Yaz bebekleri nasıl giydirilmeli?

deren soruyor: 9

10 günlük bebeğime ne giydireceğimi şaşırıyorum. hastanede uzun kollu ve ayaklı body giydiriyorlardı. içine de kısa kollu body. İlk 7 gün ben de aynı şekilde giydirdim. Terlediğini görünce benim piştiğim bu sıcaklarda bu kadar giysinin ona da fazla geldiğini düşünüp 3 gündür de kısa kollu body giydiriyorum ama bacakları çıplak kalmasın diye kendinden patikli altlardan da giydiriyorum. Tabi bir de uyurken neyle örteceğim sorunsalı var. Penye battaniye ve birkaç kat tülbent arasında gidip geliyorum. Çocuğu hasta edicem diye korkuyorum. Siz nasıl giydirmiştiniz bebeklerinizi. Sağlık ocağından gelenler "sizin giydiğinizin bir kat fazlasını giydirin" söyleminin doğru olmadığını önemli olanın çocuğun terlemesine ya da üşümesine izin vermemek olduğunu söylemişti. Am bu nötr durum nasıl olabilir ki bu havada???

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizim ev oldukça sıcak oluyor. Şu günlerde 27 derece falan oluyor mesela. Ben kısa kollu body, altına penye pantolon (patikli değil) ve çorap giydiriyorum. Yatarken de üstünde hep penye battaniye (duruma göre bazen çarşaf gibi incecik olanı, bazen de orta karar kalınlıkta olanı) örtüyorum. Burnu soğuksa üşümüş oluyor zaten, zaman zaman burnunu kontrol ediyorum. ;)

Biz de ilk günlerde kısa kollu body, üstüne de uzun kollu patikli tulum falan giydiriyorduk. Ben soyuyordum, annem üşür kızım üşür diye giydiriyordu. Ama annemlerin ev bizim ev kadar aşırı sıcak değildi. Yine de "nasıl alışırsa öyle gider" düşüncesinde bir anneyim ben. Bu yüzden de biraz rahatım.
 
Sen artık annesin, içgüdülerine güvenmelisin. :) Annelik duygusu seni bebeğin için doğruyu yola sapmanı sağlar zaten. :)


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bu arada İpek'in tulumunun aynısı Irmak'ta da var, ama 0-3 ay olduğundan daha hiç giydirmedim. :) Sen new baby bedeninden mi almıştın? Bendeki new baby olan ciciler hala çok güzel oluyor.


deren

Bizim evin de sizinkinden farkı yok. Şu an 28 derece mesela. Bu sabah bir level daha atladım ve kolsuz body giydirdim. Sürekli ensesini, kulak arkasını, burnunu kontrol ediyorum. Üşümeyi bırak terliyor zavallım. İç güdü konusunda haklısın.
Evet ben new born almıştım. Mather Care'in kalıpları çok büyük. Aslında aynı desenin kolsuz versiyonlarını 0-3 ay almıştım. Çünkü İpek iri bir bebek gibi görünüyordu ultrasonlarda. (Nitekim 4 kg doğdu.) Ama paketi açınca çok büyük olduklarını gördüm. Uzun kollularını new born aldım. Şu anda tam geliyor :) Kolsuzları da bir dahaki ay giyebilir sanırım.


yasemin_ekin

Aysegul'un "iç güdülerine güvenme" tavsiyesine tamamen katılıyorum.

Kızım Temmuz bebegi, gecen sene de çok sıcaktı. Ev 27 derece civarinda idi. Biz ona hep kısa kollu body giydirdik, ayağına da bazen soket corap. Gece uyurken de üzerine kalın tulbentler örttük. Hiç hastalanmadan, isilik yapmadan çıkarmıştık geçen yazı.

Mevsim geçişlerinde daha dikkatli olmak gerekiyor sanırım.

Güle güle büyütün bebeğinizi.zeynepanne

benim kızım 6 ağustos doğumlu, sadece ilk 24 saat vücut ısılarını ayarlayamadıklarını söylemişti doktorumuz. ilk gün patikli pantolon ve uzun kollu body giydi. sonra kısa kollu body ve patikli pantolona terfi etti. ilk hafta böyle giyindikten sonra, sadece kısa kollu body'e geçtik. ayaklara minik çorap ile. sizin giydiğinizden 1 kat fazlası şöyle, mesela bu sıcaklarda, çıplak durursam rahat ederim mantığı ile bebeği tek kat giydirmelisin demişti doktorumuz.

ayrıca izmirde yaşıyorum. sürekli klimalı bir hayat sürüyoruz. hastanede de klimalar açıktı doğumda. evde de gelir gelmez hep ara ara açık tuttuk. gece uyuduğumuz odada 27 dereceye ve nem almaya ayarlayıp, bebeğin beşiğini klimadan uzağa koydum hep. o zaman alt ve üst giydirdim. üstüne de ince pike örttüm. ama klimasız uyuyorsak, tek body ve üstüne ince tülbent örtmüştüm. benim kızım da şükür hiç hastalanmadı, terlemedi, isilik de olmadı.

özellikle bu haftaki korkunç sıcaklarda tek kısa kollu body yeter bence. kesinlikle de üşümez, vücudu sıcaklığını ayarlamayı öğrenmiştir artık.
güle güle büyüt bebeğini, yaz bebeği kış bebeğine göre biraz daha zor bence ama üşütme riski yok en azından. sadece bodylerle zaman geçiyor.


fatima

benim oğlumda 12 günlük evin sıcaklığı 27-28 derece kısa kollu veya kolsuz body giydiriyorum ayağınada çorap öyle dolaşıyo oğlum akşamda bi tülbent veya ince bi çarşaf örtüyorum.genede ayakları isilik oldu.bu sıcaklarda çok gidirmemek lazzım minikleri.


sedademirez

ben de izmirde yaşıyorum,kızım temmuz doğumlu..doğduğu günden itibaren askılı,alttan çıtçıtlı body giydirdim.bol bol edinin derim ben çok sık terliyorlar zaten sıcaktan yavrular..


gkcnduru

F


tgbmlhsra

Sırtı ve göğsü sıcak olan bebek usumuyodur. Gercekten de benim kız hic sevmedi kalın giyinmeyi. Kv , kizim bari bi atlet giydir demesine rağmen cocugu bu sicakta daha da terletmek hasta eder diye düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol