bebek banyosu

zeyneppeker soruyor: 7

merhaba,

yeni doğmuş bebeğe banyo nasıl yaptırılır?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Loxodonta

biz eşimle yaptırıyorduk. Kızım kışın doğduğu için önce odayı ısıtıcıyla ısıtıp, banyo küvetini ve  1 kova suyu odaya getiriyorduk. Eşim kızımı tutuyordu. Önce yüzüstü. Ben vücuduna hafifçe su döküp şampuan ve küçük bir bezle sabunlayıp duruluyordum. Sonra sırtüstü çevirip aynı şeyi yapıyorduk. En son tekrar yüzüstü çevirip kafasına su döküyordum. Bu sırada eşim parmaklarıyla kulaklarını hafifçe öne kıvırıyordu, su kaçmasın diye. Sonra hemen havlusuna sarıyorduk. Bence önemli olan tedirgin olmamak ve rahat olmak. Bir de banyoyu çok uzatmamak. Umarım suyu sever. Benim kızım suyu ilk banyodan itibaren çok sevdi, ama ilk başlarda giyinmekten nefret ederdi ve morarana kadar ağlardı. Ama bu dönem geçti neyse ki. Bir de banyo sırasında üşütmemesi önemli.

Bazı arkadaşlarım tek başlarına bebek banyo küvetinde file kullanarak tek başlarına yıkadılar ve çok rahat ettiklerini söylediler. Biz eşimle beraber yıkamayı sevdiğimiz için beraber yıkadık.
Bir de ilk banyosunda kızım biraz açtı, banyo yaparken kusar diye çekinmiştim. O yüzden ilk banyoda biraz rahatsız oldu. Birçok kişi açken banyo yaptırılması gerektiğini söylüyor. Bence bebeği önce biraz emzirmek sonra biraz bekleyip banyo yaptırmak lazım. Bebeğin rahatı açısından.
 


Zelal_

Zeyneppeker, öncelikle sağlıklı doğumlar diliyorum... Doktorumun bana söylediği ve uygulamamız şu şekildeydi ilk banyolarında sabun/şampuan vs kullanmadık, sadece suyla yıkandı, daha sonrasında da sabun/şampuanı haftada 2 defadan fazla kullanmadık, ama bunlar kullanılmadan her gün, gün aşırı duş aldırdık. Her ne kadar yenidoğan ürünleri kullansak da ilk zamanlarda ciltleri çok hassas oluyormuş sanırım, cildin dengesini bozmamak adına bu şekilde yapmıştık. Banyo sırasında suyun 32-37 derece, odanın 22-27 derece olmasını tavsiye etmişti... Biz su sıcaklığını 35-37, odayı da 27 hatta biraz daha fazla yapmıştık :) Giyinmesini, kurulanmasını vs banyo yaptığı yerde yaptık. Bir de şampuan olarak mustela kullandık, memnun kaldık.Banyosunu bebek küvetinde yaptırdık, ilk zamanlar banyo filesi kullanmadık, sonrasında fileyle baya rahat ettik...

Tam olarak sormak istediğin bunlar mıydı bilmiyorum ama ilk anda aklıma gelenler bunlardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.


babu

zeyneppeker banyo olayı onceden cok korkunc ve yapilmasi imkansiz gibi gorunuyor (en azindan bana oyle geliyordu) ama korkma 1-2 kereden sonra cok rahat yapiliyor. usutmedikten sonra bebege zarar verme ihtimalin de yok zaten. usutmemek de cok kolay. kulaklar konusunda farkli yorumlar var ama ben yenidogan bebegin kulak yapisinin farkli oldugunu ve su kacma ihtimali olmadigini okumus rahatlamistim.
banyo suyunun sıcaklıgını dirsekle kontrol edebilirsin ama icin daha rahat olsun diye banyo termometresi alabilirsin. heryerde satiliyor ve pahali da degil. 
arada sirada bebegi rahatlatmak icin yuzdurme denen seyi de yapabilirsiniz. kuveti doldurup bebegi sirtustu olacak sekilde ellerinizin ustunde tutup (komik bir benzetme olacak ama egimli bir tepsi tasir gibi mesela) suya basi disarida kalacak sekilde sokup bir ileri bir geri yuzdurmek. en son cikarken de yuzustu pozisyona getirip 1 tas vucuduna 1 tas basina su dokersiniz olur biter.  
bebek basta aglarsa da moraliniz bozulmasin, siz keyif alirsaniz o da zamanla almayi ogrenir. 
bu arada internette videolar da vardi. google dan aratip bulabilirsiniz belki. 
 mutlu ve saglikli dogumlar dilerim..
 


adakizinguncesi

bize dogum yaptığımız hastanede göstermişlerdi dogumun ertesi günü hastaneden cıkıs yapmadan nasıl bebeği yıkamamız gerektiği hemşireler tarafından.
arkadaslarda yazmıslar hep aynı şekilde , kafa en son yıkanıyor benim kızım halen sevmiyor kafasının yıkanmasını. sadece ilk zamanlar kulaklarına su kaçmaması için bas ve orta parmağinla kulaklarını tıkayarak kafasından su döküyorduk. ama bebeğim büymeye baslayınca parmaklarım kulaklarını kapatmaya yetmedi :) ben nisanda dogum yaptıgım için çok fazla oda sıcaklığı sorunum olmadı ama ilk zamanlar banyoda giydirdik. her banyo sonrasında bebek yağı kullandım.Her seferinde basına şampuan kullanmadım , 2 banyoda bir .
ilk banyolarda aglıyordu 4. banyodan sonra alıstı banyo yapmaya , hatta su anda sudan cıkmak istemiyor.
Sağlıklı bir şekilde bebeğinize kavusursunuz inşallah.


mugmela

Kulak tikamak gereksiz dedi doktorumuz, sadece yikarken dikkat edip kulaginin icine girecek sekilde su tutmamak lazimmis. Biz 1. aydan sonra kuveti de birakip direk buyuk dus basliginin altinda yikiyoruz bebeklerimizi. Iki kisi tabii...Gunde iki dus yapiyoruz, biri sampuanli biri sampuansiz. Bazen iki gunde bir sampuan. Ilk basta su kaynatiyorduk, ona da gerek yok dedi ikinci doktorumuz ilk birkac haftadan sonra...Banyo sonrasi hafif yagla masaj yapiyoruz.


asligunuc

İlk banyosunu göbeği düşünce annem yaptırmıltı oğluma, ve biz korku dolu gözlerle onu izlemiştik:) Ama mecbur olunca 1-2 denemeden sonra oluyor ve sanki hiç çocuksuz olmamış gibi oluyorsun bi çok konuda. Dr ların önerisiyle saf zeytin yağı kullandık yağlamak ve masaj için, ve sebamet şampuanı hem saç hem vucutta kullandık ve tülbentle yıkadık. Bebek havlusunun içinede tülbent sermek ve önce onla kurulamak lazım çok hassaslar malum. ve ben biraz büyüdükten sonra hep kendi küvetinin içine aldığım yıkama süngerine yatırarak yıkadım. Çok kolay oluyor öneririm.
Unutmadan ilk aldığınız banyo malzemelerini küvet kova tas sünger vs dezenfekte etmek gerekiyor.


zeyneppeker

herkese çok teşekkür ederimCevaplamak için Üye ol