Tuvalet eğitimi

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


deryaazra

Bende bunu çok araştırdım ve 13 ayın henüz çok çok erken olduğunu düşünüyorum. Hatta en çok okuduğum kitapta tuvalet eğitimi vermek için 18 ay en ideali yazıyordu. Çünki kemik gelişimi bunun için anca tamamlanıyormuş. Daha erken durumlarda bebek sağlığı riske atılır yazıyordu. Ve benim çevremdede genelde böyle oldu.


BlogcuAnne

Bu konuda değişik yaklaşımlar var. İçeriğini çok bilmemekle birlikte "bezsiz bebek" denilen bir yaklaşımın erken yaşta uygulandığını duydum.

Biz tuvalet eğitimimize çok daha sonra, Deniz 2 buçuk yaşını geçtiğinde başladık. İlk girişimimiz başarısızlıkla sonuçlandı. Birkaç ay sonraki ikinci girişimimiz ise 1-2 haftalık bir sürecin sonunda çiş-kaka, gündüz-gece hallolmuş bir şekilde tatlıya bağlandı.

İlk etapta Fisher Price'ın şarkı söyleyen, üst kısmı çıkı tuvalet adaptörü olarak da kullanılabilen lazımlığını kullanıyorduk. Ancak ona çok ilgi göstermedi. İkinci girişimimizde direk tuvaleti kullandık. Adaptöre bile gerek kalmadı (Ancak Deniz de poposu da daha büyüktü, içine düşme riski daha azdı! 13 aylık bebeği adaptörsüz oturtmak doğru olmaz sanırım :) )

En büyük keşfim altını açınca bu işin ne kadar hallolduğu oldu. Yaz olduğu için çok rahat etmiştik. Sanırım "bezsiz bebek" yaklaşımı da bu yönde...

Bizim tuvalet eğitimi tecrübelerimize burada yer vermiştim: http://blogcuanne.com/tag/tuvalet-egitimi/


ozguranne

Yavrusu, 

Daha dün akşam Atalay Yörükoğlu'nun kitabını okudum. Başlamak için 12-15. aylar ideal diyor. Tracy Hogga sorarsan, bebekteki işaretleri okuyup hafiften başlamak lazım. 

Neticede zorlamadan, cezalandırmadan bir yerinden başlamak gerek diye düşünüyorum. Bebek illa ki bir şey öğreniyor biz öğretmek istemesek de. Eğer klozete oturtmazsak beze kaka yapmayı öğreniyor. Bezsiz bebekçilere sorarsan bugünlerdeki uzun bezli dönem bez firmalarının icadı. 

Annemlerin zamanında tam bu dönemde başlanır bitirilirmiş. Kardeşim de ben de bu dönemde başlamışız. Ben başlama taraftarıyım. 

İki yazı:

Bence denemeli. 

Ela kakası gelince çadıra gidip yapıyor zaten. O kendince bulmuş da ben yardım etmiyim mi, di mi ama:)


esraozlem

Ben de bir süredir bu konuda epey araştırıyorum. Tuvalet eğitimine başlarken bebek/çocuk'un psikolojik olarak hazır olmasının yanısıra fiziksel olarak hazır olması da önemli etkenlerden biri olarak görülüyor. Bir çok uzman bağırsak ve mesane kontrolünün 2 yaş ve sonrasında kazanıldığını söylüyor ve tuvalet eğitiminin en erken oral dönemin bitip anal dönemin başladığı 2 yaş civarında verilmesi gerektiğini öneriyor.
18.ay kontrolünde Ada'nın doktoruna bu konuyu sorunca net bir ifadeyle 2 yaşdan önce önermiyorum şeklinde cevap verdi. Sebeplerini ise kabaca yukarıda özetlediğim şekilde açıkladı. Tuvalet eğitiminin doğru zamanlamayla yapılmadığında genelde geri teptiğini ve ilkokul yaşlarına kadar altını ıslatan çocuklara rastladığından da bahsetti. Ada'nın artık çişini ve kakasının bilincinde olduğunu söylediğimizde tüm işaretleri doğru okumamız gerektiğini ve acele etmememizi önerdi. Açıkcası Ada henüz çiş ya da kaka yaptığını söyleyip bazen bundan rahatsızlık da duysa kimi zaman hiç umursamayabiliyor. Hala uzun sürelerle çişini tutamıyor. Çiş ya da kakasının geldiğini mesane ya da bağırsaklarındaki baskıyı hissedip belli etmesi ise henüz çok nadir.

Özet olarak baharla birlikte lazımlık ile tanıştırıp, kıyafetleriyle oturtmaya ve ne işe yaradığından ve nasıl kullanıldığından bahsetmeye ancak tam olarak eğitime 2 yaş kontrolümüzde bu konuyu etraflıca görüşüp nasıl ilerleyeceğimize karar verdikten sonra başlamaya karar verdik.

Yankı Yazgan'ın konuyla ilgili bir yazısını da aşağıda okuyabilirsiniz.
http://www.guzelgunler.com/admin/anmviewer.asp?a=93

Bşaka bir yazı : http://www.7cokgec.org/tuvalet_egitimi.php


ozguranne

Bana sanki bir kavram karmaşası var gibi geliyor.  "Bezsiz bebek" yaklaşımının öğütlediği şey klasik anlamdaki tuvalet eğitimi değil. Bebekten çişini ya da kakasını tutması beklenmiyor. Bebeğin işaretlerini gördüğümüz zaman beze yapmasını beklemeden tuvalete gidiyoruz. Burada çocuk da çok önemli tabi. Ela'nın kaka sinyalleri belli oluyor. Çiş için de altını değiştirirken oturtuyorum. Çok hoşuna gidiyor, yaparsa ne güzel, yapmazsa da güzel. Kıkır kıkır gülüyor. 

Bir de böyle link var, daha açıklayıcı olması açısından.

sevgiler...
 
erimonat

bugün sabah programında dr sabiha hanım tuvalet eğitiminden bahsetti.kesinlikle çocuğun yanında bu konudan bahsetmeyin çiş kak varmı demeyin  anksiyete yaratırsınız 10 aylıkken lazımlığını tuvalete koyun siz tuvalatinizi yaparken sizi görsün 18 aydan öncede hazır olmadığından bahsetti.bezini değiştirirken kaka yaptığında bunun güzel birşey olduğunu dile getirin bezide attığınızı hissettirmeyin saklıyomuş gibi yapın dedi


ozguranne

Biz başlayalı beri Ela oturağa çiş yapmaya başladı. Sanırım hoşuna gidiyor çünkü gülüyor. Tuvalete beraber giriyoruz. Yalnız bugüne kadar bezi aldıktan sonra götürüp beraber atıyorduk, böyle bir beklentisi oluyor Ela'nın da. Belki büyüdükçe atmak istemiyorlardır diye düşündüm şimdi...


hande

Biz banyoya bizim tuvaletin yanına bir lazımkık koyduk. görüntüsü bire bir klozet şeklinde. ve bir yaşından beridir Can bizimle tuvalete girer, ona oturur, oynar, bazen çişim var der ve içine yapar vs. Can'ın sinyalleri çok net, ayrıca kaslarıda bence hazır. seyrekte olsa sabahları kuru kalkmaya başladı. Ama psikolojik açıdan hazır olduğunu düşünmüyorum. Çünkü;

1. her nekadar çişim var dediğinde tuvalete yapsada, verdiği sinyali anlayıp biz oturtursak, varsada kesinlikle yapmıyor. sabah kuru kalktığında bile çok sıkışık olmasına karşın biz yap diyorsak yapmıyor.
2. şimdiye kadar kakasını sadece birkere tuvalete yaptı. onuda kendisi istemiş olmasına karşın sadece yarısını yapıp sonra bez bağlamamı ve gerisini beze yapacağını söyledi. Bezsiz bebeği zamanında bir ara denedim tam kakasını yapacağı sırada tuvalete götürüyordum ama asla yapmıyordu.
3. etrafımdaki erkek çocuklarında genelde 2,5 yaşından önce öğrenen çocuklarda çeşitli sıkıntılar yaşanırken 3 yaşına doğru öğrenenler çok kolay bu döneme geçiyorlar.
diye düşünüyorum.

memeden ayırmakta çok gözümde büyüyordu ama çocuk hazır olduğu anda herşey çok kolay oluyormuş. Can hazır olduğunda bana "bu bezi artık istemiyorum anne" diyeceğini düşünüyorum. belkide çok hayalperestim onuda bilmiyorum:))erimonat

hande sana katılıyorum :))


erimonat

hande sana katılıyorum bu konudaCevaplamak için Üye ol