Gece Beslenmesini Kesmenin Yöntemi Nedir?

barok soruyor: 10

Bu konuya ilişkin pek çok başlık var hepsini okuduğumu belirterek soruma geçiyorum:)


Ege 3 gün sonra 11 aylık olucak biz hala geceleri pek çok kez, bazen 5-6 kez uyanıyoruz  ve mutlaka emmek istiyor, biliyorumki bu dönemde artık kesintisiz uyuması gerekiyor , acıkıyor mu acaba diyerek gece  devam sütü  veriyorum ama 140  cc içip 1 saat sonra kalkabiliyor. En iyi ihtimalle 2-3 kez mutlaka kalkıyor , emmesin diye su veriyorum, yada sırtını sıvazlayıp sakinleştirip tekrar uyutmaya çalışıyorum,  bu sefer de meme meme diye bir başlıyor ağlamaya, mecbur emziriyorum , doktorumuz da artık emmemelli ama bir yaşı bekleyelim dedi , iyi de diyorum nasıl yapacağım , sorularda diyor ki herkes gece beslenmesini kesmek lazım, keselim de nasıl kesicez kesemiyoruz ,  önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum ....

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Damla

Ben diyorum ki o uyanmalar belki de beslenme uyanması değildir. Okumadıysanız bir de buna bakın: https://www.nurturia.com.tr/groups/thread/c0142349-af7a-4474-a9c7-9e0200a6278d/1/10-ay-uyanmalari
asna

tok oldugundan emin olun, aksam ögününü kuvvetli verin. gece 11 gibi destek biseyler daha verin, süt felan, ya da son bir emzirin. artik bundan sonraki uyanmalar aclitkan degil, elde var bir.

ille uyanacak, aliskanlik. büyügüme atagi vs. neyse. önce kendinize hedef koyun, diyelim ki 11den 3'e kadar emzirmeyecegim. 4 saat eder. sonra günden güne bunu arttiririn, 5 saat, 6 saat, 8 saat olana kadar.

uyaninca ne yapacaksiniz? mümkünse baba gitsin. ilk gece kudurucak. belki saatlerce uyumayacak. belki yarim saatte dalacak. her uyandiginda ya pispisla ya da baska bir sekilde sakinlestirilecek ama emzirmeyeceksiniz. evet o aglarken kötü olacaksiniz ama uzun vadede bu onun icin deyip yanina gitmemek icin kendinizi tutacaksiniz :)

eger babanin gitmesi söz konusu degilse bu isi siz yapacaksiniz. bu arada nasil uykuya daliyor? eger zaten kendi kendine uyuyorsa benim tavsiyem hic yanina gitmemek seklinde olur, ama emerek ya da sizin yardiminzla uyuyorsa sakinlestirmek size kaliyor.

eger istikrarli bir sekilde ilk 3 geceyi atlatirsaniz gerisi gelecektir.

iki büyügün gece beslenmelereini 8 ay civari kestim. büyük uyanmaya devam etti - zira kendi kendine dalmiyordu, kücükte ayni hatayi yapmadim (:-) ) gece beslenmesinin bitimi ile uyanmalar da bitti.

kolay gelsin


Loxodonta

bence gece uyanmalarının açlık ya da toklukla pek ilgisi yok, yani çocuk gündüz iyi beslendiği sürece. Bazen kızım akşam hiçbirşey yemeden yatıyor ya da sadece 2-3 kaşık çorba içiyor. Ama sonra koşturmalarıyla o yediklerini de yakıyordur. Bu durumda bile uyanmadan uyuyabiliyor. İlk yattıktan 2 saat sonra falan birkaç kez uyanıyor ve su içiyor, sonra uykuya devam ediyor.

Ben de geceleri çok sık emziriyordum ve emdikçe uyanmaya devam etti. 2 emip tekrar uyuyordu. Ama sonra aralarda su vermeye başladım ve uyku düzene girdi biraz. Bence uyandığı zaman su vermeyi deneyebilirsin.

Bir ara cidden korkunç geceler geçirdik. Gece uyanığında babası yanına gittiğinde daha da sinirlenip kıyameti koparıyordu. Tabii haliyle her seferinde ben gittim yanına. Aslında her seferinde gitmemek gerek biliyorum ama bir yandan da apartmanda oturunca mecburen komşuları düşünüyorsun. Bir süre işe zombi gibi geldim, yaklaşık 1-2 ay kadar. Ama sonra bir anda uykusu düzeldi, sanırım azı dişlerindenmiş.

Her bebekte aynı olmaz ama bence akşam ilk uyandığında su vermeyi dene ama kucağına almadan, yanında bekle suyunu içince suluğunu al. Ben böyle yaptım. Ama bazen sanırım rüya gördüğünden çok kötü şekilde ağlıyor, o zaman kucağıma alıyorum ama hemen uyyor ve yatağına koyuyorum.


barok

teşekkür ederim önerilerinizi deneyeceğim bakalım ne olacak? 


 damla , bizimki hep böyleydi aslında bu aylara özgü değil yani bu sorunumuz , ama nedir bulamadık:)


Damla

Olsun, daha önce uyanmıyor olsa da bu aylarda gene böyle olacaktı diye avunabilirsin :) Gerçi ben uykusuzken hiçbir düşünceyle avunamıyorum :)


Akşamları nasıl uykuya dalıyor? Eğer emerek uyutuyorsanız, yani henüz kendi kendine dalmayı bilmiyorsa, gece de emmeden geri uykuya dalması güç olabilir. Durum böyleyse işe akşam uykuları ile başlayabilirsiniz.

Bir de gece yatırmadan önce daha az beslemeyi de deneyebilirsiniz. Bir de ilk uyanmasında su yerine rezene gibi rahatlatıcı bir şeyler vermeyi deneyebilirsiniz.barok

ben emzirerek uyutuyorum ama benim dışımda herkes sallamadan uyku kuzusuyla sırtına pış pış yaparak 5 dk uyutuyo ama ben bunu 45 dk uğraştım bir kez uyutamadım. Evde ben varsam yalnız işler değişiyor meme meme diye uyumak istemiyor , gece de şu an ki tespitlerime göre açlık değil sorun, bir şekilde uyanıyor  , senin de dediğin gibi damla kendi kendine uyumayı bilmediği için ve de memeyi uyuma aracı olarak kullandığından saat başı kalkıp meme meme diye ağlıyor , kendi kendine uyutma çalışmalarını ben sürekli yanında olmadığım için yapabilir miyiz bilmiyorm, örneğin sadece gece uykusu için uygulasak olur mu , gerçi bildiğim tek yöntem yatır kaldır. Kitabı okudum ama yapabilir miyiz emin değilim , ferber var sanırım bir de ama o da  çekindiğim bir yöntem , zaten kulaktan dolma biliyorum , rezene , su hiçbir şey almıyor , uyandığında ağlamaya başlıyor , tek derdimiz meme meme  meme :)  oğlumun ilk bilinçli söylediği kelime bu :) 


kem

ben gece uyandığında süt yerine su vermiştim önce uyanmalar azaldı bir hafta içinde de tamamen bitti. bir deneyin isterseniz.


barok

teşekkür ederim ,ben de onu deniyorum ama ege istemiyor suyu  tek başına ne yazıkki  meme emdiyse üstüne içiyor sadece , su vermeyi her denediğimde ağlamaya ve meme meme diye bağırmaya başlıyor :) dediğiniz gibi bir alsa belki bizimde azalabilir  denemelere devam...barok

gece beslenmesini hala kesemedim ne  yazık ki ve hala kendi kendine uyuyamıyor, durumum o kadar trajikomik ki nasıl yapıcam diye yine soruları tararken 11 ay önceki kendi sorumla karşılaştım :((


incitanesi

benim kızım da 14 aylık ve aynı problemi biz de yaşıyoruz. uykuya dalma aracı olarak memeyi kullanıyor. su içirme,rezene,müzik,ninni,ayakta sallama hiçbir sonuç alamadık.aynı şekilde sadece meme... yatır kaldır yöntemini denemeye tam olarak cesaret edemedim.ağlayınca dayanamıyorum. ve kızım da doğduğundan beri bu şekilde uykuya sadece böyle dalıyor.alıştırmaya bağlı belki ama bu çocuktan çocuğa da değişiyor.kızım bu konuda oldukça inatçı.gece yarısı kendisini parçalayarak ağlatmakla bu sorun çözülecekse bu ne kadar doğru bir yöntem olur ve çocukta ne hasar bırakır emin değilim:(
bir arkadaşım da bu şekildeydi ama tüm dişleri çıkıp memeden kestikten sonra iki haftalık zor bir dönemden sonra kesintisiz gece uykularına kavuştular.darısı bizim başımıza...Cevaplamak için Üye ol