Yeme problemi olsun istemiyorum...

burcuveduru soruyor: 5

Merhaba, 

Kızım 8,5 aylık. fakat henüz ek gıdaya alışamadı. Şu ana kadar ne bir çorba ne de bir sebze yedi. Acaba pürelerden mi hoşlanmıyor diye haşlanmış sebzeleri eline verdim defalarca; hiç ağzına götürmeden sıkıp yere attı. Kendi yaptığımız yemeklerden, salçasız ve tuzsuz olarak vermeye çalıştım onları da yemedi. Sabah kahvaltıda pek sorun yok. Parçalı olarak 1 yumurta sarısı, 1 yumurta sarısı büyüklüğünde peynir, pekmezli su ve biraz tereyağlı ekmek yiyor. Bir de bunun dışında öğlenden sonra 50 cc falan meyve püresi yiyor. Bunun dışında hiç birşey yemiyor; kaşıklı-elle-kendi kendine bir çok şey denedim ama kabul etmedi. 1 ay önceye kadar yoğurt yiyordu, şimdi onu da sevmiyor. Yeme problemine yol açmayım diye zorlamamaya da çalışıyorum. Ama bu durum beni çok üzüyor. 1,5 ay sonra işe başlayacağım, annem bakacak. Kadıncağız nasıl yemek yedirecek diye şimdiden üzülüyorum. Fikirlerinize, önerilerinize ihtiyacım var..... 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Hangi haşlanmış sebzeleri eline verdiniz ? Belki fazla yumuşak pişmiştiler, elinde dağıldığı için sinir oldu ve yere attı hepsini. Ya da kabak verdiyseniz tadı yavan geldi, biraz zeytinyağına ihtiyaç duydu. Baby Led Weaning (Bebek kontrolünde beslenme) yönteminde eline verdiğimiz besinlerin ilk aylarda ellerinde dağılmayacak kadar pişmesi ve tutabileceği şekillerde olması gerekiyor (Parmak şeklinde kesilmiş olması idealdir). Brokoli başlangıç için bu anlamda idealdir, tutualacak bir sapı vardır çünkü. Diğer sebzelerin de mutlaka haşlanhış verilmesi şartı yok. Kabağı biraz peynir, un ve yumurta sarısıyla karıştırıp fırında mücver yapabilir, sonra mücver parçalarını eline verebilirsiniz. Aynı şekilde sade ya da sebzeli omlet parçalarını de elleriyle yiyebilir.

Meyvelerle arası nasıl ? Henüz mevsimi geçmeden yumuşak kavunlardan eline tutuşturmayı deneyin. Şeftali ya da muz da verebilirsiniz. Muzun kabuklarını tamamen soymayın (ellerinden kayıyor). Sadece üst kısmının kabuklarını biraz bıçakla açın, tutabileceği kabuklu bir yer kalsın.

Önüne makarna koymayı da deneyebilirsiniz. Bebekler sade makarnaya bayılır genelde. Elleriyle tutarak yiyebilir.

Yoğurt yedirirken eline bir kaşık tutuşturur ve etrafa saçmasına izin verirseniz siz yedirirken kendi de yemeye çalışacaktır. Bunun çok faydasını görürsünüz. Kızım 10 aylıktan beri kaşıkla (döke saça tabii ki) kendi yiyebiliyor.

Her durumda endişe etmeyin. 6 ay aslında bazı bebekler için erken oluyor. Çoğu ek gıdayı gerçek anlamda yemeye 8.-9. aydan önce başlamıyor.


alpine

Oğlum ek gıdaya 15. ayda alıştı. 15. aya kadar çok zorluk çektik.
Anne sütü alıyor mu?
Bence üstüne gitmeniz, zorlamanız ileride daha kötü sonuçlar getirebilir.
Oğluma babannesi bakıyordu ve malesef yemediği zamanlarda yanlış denemeleri oldu. Ben dışarıdan çok müdahale edemedim. Bu yüzden şu anda hala ona özel yemekler pişer, daha doğrusu yemekler Alp'i düşünerek pişirilir.
Kendi yediklerinizden sağlıklı seçenekleri sunmak tek yapmanız gereken. Ona biraz zaman verin...


burcuveduru

@fıstıkcık; kabakla, havuç verdim eline haşlanmış; bakalım bulabilirsem bu mevsimde brokoli de deneyim. kavun ve şeftali vermedim eline; kaymaz mı onlar da acaba? makarna içinse daha hiç dişi yok; yiyebilir mi acaba dişsiz?

@alpine; 15. aya kadar çıldırırım herhalde :) üstüne gitmemeye çalışıyorum ama bazen karnı açtır diye düşününce çok üzülüp sürekli bişeyler teklif ediyorum; bu da onu sinirlendiriyor :( evet bu arada emiyor; kilosu da iyi aslında ama benim problemim işe başlayacak olmam :(


zeynepvedemir

Burcu mutlaka Cocugum yemek yemiyor (carlos gonzales) kitabini tavsiye ediyorum, ben de senin gibi cok endiseleniyordum. Kitap cok rahatlatti beni.


gamze_yavuz

Burcu bir kaç gün öncesine kadar aynı dertten muzdariptim ve bir yerden sonra kendimi beceriksiz/yetersiz anne hissetmeye başladım.


Önümüzdeki hafta işe başlayacağım ve süt izni kullanıp kullanamayacağım belli olmadığından baya da depresyona girdim.

Yoğurt dışında hiç bir şey yediremiyordum, minik bir parça bile elimi itmesine, yüzünü buruşturmasına neden oluyordu. Hatta ellimizde yada kaşıkta bir şey gördüğü anda kulaklarına vurma refleksi geliştirdi bu kesinlikle istemiyorum deneme bile uyarısıydı.

Bir güncellemeye bir arkadaş Carlos Gonzales in cocuğum yemek yemiyorunu al demişti, ilk fırsatta gittim aldım sonuçta Yavuz yine yemedi ama ben depresyondan çıktım, şiddetle tavsiye ederim. Çünkü işe başlayacağım stresine girdikçe Yavuz'un ağzına zorla bir şeyler sokasım geliyordu ama bu aşamaya geçmeden vazgeçtim. Onu tv, bilgisayar, yok uçak vs ile kandırmadım azmettim neredeyse cogu gün sadece anne sütüyle devam ettik.

Sonra 1 Eylül günü biz sofrada yemek yerken elimdeki ekmeği istedi, sonra corbadan pilavdan falan istedi, eşimle şok olduk, döke saça kendi yedi. Karpuzu eliyle ezdi onu benim üstüme sürdü kalanını ağzına attı falan.Onun üstü, benim üstüm, masa ve yer oldukça feci durumdaydı, 2-3 gün her öğün yerler falan battı ama birden yemeye başladı, 6. ayda başlayan bir cocuk olarak diğerlerinden geride hala ek gıda alışkanlığı ama şimdi yiyor olması beni cok mutlu ediyor hatta canı istediğinde "mama,mama" diye bana hatırlatıyor. Hım bir de mama sandalyesinde kendisinin yemesine ve üstüne başını batırmasına izin veriyorum yoğurdu falan sağa sola sürmekten çok eğleniyor deneyebilirsin istersen.
Anladım ki her çocuk aynı değil benim oğlum 8 aylıkken ek gıdaya hazır hissetti kendini ve birden yemeğe başladı, senin bebeğin de hazır olduğunda yiyecektir. Kendini kötü hissetme ve mümkünse kitabi oku..Cevaplamak için Üye ol