Sorun eşim?

osssem soruyor: 10

bebeğimiz olduktan sonra eşiimin bana karşı yaklaşımı ve davranışları değişti.bebeğime ben bakıyorum çalışıyordum ücretsiz izine ayrıldım.sanki ben bakarlen bana guvenmıyormus gıbı bır halı var mesela oyın halısında oynarken yuzustu donuyor bebeğimiz kendını halıya dogru itmıs ise gordugunde nıye oyle duruyor diye bana hesap soruyor.bır anne olarak bu tarz suallere maruz kalmak sinirlerimi bozuyor.bir yandan da evde olmaya alışık olmadıığım için abartıyormuyum diye düşünüyorum.bu arada doğumdan sonra eşimin bana anlayışı ve şevkatide azaldı.hiç yok diyemem ama eskisi gibide değil.alışma sürecimiz gecer diye dusundum ama 5 ay oldu gecmedı

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ozgurcan

bakımı paylaş bence.. yani hesap soracagına hesap verecegi bir hale gelirse,  seni daha iyi anlar.. sorumlulugu oda alsın..  onlarda bilmiyorlar ve saskınlar..  zaten cocuk bakımı yeterince yorucu ve stresli birde bu hesap soran tavırlar sıkıcı olur. surekli evde olmak da zor anlıyorum seni yani.. ama sihirli kelimeyi soyluyorum "gececek"..


asl22

ben de geçeceğini düşünüyorum:)sen şimdi izindesin çocuğu senin bakman gerektiğini ,herşeyi ile senin ilgilenmen gerektiğini düşünüyorsun..baba oyuna dahil değil izleyici konumunda.öncelikle onuda dahil et aranıza, uzak kalmasın sorumluluk ver..mesela vitaminini babası versin o iş onun görevi olsun,onları yalnız bırak eşin gelince sen çarşı pazara çık..gibi..doğumdan sonra annenin depresyonu kısa sürerken babanın ki 1 yılı bulabiliyormuş:))kocanında kafası karışıktır çok takılma bence


anneoldum

Canım düzeliyor merak etme.Hesap sormasına izin verme.Mesela neden böyle yatıyor ,neden düzeltmiyorsun ,neden bunu yapmıyorsun, neden yalnız bıraktın ,gibi sorulara hesap vermek yerine sen yap ,sende düzelt ,yanında sen dur ,sen bak gibi yanıtlar ver ki oda sorumlulugu paylassın.Yani düsünüyo gibi yapmasın düsünsün.Bide senin o cocugun annesi olduguna ve bişey olsa ondan cok içinin yanacagını anlat.

 Sana karsı ilgisine gelince zamanla düzeliyor ama sen tetikle.Konus anlat ona karsı muhtac oldugunu ve eskisi gibi hayatınıza dönmeniz gerektiğinden bahset.Hersey yoluna girer sabret ve mutlu ol.


mert_mert

bir an önce onu dahil et..ben eşime bana seslendiğinde veridğim cvp senin işinmi var canım zahmet olucak diyorum..o msjı anlıyor..mesela oğlum çişi gelmiş bana sesleniyor terliklerini giydirmeyi unutma diyorum ..kısa ve öz..ben hatta bazı işleride ona devrettim .bende çoçuk için süresiz izindeyim ama evde olmam herşeyi benim yapıcağım anlamına gelmiyor çoçuğu yuvaya götürüp getirmek ona ait pazara gitmekde ..paylaşım yaparsan sende oda rahat edersiniz.ayrıca küsme yapmayın biz eşimle çok şiddetli kavga etsekde ben haklıda olsam bir yastık atarım veya gider sarılır öperim konu dağılır ..gerginliğe gerek yok olur böle şeyler..


asyasena

hanımlara katılıyorum bizim kızımızda beş aylık eşim altını değiştirmek dışında herşeyi yapabiliyor ama ilk günler böyle değildi dokunamıyordu korkuyordu bir ikikez onu niye öyle yaptın bunu böyle yapma dediği an buyur sen yap deyip bıraktım iyikide bırakmışım, bugün eşim işte evde kızımla yalnızız ve inanın tek başına beceremiyorum ve kızımda babasına fena halde aşık.... bu arada bebek ailede dengeleri değiştiriyor eşinize zaman verin kendinizede o sizin eksik parçanız onunla tamamlandınız.tulay_defne

Buyursun o yapsın o zaman 4 ayıkken döndüm işe cumartesileri de çalışıyorum hafta içi annem bakıyor ama c.tesi hiç götürmedim anneme babası baktı. Ben olmadan da gayet iyi idare edebiliyor. Bu nedenle beni çocuk bakımından dolayı hiç eleştirmişliği yoktur.


nuriye_

:) yorumları okudum arkadaslar dogru söylüyorlar bakımı paylasmalısın oglum babasıyla oyunda oynuyor uyuyorda alt da degişiyor yani cok da zevk alıyor ikiside.


chroma

Yaşadıklarınızı aynen ben de yaşadım. Benim eşim de sürekli sorgular, bir şey demese bile ters ters bakar, yanlış bir şey yapıyormuşum gibi hissettirirdi. Önce ufak ufak laf çarptım, değişen bir şey olmadı. Sonunda bir gün patladım ve karşıma alıp konuştum. "Endişeleniyorsun anlıyorum ama sen babaysan ben de anneyim, paralı bakıcı değilim beni uyarıp durmana gerek yok, beğenmiyorsan sen yap, oturduğun yerden bana akıl verme vs" minvalinde bir konuşma yaptık. Çocuk yetiştirmeyle ilgili biraz farklı pencerelerden bakıyoruz eşimle. Kızına çok düşkün ve ona kalsa kızı pamuklara sarmalayıp her yeri süngerlerle kaplayacak, evden çıkarı çıkartmayacak. Ben de tam tersi biraz rahatım, düşsün kalksın, pislensin, hasta olsun güçlensin, zorlansa da kendi başına yapsın isterim. O nedenle halen arada gerilsek de eskisi kadar sık olmuyor bu gerilmeler. Ama açıkcası ilgisiz, sorumsuz bir baba olmasındansa böyle olmasını tercih ederim.osssem

diğer arkadaşlarada tesekkur ediyorum ama chroma durumumuz aynı.sureklı ona gorev verme gıbı bır luksumde yok cok yogun calısıor gec saatlede eve gelıyor.bızımle vakıt gecırmek ıcın erken glsede telefonu susmuyor.sanırım bende chroma gıbı patlıcam bırgun.hakkımızda hayırlıssı..


CokBilmis

"Niye öyle duruyor?" diye sorduğunda "Bilmem, ben de senin yanında duruyorum, aynı anda gördük öyle durduğunu. Sence nedne öyle duruyor? İstersen sen çevir." filan demen gerekiyor. Kendi ayıbını anlasın.

Eşim bazen fazla abartınca durumu "Üvey anne olmak zor işte hayatım, n'apalım" diyorum da bir kendine geliyor. İyice sinirlenmişsem "Beni ikiye kestiler de çıkardılar o kızı içimden, benden daha mı çok düşüneceksin sen onu?" diy fırçayı da çekerim.

Ama muhtemelen kızıma eşim bakıyor olsa, ben de aynı manasız soruları sorardım. Eh, o da aynı fırçayı bana çekerdi o zaman :) Bebeğe kim bakıyorsa, diğeri tecrübesiz olduğundan, anlamsız sorular sorabiliyor. Normaldir.

Ama başlığa dönersek "sorun eşim?". Evet, sorun daima erkektir, kesin :)Cevaplamak için Üye ol