Bir garip durum, süt farkı...

cnst soruyor: 5

Merhaba,
Yaklaşık 10 gündür işe başladım ve süt sağıyorum. İki gündür bariz olarak farkettim iki göğsümde süt miktarları çok farklı (örnek biri 100 cc iken diğeri 40 cc). OLabilir tabi kanallar tıkalıdır felan, ama garip olan çok süt olan göğsümden gelen süt şeffaf mavimsi iken diğerinden gelen süt yoğun ve sarımsı. Siz de buna benzer bir durum yaşadınız mı nedendir aceba??? 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Çok normal, büyük ihtimalle iki göğsünüz arasında büyüklük farkı da vardır. Bir göğsün diğerinden daha "verimli" olmasına sık rastlanır. Büyük ihtimalle bebeği daha sık emzirdiğiniz göğüs daha çok süt üretmektedir. Daha çok süt veren göğüste hızlı süt akışı da daha fazladır. Gördüğünüz şeffafa yakın renkteki "ön süt" diye adlandırılan süttür, şeker ve su ağırlıklıdır. Diğeri, krema rengindeki ise yağ ağırlıklı son süttür. Her ikisi de normaldir, endişelenmeyin.


cnst

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Umarım tek meme emzirmek zorunda kalmam. Bir de tek meme büyük olayı devam etmez diye düşünüyordum, eyvah :(


neretva

Çok normal. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Herkeste olur bu durum. Hatta benim sağ göğsümde süt azdır ama akışı hızlıdır. Solda ise akış yavaştır ama daha çok süt olur. Yağlılık oranını da bebeğiniz ayarlıyor olabilir. Bebekler içgüdüsel olarak ihtiyaçlarını bilirler ve diyelim yağlı süte ihtiyacı varsa diğer memede mızıldanır ve siz de yağlı süt veren memeye geçirirsiniz. Neden mızıldandığını bilmeden onun isteğine yanıt verirsiniz yani. Sağmasanız emzirmenizin sonuna kadar hiç anlamayacağınız birşeydir bu.


daco

Hamileliğimden 1 sene önce sağ mememden ameliyat olduğumdan ve sonucunda meme başımda doku deformasyonu olduğundan, sağ memede süt üretimi olmasına rağmen, kızımın haklı olarak meme başımı  istediği gibi kavrayamamasından dolayı 1 yıl boyunca kızımı ağırlıklı olarak sol memeden emzirdim. 


Süt üretimini durdurmamak adına sağ mememi sağdım, emzirmeye hep sağ meme ile başladım, hiç yılmadan her defasında 2-3 dk bile dursa mutlaka sağ memeyle emzirdim, tüm emzirme pozisyonlarını denedim. 5.-6. aylarda sağ memeyi hiç emmek istemedi bu seferde sorunun tam olarak ne olduğunu anlayıp, kolay kavrayabilsin diye hiçbir literatürde bulunmayan bir pozisyonla emzirmeye devam ettim :))

Tüm bu süreçte tabiiki sağ memem, diğerine göre belirgin bir farkla daha küçüktü. Ama emzirme süreci bittikten sonraki 6 ay içerisinde büyük olan meme küçülmeye başladı ve yaklaşık 1 sene sonunda, kilo da verince (hamileliğimde 25 kilo almıştım ve zaten memelerim ortalamanın üstündedir ve memelerimiz simetrik değildir)  ikiside eskisinden biraz büyük olmakla beraber eski orantılarındalar. 

Başlarda ben de üzüldüm çok orantısız, çok kötü duracak vs diye. Sonuç hiçte öyle korktuğum gibi olmadı, ayrıca olsa ne olur diye düşündüm sonradan. Çok rahatsız olursam estetik operasyon seçeneğini de var yani...  


MelekAnne

.Cevaplamak için Üye ol