasın beni.size sonsuz saygım var.kimsenin yarın ne olacağı belli değil,kızımı bırakıp işe gitmem de gerekebilir.sadece kendi düşünce ve durumumu paylaştım.sevgiler


ottobottorobotto

Okul döneminde çocuğum yok ama karşı taraftan cevap vereyim,bir sınıf öğretmeni olarak.Kısaca her şey gibi bu da hayata bakış açınıza ve hayatı nasıl yaşadığınıza bağlı.Çizdiğiniz kadar karamsar bir tablo yok,inanın.O saate kadar çocuğunuzu nasıl yetiştirdiyseniz ve onunla nasıl bir ilişki kurduysanız öyle devam ediyor.Annenin çalışıp çalışmamasıyla hiç ilgisi yok.Sırf ders çalıştırmak için de işten çıkılmaz diye düşünüyorum.


ozdenin_oykusu

nitelik her zaman nicelikten önce gelir yani.çalışmayıp da çocuğunuzla verimsiz,paylaşımsız bir zaman geçirmektense çalışıp nitelikli,kaliteli,dolu dolu keyifli zaman geçirmek daha mantıklı olsa gerek.


sunny

Merhaba, peki çalışınca çocuklara kim ders çalıştırıyor ? Yani evde ders çalıştırma olayı gerekli değil mi sizce ? Cevaplar için teşekkür ederim.


ozdenin_oykusu

çalışan annelerin çoğunluğu etütlü okullara gider ya da yanlarında yardımcı ablalar vardır.hoş,bunlara rağmen anne ya da baba eve geldiğinde ders çalıştırabilir.iş hayatı buna tamamen engel değildir kanımcaottobottorobotto

sunny,bazen ebeveynle beraber yapılması,onlara danışılması gereken çalışmalar oluyor elbette.Bunun dışında müfredat kaynaklı zorunlu ve de sorunlu çalışmalar var ki o konuya hiç girmeyeyim,çıkamayız.Ama moralinizi bozmayın.Sizinkinin başlamasına daha var.Her an her şey değişebilir:)


fistikcik

Okul hayatım boyunca çok başarılı bir öğrenciydim. Ama beni kimse ders çalıştırmadı. Hatta sanırım bizim kuşakta pek az kişiyi annesi-babası ders çalıştırırdı. Kendimiz çalışırdık biz. Doğrusu da bu gibi geliyor bana. (Belki bizim zamanımızda müfredat daha akıllıcaydı. Umarım bizimkiler okula başlayana kadar tekrar böyle olur. Ödevi annenin yapması ne demek yahu ? İlkokula anne mi gidiyor çocuk mu ?)

Sorunuzdan bağımsız oldu kusura bakmayın. İlkokul döneminde işten ayrılmanızın gerekli olduğunu sanmıyorum. Ben kızım bebekken evde olabildiğim için mutluyum, büyüdükçe çalışıyor olmamın daha kolay olacağına inanıyorum.


samanyolu

arkadaşlar ben işin şu kısmını bi türlü çözemiyorum ben oğlum 2 yaşındayken 4 ay kadar çalıştım anaokulu öğrt olarak oğlumda aynı yerddeydik ne oğluma yaradım ne işyerine olmuyor bu çocukları dünyaya getiriyoruz doğduktan üç ay sonra hemen ya annane ya babanne yada bakıcı ayyy 3 yaşına geldi eğitimli insan elinde yetişsin hangi kreşi önerirsiniz Not:hiçbir kreşin ben samimi olduğuna inanmıyorum çocuklra yaptıkları herşey seneye öğrenci toplayabilmek için  göz boyamadan öteye gitmiyor ayrıca çocuk gelişimi okuyanlrıda biliyorum ben teoride iyiler ama uygulamada bilmiyorum yaa ateşlenmiş çocuğa ne yapılır bilmiyolar)çocuğumuz anne sevgisinden şefkatinden çok bilgi alıyo şöyle ye şöyle otur ama sewgisizce veriliyo bunlarzaten anne ewde bi otursa öğrenecek çocuk bunları sonra anaokulu sonra ilkokul sonra etüt merkezleri sonra dershaneler evde bakıcıların yaptığı yemekler yeniyor temizliği temizlikçiler yapıyo bide kaliteli zaman deniyor allah aşkına kandırmayın kendinizi işten gelmiş birisinin nasıl bi psikolojide olduğunu en iyi ben bilirim  birde çocuk ünv kazanıyor başka şehire gidiyor sonra evleniyor ve biliyorki yaralandığında akşamı beklemek zorunda yarasını öpmek için annesi ateşlendiğinde annesinin amirinden izin almasını beklemek zorunda kaliteli zaman için tatilleri beklemek zorunda hep bişeyler bekletiliyor sonra bi bakmışsınız kuş yuvadan uçuyor eeeee söylermisiniz annelik bunun neresinde  ne olur kimse kızmasın ben kimseyi hedef alarak konuşmadım sadece farklı bi pencereden bakış açısı sundum neden evimizin hanımı olmak bu kadar zorumuza gidiyo anlamıyorum ben öncelikle aynı hataları yapan biri olarak bu yazımı özeleştiri olarak yazıyorum bence en güzel kariyer ANNELİK aliteli anne kaliteli çocuk kaliteli çocuk kaliteli toplum...

 CokBilmis

Ben de diğer taraftan yazayım:

Çalışan anne çocuğuyum. Yuvaya 2,5 yaşında başlamışım. İlkokulda da etütlü okula giderdim, akşam 7'de eve gelirdim.

Okuma konusunda hiçbir sorunum olmadı. Hep başarılı bir öğrenciydim. Gittiğim kurslarda burslu okudum. Anadolu Lisesi kazandım. Hukuk Fakültesi kazandım. Yüksek Linsans yaptım, bu sene de doktoramı bitirdim.

Tek sorunuz "okul hayatında başarısız olma" konusu ile ilgiliyse, bu konuda yabancı ülkelerde yapılan istatistiki araştırmalar da gösteriyor ki çalışan annelerin çocukları akademik hayatta daha başarılı oluyorlar. İsterseniz araştırıp link de verebilirim.


ottobottorobotto

Çocuğunu tek başına büyütmek zorunda olan anneler ne yapacak ya da yuvalarda annesiz babasız büyüyen çocuklar?Kalitenin evde olmakla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Aynı evin içinde çocuğuyla dip dibe yaşayıp da onun dünyasından bihaber olan ve ona hiç faydası dokunamayan anneler de var.Kapasite meselesi.

Ben mesela,işime tutkuyla bağlıyım.Noktasız,virgülsüz yazı yazsam ya da görsem acı çekerim.Hele ki "v" yerine kullanılan "w"yi görünce duyduğum üzüntüyü anlatamam.Ayrıca yaptığım temizlik ya da yemek benim varoluş sebebim değil.Bunlarla mutlu olabilen biri değilim.Bugüne kadar bunları başkasına da yaptırmış değilim.Ama bunları başkası da yapsa olur.Çocuğumun gelişimiyle,ona duyduğum sevgiyle,yetişmesiyle ilgisi olduğunu sanmıyorum.Düşünsenize,eli,ayağı olmayan bir anne de olabilirdim ki ömrümüzün nasıl geçeceğini Allah bilir.

Arkadaşlarımın çoğu hem öğretmen hem anne.Hem evlerine hem de işlerine gayet güzel yetişebiliyorlar.Elbette yorucu ama yapabiliyorlar.Çoğu ev işlerini kendisi yapıyor.Çocuklarını,yine çocukları için çalışan,bakıcılık yapan kadınlara birakıyorlar.Hem kendi çocuklarını hem de gelecek nesilleri yetiştirmeye çalışıyorlar.Bir öğretmen olarak,kan bağımın olmadığı bir çocuğun iyi yetişmesi en az benim çocuğumun yetişmesi kadar önemlidir.Onların gözündeki ışıltıları gördüğümde,her şeye değer,diyorum.

Hem çocuk yetiştirmek sadece annenin görevi midir?Cevaplamak için Üye ol