5 buçuk aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi edinmek istiyorum

sibeleymen soruyor: 10

mrb. benim oğlum 5 buçuk aylık, şimdi emziriyorum sütüm de yeteri kadar var. bir kaçkez elma suyu ve elma püresi verdim çok iştahla yedi bir kezde mama verdim onuda severek yedi acaba sürekli versem mi diyorum yada çorba falan yapsa mı diye düşünüyorum. neyi ne zaman vermeliyim bilemiyorum. eğerki tecrübeli anneler yada benim durumumda olupta beslenme düzenini oluşturuş annelerden bilgi bekliyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


nilinmasali

Sütünüz yeterliyse mama vermenize hiç gerek yok,yerinizde olsam sebze meyve tattırmak için bile acele etmezdim,şuan verdiklerinizi iştahla yiyor olması sizinde hoşunuza gideceği için bi gün bakmışsınız ki bebeğiniz karnıın ek gıdayla doyuruyor,ara sırada emiyor hale gelmiş:(


sibeleymen

evet aslında ondan korkuyorum zaten beni pek severek emmiyor,çoğu zaman göğüs ucuyla emziriyorum. ama 6 ıncı ayımızın bitmesine çok az kaldı bunun için hazırlık yapmak istiyorum.birde gece çok uyanıyor acaba sütüm yeteri kadar var fakat doyurucu mu değil diyorum?


melisa_1985

merhaba arkadaşlar. benim oğlumda 5.ayını bugün bitirdi.2 aydır emmiyor, mama verince kusuyor. bütün mamaları denedik. kaşıkla ek bişeyler vermek istedim kesinlikle ağzını açmıyor. 1 ay önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.ama hala çoook iştahsız.bugün kontrolü vardı 1 ayda kilo almadığı gibi 70 gramda kaybetmiş. sütüm de yeterli değil. ne yapacağımı bilemiyorum. yardımlarınızı bekliyorum.


sibeleymen

narkissos, bende azar azar sebze çorbası vermelimiyim sizce?


melisa_1985

narkissos merhaba. elma/armut püresini sabahları ne kadar veriyorsunuz bir öğünde yaniSanemm

Emzirmek kolay ek gıda meselesi daha zahmetlidir. İlk altı ay sonuna kadar yalnızca anne sütü hem bebeğiniz için hem de sizin için bir rahatlık. Altı ayın sonunda ömrünüz boyunca sürecek uzun bir maratona gireceksiniz zaten, bu zamana kadar ''sadece emzirmenin'' keyfini çıkartın.


sibeleymen

haklısınız emzirmek her açıdan çok mantıklı. ben sütümden yeteri kadar vitamin alamazsa diye endişelendiğim için ek gıda versemmi diye düşünmüştüm.  

teşekkür ederim


sibeleymen

yardımınız için teşekkürler hakikaten her yorum içimi rahatlattı :)fistikcik

Sütünüzde bebeğe gerekli bütün vitaminler var. Ayrıca "sütüm var ama doyurucu değil" gibi bir şey yoktur. Gece uyanması bu ada çok normaldir. Ek gıdaya geçince zaten ilk 2-3 ay çok az miktarlarda (bir kaç çay kaşığı sadece) yiyebilecek. Daha fazlasını beklemeyin. Siz emzirmeye devam edin.


acemiannecik

Sibeleymen,ben de seninle aynı durumdayım.seni çoook iyi anlıyorum.ama inan acele etmemize gerek yok.bu ayki kontrolümüzde doktorumuza gece sık uyandığımızı söylediğimde,seni özlüyordur annesi dedi ;) çünkü boyu,kilosu ayına göre çok iyi yani sütüm yarıyormuş.hatta dişimiz bile çıktı :)) yine de gece uyutmadan kaşık maması verebilirsin dedi doktor.daha uzun uyur dedi.mama versem de çok az yediği için ben yine gece sık sık uyanıp emziriyorum.böylesi daha iyi aslında.hazır süt varken bol bol emsinler.ben arasıra meyve tattırıyorum,daha çok elma ve havuç.6.ay dolunca önce meyve sularıyla başlamamı,sonra ev yoğurdu,arkasından sebze çorbası vermemi önerdi doktor.işte o zaman kolay gelsin bize :))Cevaplamak için Üye ol