18 ay kreş için çok mu erken ?

cerenkrm soruyor: 10

Merhaba,
bakıcım evlendiği için ayrılıyor. Yerine yeni bakıcıyı da bulamıyorum. Ya çok uzak gelmek istemiyorlar. Ya sigorta istiyorlar veyahut yaşı büyük benim içime sinmiyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Netten araştırma yapıyorum sayfalarca cıktı alıp tek tek arıyorum olmuyor.

Ne yapacağımı şaşırdım. Kreş için çok mu erken 18 ay ne dersiniz ?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


nesli_han

erken değil kesinlikle, bakıcı ile ilgili çook kötü deneyim yaşamış biri olarak kesinlikle KREŞ. Şu anda bin pişmanım. Ya da evde kameralar ses kayıt cihazlarıyla birlikte bakıcı.


cerenkrm

Allahım evlatlarımızı iyi insanlarla karşılaştırsın. Kesinlikle güvenmemek gerekiyor hiçkimseye.  Kreşe bile verecek olsam sanırım izleyeceğim neler yaptıklarını o derece güvenmiyorum kimseye.


birgun

benim oğlum 11 aylık başladı. Zorunluluktan istediğim gibi birini bulamadım ve güven duymadım. Her kreşe başlayan gibi hasta olma sıklığı artıyor onun dışında bir problem yok.


nilayy

Bakıcı sigortasıyla bir bilgi vermek istiyorum; bizim bakıcımız sigortalı ve teşvikten faydalanıp 30 gün için sadece 200 lira ödüyoruz.


belladona

Nilay bakıcınız yabancı mı? ve yatılı mı acaba? Yani bu rakamlar değişebiliyor mu? Biz geçen yıl araştırdığımızda aylık ortalama 200 dolar gibi prim çıkıyordu.



cerenkrm

sigorta ile ilgili olarak, şu anki bakıcımızda sigorta istemişti ve o zamanki araştırmalarıma göre bana aylık 1100 lira ya geliyordu ki, bunu ödemem mümkün değil. Max 850 hadi bilemedin 900 verebiliyorken sigorta yaptıramam maalesef.

Bakıcı arkadaşlarımızı anlıyorum. Onların yerinde olsam bende sigorta isterdim ama maalesef hayatın gerçekleri o şekilde olmuyor. Yani antalya da 850 bile çok bir cok tanıdığım 600-750 veriyor maximum ki ben 850 veriyorum.  Birde sigorta istiyorlar maalesef.

Zaten şu anki bakıcımda dışarıdan isteğe bağlı yaptırdı ve 200 küsur lira ödüyor. Yani hemen hemen aynı şey, ha maaşından kesmişim ha kendi ödemiş.

Sanırım 3 gün kreş, 3 gün anane şeklinde bir çözüm yolu bulmaya çalışacağız.

Ama anlayamadığım, yol uzak diyip o kadar çok geri cevap aldım ki inanamıyorum. Antalya da max 1 saattir dolmuş veya otobüs ile. Fakat herhalde bu 1 saat çok zor geliyor.

 



nilinmasali

Biz 25 aylık basladık krese 5 yarım gün gönderiyorum günün geri kalanıda anneanne bakıyor,moralinizi bozmak istemem ama 18 ay kreş için küçük mü derseniz evet küçük,gönderdiğiniz kreş basarı odaklı olmasada çocuk etrafındaki diğer çocukların yapabildiği şeyleri yapamadıgında basarısızlık hissine kapılıyor ,ha kreste yasıtları varsa durum farklı olabilir(bizde sınıfın en küçüğüyüz ve diğerleriyle en az 6 ay fark var),yada sizinki su an ay itibarıyla geride kaldıgını fark etmeyebilir ,ama mesela gectiğimiz ay kızım birden kresteki tüm faaliyetlerden soyutladı kendini tüm el işlerini ben istemiyorum sen yap diye öğretmenine yaptırmış,öğretmende görüştüğüm pedagogda sebebin diğer çocuklardan küçük olması olduğu konusunda hem fikir mesela diğerleri boyamayı bitirirken benimki daha yarısında oluyor,haliyle sıkılıyor yada kendini yetersiz hissediyor:(,genel anlamda cok cok memnunum bi çok olumlu tarafını görmezden gelemem ve çok şükür hastalık konusundada cok sıkıntı yasamadık,filmi başa sarsam yine gönderirim ama acaba acele mi ettim diye bi his zaman zaman beni yoklamıyor dersem oda yalan olur...Anneanneye destek amaclı oyun ablası tarzında alternatifleride arastırsanız belki anneanne gözetiminde bir üniversite öğrencisi bulabilirsiniz mesela...


Bakıcı bulamadıgınızı varsayarsak yaza giriyoruz,kreşlerde sınıf mevcutlarının azaldıgı bir dönem ,hastalıklar konusundada aynı şey söz konusu,mecburiyet söz konusuysa krese baslatmak için ideal bir zaman aralıgındasınız,enseyi karartmamak lazım,bol şans:)


yesil_erik

güzel bi bebek kreşi bulursanız bakıcıdan çok daha güvenli ve mantıklı.benim kızımda kreşe gidiyor ve şükür içim çok rahat .asla bakıcıda bu kadar mutlu olamazdık



cerenkrm

nilsafak, çok güzel bir konuya dikkat çekmişsiniz. Ben hiç bu şekilde düşünmemiştim. Kreş bakarsak mutlaka yaş gruplarını öğreneceğim.

3 yaşından sonra kreş düşünüyorduk fakat okuduğum ve araştırdıklarım ve bir kaç arkadaşımızın da 18 aylıkken kreşe vermiş ve çok memnun olmasından ötürü şu anda kreş daha mantıklı geliyor. Önümde 2 hafta var. Uzun uzun düşünmek için.

değerli yorumlarınız için çok teşekkürler, hepsini aklımın bir köşesinde tutuyorum.


laykare

cerenkrm ne yaptınız acaba?Kreşe başlattınızmı?



Cevaplamak için Üye ol