Demir eksikliği ve ferrobine

kle soruyor: 10

Arkadaşlar oğlumun kan testi sonucu demir eksikliği olduğu açığa çıktı.(Ben yazdan beri şüpheleniyordum ama kan tahlili yaptırmaya üşendiğimizden ve benim sonunda yeter artık dememden, sevgili doktoru nihayet parmağından kan tahlili yaptı.)İlaç olarak ferrobine verdi.Bu ilaç içinde demir bulunan vitamin kompleksi.En önemlisi yüzde yüz doğal ve tamamen bitkisel olması.Benim ilaç içmeyen oğlum, meyve suyuna karıştırdım afiyetle içti.Çünki ilacında tadında meyve suyuna benzer bir tat var.Meyve suyunu çirklinleştirmedi.Ben merak ediyorum bu ilaç demir eksikliğini giderir mi yoksa sadece günlük ihtiyacı karşılamaya yardımcı olan bir takviyemidir.Bu ilacı demir eksikliğinde kullanan ve memnun kalan arkadaşlar varmı?Yada bilgisi olan varmı?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


gulcinozden

merhaba.öncelikle bi an önce kan değerlerinin normale dönmesini dilerim.
benim oğlumda 21 aylık süper iştahsız :) demir eksikliğinden olabileceğini düşünüyorum.burda mert_mert isimli arkadaş bu ihtimali söylemişti.perşembe günü kan tahlili yaptırmak için götürdüm ama kendinden geçercesini ağladı o yüzden yaptıramadım.
sorunuz bambaşka bişey ama merak ettim.ne gibi belirtilerden demir eksikliği olabileceğini düşündünüz??


kle

gulcinozden biz parmağından tahlil yaptırdık tabi bağıra bağıra.Damardan yaptırmamız mümkün değildi.Demir eksikliğinin en önemli belirtisi,uyurken baş terlemesi vardı. başının bulunduğu bölgede yatak çok ıslanıyordu.İkinci belirtisi saçında cansızlaşma farkediyordum.Üçüncü belirtisi ise geceleri çok uyanıyordu.Sizede geçmiş olsun.


ipekkusgoz

Gerçi sizin kullandığınız bir şurubunuz varmış ama ben tamı tamına bir aydır floravital diye bitkisel bir demir şurubunun peşindeydim, hem fiziksel hem psikolojik olarak:). Bir çok şeyi netleştirdim ve Türkiye'ye getirtmeyi başardım:).Eğer düşünürseniz ya da bu konuyu okuyup bitkisel bir demir şurubu kullanmak isteyen olursa diye paylaşmak istedim.


kem

ipekkuşgöz nerden getirttiniz arıyorum maalesef hiçbir yerde yok bulamadım


kle

ipekkuşgoz nereden ve nasıl getittin.İçimi nasıl oğlun içiyormu.Ben oğluma maalesef üç gün meyve suyunda içirdim.Bu gün meyve suyunu da içmedi.Belki floravitalin tadını beyenir. yie

başının terlemesi d vitamini eksikliğinden olur demişti bizim doktorumuz, d vitamini (Devit3 mesela) veriyor musunuz?


ipekkusgoz

Floravital'i ilk buradan duydum.Kendi doktorumuz ferrum vermişti.Onunla ilgili daha önce açılmış sorularda tesadüfen rastladım. Yoksa şu anda o zaman başlamış olduğum ferrumu bir ay süresince vermiş ve belki de yeni bir kan tahlili yaptırıyor olacaktım oğluma.O yüzden iyi mi kötü mü yaptım bilmiyorum ama yaptım:)).O günlerde bir çok eczaneyi arayıp sordum var mı yok mu, getirtebilir misiniz vs diye. Bir tek şişli nişantasındaki durusüt eczanesi ilgilendi sağolsun. Hatta 1 tane vardı çalıştığı depoda,tam onu alacakken depo başkasına satmıştı. Araya kurban bayramı girdi, bayram sonrasına kaldı. Sonra da bu pazartesi bir daha ki pazartesi derken dün aradı eczane, depo getirtmiş nihayet. Yarın da bize sevkiyatını yapacak tekrar arayacağım sizi dedi. Sağolsun hiç irtibatı kesmedi bu süre zarfında.Gelecek dediği pazartesi gelmediğinde bile aradı 'bu pazartesi gelecek demiştim bana da depo öyle söylemişti size karşı mahcubum ama şu an durum bu bu bu' diye hep açıklama yaptı. Durusüt eczanesi şişli nişantaşında imiş, öyle yazıyor internetteki adresinde. Eşim mecidiyeköy'de çalışıyor,ona aldırabilirim ama bizzat kendim gidip almak hem de tanışmak istiyorum bu beyle:).İki tane getirtmiş sanırım durusüt,depo fazla getirmiş midir bilmiyorum.


mert_mert

merhaba bende oğlumu iştahsız ve sürekli hasta olduğundan müzdariptim..önceki yazılarımdada belirttiğim meğer kansızmış..ama biz ferrum kullandık(3 ay) ilk ay günde 2 kere 2.ve 3.ay ise günde birkere olmak kaydı ile değeri normale taşıdık şükür..aradan tam 7 ay geçti 1 hafta önce tekrar baktırdım kanına şükür kansızlık yok herşey normaldi..bize dr sık hastalandığı için ımuneks beta glukon şurup verdi .şişe bitene kadar kullanıcağız..

 ipekkuşgöz dediğin şurubun diğerlerinden farkı ne acaba..şuan biz kan şurubu kullanmıyoruz ama ileride yine böyle birşey olursa bilgi edinmek için soruyorum..ayrıca parmaktan kan almıyorlar nedense yetersiz geliyormuş filan yine damardan verdik..:((ipekkusgoz

doğal bir şurup mert_mert. Koruyucu, katkı,şeker vs yok. İnşallah işe yarar da biz de normal seviyelere çıkarırız kan değerlerimizi.Ve tabii bir süre sonra biz de tekrar kan tahlili vermek zorundayız. Şimdiden kara kara düşünüyorum:(.Aslında kolay bir şey olsa şu anda o şuruba başlamadan önce bir tahlil yaptırmayı çok isterdim. Ne de olsa tam 22 gün önce doktor bize ferrum kullanmaya başlayın demişti. Bu süre zarfında oğlumun kanında neler oldu çok merak ediyorum:)).Daha da mı düştü yoksa bir düzelme var mı?. Çünkü çok çok az düşüktü referans değerlerden. Her şey olmuş olabilir ama canı yanmasın diye merakımı törpülüyorum:(


mert_mert

ben doktora başka markalarda var piyasada dişleri karartıyor diye sormuştum ferrum için..bana ferrumun diğerlerine göre daha emici olduğunu çabuk etki yaptğını diğerleri 3 ise bunun 9 etki yaptığını söledi.dişleri kararmıştı tabikide bayağı bir şekilde ama şurubu bırakınca geçiyor 3 4 hafta içinde..ayrıca eğer yeni kullanmaya başladıysan hemen yaptırma aradan 1.5 2 ay geçsin daha kesin sonuç olur yazık çoçuğa cidden çok korkuyorlar..ne zaman iğne olsa gece korkarak uyanıyor..Cevaplamak için Üye ol