çamaşırlarını ayrı yıkamak?

eh_iste soruyor: 10

İlk günden bu yana oğlumun çamaşırlarını ayrı yıkıyorum ama makinenin dolması zor oluyor ufacık ufacık şeyler..Herkeste 2yaşına kadar ayrı yıkadım gibi muhabbetler var. Bizim çamaşırlarımız ile yıkamamın sakıncası ne tam olarak onuda çözemedim.?

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


CokBilmis

Ben şimdi tam hatırlayamadığım bir süre ayrı yıkadım ama asla 2 sene değildi.

Ayrı yıkamamın mantığı da şuydu:

1. Henüz bağışıklığı gelişmemiş bir bebeğin kıyafetlerini kendi donumla, çorabımla yıkayıp kendi bakterilerimle virüslerimle tanıştırmak istemedim. Çünkü çok yüksek ısıda yıkama yapmıyorum, ne kadar olsa bazı mikroplar ölmüyordur gibi geliyordu. Bebek büyüdükçe önce normal çamaşıları, sonra hepsini birden beraber yıkamaya başladım.

2. Bir de pratik bir neden vardı: Kızımın çamaşırlarına ayrı bir deterjan kullanıyordum. Sonra ssabun cevizini keşfettim, tüm çamaşırları onunla yıkamaya başladım. Bu sorun da ortadan kalktı.


nadia

ben kendi camasirlarima yumusatici kullaniyorum, bebek icin zararli olur diye dusundum. ama 1 yasindan sonra sallamadim acikcasi, hepsini bir arada yikiyor ve amyway yumusatici kullaniyorum. 2 sene cokmus yaw :)


anneoldum


 Çok bilmişin dediği dogru.Ama bende beraber yıkadım makina cok az doluyodu ayrı yıkayacak kadar çamasır olmuyordu jküçükken.Şimdide büyüdü zaten ayrı yıkamaya gerek yok diye düsünüyorıum


nisannn

ben eşimin ayrı benim ayrı bebeğin ayrı yıkıyorum, böyle yerleştirmesi daha kolay oluyor:) kuruduktan sonra bir o tarafa bi bu tarafa taşımıyorum. hepimizin dolapları ayrı odada maalesef.  

ama çok sık yıkamıyorum işte birikiyor, birden atıveriyorum birimizinkini. hepimizin de 10güne yetecek kadar eşyası var, üçümüzün de kıyafeti azdır. çok eşyayı hiç sevmiyorum.
bebeğinkinde bebek deterjanı kullanıyorum ve yumuşatıcı kullanmıyorum, ondan ayrı olmak durumunda. umarım ben de cokbilmis ve bazı arkadaşlar gibi sabuncevizine geçersem, zaten artık daimi gelen kadın da var evde, ona söylerim hepsini beraber atıverir.


Cansu88

Iç camasirini atma diger camasirlarla yıka gitsin bisey olmaz ben öyle yapiorumipekkusgoz

Ben hala ayrı yıkıyorum.Ama' ya böyle de çekilmez ki 'diyecek bir durumum da yok açıkçası. Makine doluyor çoğu zaman onun kıyafetleriyle.Acil yıkanması gereken şeyler olup da makine dolmuyorsa nevresim bornoz havlu gibi şeylerini atıyorum beraberinde. Ben de yavaş yavaş kendimize de alma win & klar ürünleri kullanmaya başlıyorum mevcutları bitirdikten sonra.Sabun cevizi onun kıyafetlerine kullanıyorum ama kirli,lekeli çamaşırı çoksa almawini onun çamaşırlarında da kullanıyorum. Kısacası temizlik ürünü olarak yakın zamanda ortak noktada buluşacağız ama ben yine de uzun yıllar:) aynı makinada yıkamayacağım diye düşünüyorum.


revve

Ben hala ayrı yıkıyorum çünkü kıyafetleri bir makinayı çalıştıracak kadar...Çok küçükken dalin,roxy gibi ürünlerle yıkardım uzun zamanır bıraktım deterjanla yıkıyorum..

Çokbilmişin dediği gibi, yıkama ısı derecesi ve deterjan kullanımı sorununuz yoksa beraber yıkayabilirsiniz


GOGO05

bende hala ayrı yıkıyorum hep de ayrı yıkamayı düşünüyorum açıkçası hijyen açısından değil ama böyle daha iyi oluyorsmmm06

bende aynı çokbilmişin madde 1 de anlattığı sebeplerden ayrı yıkadım halada ayrı yıkıyorum çünkü zaten onun çamaşırları 1 makine dolduruyo ama normal deterjana baya oldu geçeli çünkü diğer bebek deterjanları lekeleri ii çıkarmıyo 1.5 yaşından beri normal deterjanla yıkıyorum ama her daim ütüleniyor kıyafetleri


nisannn

smmm06

lekeleri karbonatta bekletiyorum bir kaç blogta ve karbonatın faydaları şeklinde arattığımda gördüm bunu. lekeler geçiyor. aa ama benim şu anda sadece kaka lekelerim var, yiyecek olayına tam girmediğimiz için onlar ve diğer sokak kirleri geçer mi bilmiyorum şimdi.Cevaplamak için Üye ol