bebek maması ve kurşun

mama soruyor: 9

Son zamanlarda gündemi çok meşgul eden bir konu. 122 tane incelenen bebek mamasının üçünde yüksek oranda kurşun çıkmış. Hangi mamalar bunlar bilgisi olan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


oyabes

Su anda Tarim Bakanligi aciklama yapmiyor, aslinda hep ayni seyi yapiyorlar, GDO konusunda da ayni seyi yaptilar.  Tarim Bakanligi'nin dunyadan haberi yok, medya bu tur haberleri yaygara kopararak yayinliyor, insanlari bosuna korkutuyor ama bakanlik olumlu olumsuz aciklama yapmaktan aciz. 


Yine ayni, birileri yaptiriyor diye dusunuyorum. Avrupa Menseili firmalarin urunleri olamaz, bu mamalar Avrupa'da tek merkezde uretilip tum Avrupa'ya dagitiliyor. Avrupa'da cok ciddi olcude piyasa kontrolu var, bizdeki gibi ne idugu belli olmayan kurumlar olur olmadik zamanlarda analiz edip ortaliga veryansin etmiyorlar. Orada bu is cok ciddi ve cezai yaptirimlari inanilmaz boyutta, bu nedenle bu firmalar o riski goze alamaz.

TR bu konuda da yine 3. dunya ulkesi gibi davraniyor...


NORTH_TAN

Üzgünüm ama o "idugu belli olmayan" laboratuarlarının birin de yöneticisiyim.Hatta o laboratuara kurşun gibi ağır metal laboratuarını kuran kişiyim.
Korkmayın Türkiyede de Avrupa standartlarında iş yapan,kontrolleri sıkı tuttan, mutfak hesabı çalışmayan kuruluşlar var. Yurt dışından yeterliliğimizi Avrupa da uygulunan programlarla her yıl ispat ediyoruz. Kendimizden hatta kimi zaman çocuğumuzdan daha ciddi cihazlarımıza, analiz metotlarımıza ilgi gösteriyoruz.
Kontroller olur olmaz zamanlarda değil daha Türkiyeye girerken yapılıyor ve analiz sonucunu geçemezse o ürün ülkeye girmiyor.


BaharK

Dün bloğumda konuyla ilgili Çiğ Süt Platformundan Sn. Çapar Kanat'a ait bir makale yayınlamıştım. Okumak isterseniz :

http://egemenesas.blogspot.com/2010/07/bebek-mamalarnda-sadece-kursun-mu-var.html


oyabes

Kuzeytananne, urunler daha TR'ye girerken analiz yapılıyor ise, bu durumda içinde kurşun bulunan  ürünler piyasadan alınan örnekler değil anladıgım kadarıyla. o zaman endişe edecek bir durum yok, ürünler piyasada değil ise insanların tedirgin olması gereken bir durum da yok.

 Burada laboratuarların işleyişinden ziyade bürokrasinin işleyişine benim veryansınım. Doğrudüzgün açıklama yapacak kimseyi bulamıyorsun, yalan haberler medyaya sızıyor ve insanları yanlış bilgilendiriyor.

Daha Tarım Bakanlıgı GDO konusunda dahi net bir muhakemeye sahip değil, bir biyogüvenlik yasası ve GDO yönetmeliği konusu bile yılan hikayesine döndü.  aynı kurumdan cıkan iki yönetmelik de birbiriyle çelişiyor. Üstelik AB uyumlu bir politika izlenecek deniyor, ama AB uygulamalarının da ötesinde kararlar çıkıyor. bu konuda yetişmiş eleman yok, dolayısıyla konu hakkında bilgi almak istediğinizde cevap veren  de.GulcanDeniz

Ben de o "yaygara koparan, insanları boşuna korkutan" kuruluşlardan birinde çalışıyorum. Anadolu Ajansı'nda ekonomi muhabiriyim.

Bakanlık açıklama yaptı, mamalarda sorun yok, şehven yazılmış diye... Bu ne kadar iç rahatlatır bilmiyorum tabii.

Bir de,
Avrupa markası Nestle'nin mütemadiyen gıda skandallarına imza attığını hatırlıyorsunuzdur. Mesela geçen sene Çin'e gönderdiği bebek mamalarında melamin çıkmış, yanlış hatırlamıyorsam 4 bebek bu yüzden ölmüştü.

Bu arada, CNBCE'de İÜ'den bir Prof. (adını hatırlayamadım) UHT sütlerin zararlı olduğunu, zararın da tetrapak kutuların içindeki plastik film şeritten kaynaklandığını söyledi. (ABD Başkanı'nın bilim insanlarına yaptırdığı "Toplumda kanseri nasıl azaltırız" konulu araştırmayı da aktardı. Araştırma sonuç olarak "plastiği hayatımızdan ne kadar çıkarırsak" diyormuş. UHT süt meselesini de bu kapsamda anlattı adını unuttuğum prof.


GulcanDeniz

Oyabes, Tarım İl Müdürü ile bir röportaj yapmıştım.
Türkiye'de GDO'lu ürün yetiştirilmediğini söylemişti.
İçini rahatlatır mı bilmiyorum ...


NORTH_TAN

Ürünler hiç bir şekilde açıklanamaz. Yurtdışında da firma ürünlerini geri çekerek kendi adını açıklar.(bu arada rakibi ispiyonlamadıysa)
Melamin olayı Çin üretimlerinde çıkmıştı. Çin nin Dünyaya yaptığı bir oyundur. Nestle nin ambalaj boyası ile sorunu olmuştu  o zamanda açıklama yapıp geri çekmişti ürünlerini.
Biz de 3. dünya ülkesi değiliz.Korkmayın.
gkaplan evet kurşun olayı yanlış yazılmış.
http://www.kkgm.gov.tr/birim/gidakont/denetim_izleme_sonuc/2009_denetim_programlari_genel_rapor.zip
avrupa da biraz neler oluyor bakın. Belki bizde bu şekilde açıklasak daha güzel olur.
https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/portal/index.cfm?event=searchFormalbatros

KUZEYtanANNE ve gkaplan'ın bu ortamda bulunması ve bizi bilgilendiebilmesi ne büyük şans değil mi?
Benim takıldığım nokta bilgiye bu kadar zor ulaşmamız... Denetim kriterleri nedir, kimler ne zaman denetlendi, sonuç ne çıktı öğrenmemiz çok zor oluyor. Örneğin Amerika'da çocuk ürünleri güvenliği, Almanya'da ise birçok ürünü test edip kamuoyunu bilgilendiren siteler var, Türkiye'de böyle bir siteye rastlayan var mı?
Örneğin Türkiye'de GDO'lu ürünler ile ilgili tatmin edici bir bilgi var mıdır? Mısır, soya yağı, kanola yağı bu kadar ucuzken tamamen doğal olabileceğine inanamıyorum. Ayrıca, tohumlarımızın bir kısmı üretime elverişli değil. ( bir kez ekip çoğaltamıyorsunuz her sene yeni tohum ekmek gerekiyor) Tamam, Amerika'daki kadar GDO'lu ürünümüz olmayabilir ama doğal beslenebildiğimizi de zannetmiyorum.
Bu konularda bilgisi olan var ise  bu vesile ile bilgilenmek isterim..
Teşekkürler..


NORTH_TAN


Evet GDO bir sorun ama bilmediğimiz o kadar çok sorun varki. Bir ara alevlenip sönen. Ben bir ara bahsetmiştim bir kaçından

İsterseniz okuyun:BEBEĞİM İÇİN


Cevaplamak için Üye ol