Lüften fikirlerinize ihtiyacım var :(

balerin soruyor: 7

Sevgili anneler daha önceden de belirtmiştim cevap yazan olmadı 35 yaşında 5 yaşında kızı olan bir anneyim.Kendi anneciğimden dolayı bende herediter Mültipl Ektostoz yani kanıtsal kemik hastalığı var el parmak ve bacaklarımın diz çeveresine misket cevi büyüklüğünde dışarıya doğru çıkmış fazla kemikler (misal bacaklar ağaç kemikleride dalları misali) anneciğimde öyle.Genç Kız oluncaya kadar kadar bunların bana hiçbir şekilde zararı yoktu görüntü çirkinliğinden başka.fakat bacağımdaki büyük olan kırılıp yani dal kökünden ayrılınca ameliyat aşaması geçirdim doktor hepsini aldı birdaha çıkmasın diye oralara ilaç sürdü  fakat çok küçük olanlar duruyo yavruları olur demişti şimdi bacaklarımda ameliyattan kalan izler dışında birşey yok fakat 5 yaşındaki kızmda 4 yaşında farkına vardık doktor rahatsızlık verirse alırız vermezse onlarla yaşar demişti oda benim gibi görüntü çirkinliği çekecek ileride ne olacak bilemiyorum düşündükçe daralıyorum anneler şimdi kzıızmın çocuğunda onun çocuğunun çocuğunda bu böyle nesilden nesile sürüp gidecekmi ikinci çocuk diyorlar yaş 35 oldu kızım kardeş kardeş diye ölüyo ben tek çocuk kaldım onuda yanlız bırakmak istemiyorum fakat bu kemikler meselesi ikiarada bir derede bırakıyor beni o çocuktada olacak bende olduğu için yine nesilden nesile sürüp gidecekmi doğurup doğurmamak arasında kafam karışık lütfen bir fikir inşa edin

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ema

Sağlığınızı sadece görüntü anlamında etkiliyorsa bunu o kadar kafanıza takmayın bence ve ikinci çocuğunuzu doğurun tek olmak zor.Benim fikrim bu.Çok geçmiş olsun.


indigoR

Kendinizin ve kizinizin ciddiyetini anlayamamis olabilirim ama... Anladigim kadariyla fazladan kemik tomurcuklari cikiyor, gorsel sebeplerden ameliyatla aliniyorlar veya ameliyat tercih edilmezse o sekilde hayatiniza devam ediyorsunuz. Sirf bu yuzden cocuk yapmamak bana cok anlasilir gelmedi. Dedigim gibi anlayamamis veya empati kuramamis da olabilir


balerin

Sevgili anneler bu hasatlık kanıtsal dediğim gibi anneciğimdede var bendede ve kızımdada doktor sende olduğu için diğer çocuktada olma %90 diyor olmama ihmali%10 anlayacağınız çocuklarımın çocuklarında olma ihtimali%90 canımın sıkıntısı nesilden nesile sürmesiBahsettiğim gibi kemikler örneğin el parmaklarımı ve bacaklarımı ağaç olarak düşünün fazla dışarıya doğru çıkmış bilye ceviz misket büyüklüğünde iskelete baglı çıkıntılar
dallar misali.Görüntü çirkinliği yaratıyor bacak ve el parmaklarının bir kaçında bende kızımda sadece bir el parmağının bir tanesinde bacakları hariç.ben zamnında bacagımda büyük olan bir kırılınca yani nasıl dal ağaçından ayrılır misali o yüzden ameliyat oldum hepsini temizlediler çocuklarımın ameliyat olmasını istemiyorum şimdi anlamıyorlar yarınbirgün bizim bacaklarımız niye böyle diye soracaklar elbet benim gibi etek fazla giyemeyecekler kemikler gözükmesin diye.ben tek çocuktum ailem kardeş yapacakmış bana fakat babamda oluşan rahatsızlıktan dolayı olmamış kemik işini hiç düşünmemişler fakat ben düşünüyorum ileridekiş gelecek nesilide o yüzden soruyorum sizlere .


CokBilmis

Eğer bu hastalık önceden tespit edilebiliyorsa tüp bebek deneyebilirsiniz. Tüp bebeklerde sağlıklıl olanı seçip yerleştiriyorlar, böylece hastalığı taşımayan embriyoyu doğuruyorsunuz. Mesela ilik kanseri olan çocuğuna ilik versin diye ikinciyi doğuran anneler, ilk çocuk ile iliği uyuşan embriyoyu tüp bebek yönteminde seçtirebiliyorlar.

Bence bir danışın, olabiliyor mu diye...


selencem

Benim bir saglik sorunum yok ama tek cocukla mutluyum. Tek cocuk kotu bir sey degil, onemli olan icinizin rahat etmesi bence :)


CokBilmis

Bence soru sahibinin sorunu "kendisinin de" tek çocuk olması. Tek çocuk olmayanlar anlayamazlar o duyguyu. Bazı tek çocuklar hallerinden memnundur ama bazıları çok akrdeş arar.

Anlıyorum ben sizi. Ve eğer ben sizin yerinizde olsaydım mutlaka tüp bebek denerdim. Ben de tek çocuğum ve kızımı kardeşsiz bırakmak istemiyorum. Hatta gerekirse evlatlık bile alabilirim, yeter ki evimizde çok çocuk sesi olsun. Farklı bir ruh hali bu... Bir kadın vardı hani hiç evlenmeden 8 çocuk doğurmuştu da en son 6 tane birden doğurmuştu? Hatırlıyor musunuz? O kadın da tek çocuktu :) Ve çocukların hepsi de tüp bebek yöntemiyle olmuştu...

Tek çocuklar, çok çocuk sahibi olma konusunda bazen saplantılı olabiliyorlar. Yalnız değilsiniz :)


zuzususam

ben sizin daha önceki sorunuzu gördüm hatta cevap yazmaya da başladım ama kızım rahat vermedi bir türlü... şimdi yazayım yazacaklarımı.


benim eşimin ailesinde de bu hastalık mevcut. sadece kemik büyümesi değil anormal bir boy kısalığına da sebep oluyor ayrıca. eşimin babası ve erkek kardeşi, halaları ve birkaç kuzeni bu dertten muzdaripler. eşimde hastalık yok ama biz yine de uzman görüşüne başvurduk ben hamile kalmadan önce. bizim görüştüğümüz doktor hastalık yapan geni taşıyan kişinin çocuklarında hastalığın olma riski %50 demişti.
kardeşi çok çekiyor misal. defalarca ameliyat olmuş ve hala daha eğri kemikler, büyüme vs. mevcut. bir dönem ailesine çok tepkiliymiş, neden beni dünyaya getirdiniz diye. çok mutsuz olduğu dönemler olmuş. maalesef bu hastalık nesiller boyu devam edip gidecek. eşimin kardeşinin çocuklarından birinde illaki olacak (tabi evlenip çocuk yaparsa, pek istekli değil zira)
zor bir karar... burada kimse ikinciyi yapın ya da yapmayın diyemez size, çekmeyen bilmez. bunu kararını eşinizle siz başbaşa vereceksiniz. ben sizin yaşadığınız ikilemi bu hastalığı ilk öğrendiğimde çok yaşadım. ailede var olan genetik bir hastalık... eşimde yok ama ya doğacak bebeğimde olursa vs vs. doktorla görüştükten sonra çok rahatladım ama eğer doktor risk var deseydi gene de hamile kalır mıydım??? belki ilk çocuğa evet ama ikinciyi düşünmezdim heralde...Cevaplamak için Üye ol